Japonya’nın Gururu Olan Köpek Irkı; Akita

0
1244

Akita Köpek Cinsi

Başlıktan da anlayacağınız üzere Japonya’ya özgü olan bu köpek ırkı Japonya da yetiştiği bölgenin adını almaktadır. Akita ırkı için köpek ırklarını takip eden bilim insanları “karakterini ve yapısını yüzyıllardır koruyabilmiş nadir köpeklerdendir” şeklinde yorum yapmaktadır. Pek çok kişi köpek eğitimi konusunda başarılı olan bu ırkı sahiplenmek istemektedir.

Bu ırk Japon Akita ve Akita Uni gibi isimlerle de anılmaktadır, Japon köpek ırklarının en bilineni ve en sevilenidir. Bu köpek ırkı eski dönemlerde dövüş köpeği olarak kullanılmıştır. 2. Dünya savaşı sonunda Amerikan askerleri ülkelerine dönerken Akita ırkı köpekleri Amerika’ya götürmüştür ve Amerika’da da bu ırkın popüler olmasına neden olmuşlardır.

Akita Irkının Fiziksel Özellikleri
Akita Irkının Fiziksel Özellikleri

Akita Irkının Fiziksel Özellikleri;

Akita boyut olarak büyük boy köpekler arasında yer alır, yaşam süreleri ise ortalama olarak 10-12 yıl arasıdır ancak iyi bir şekilde bakılması durumlarda köpeklerin ömürleri daha uzun olabilmektedir.

Petzzshop

Irk Boyutu :
Büyük Boy

Yükseklik :
Erkek 34 – 54 cm Dişi 34 – 50 cm

Ağırlık :
Erkek 66 – 71 Kg Dişi 61 – 66 Kg

Ortalama Yaşam :
10-12 yıl

Akita Inu Eğitimi Kolay Mıdır?
Akita Inu Eğitimi Kolay Mıdır?

Akita Inu Eğitimi Kolay Mıdır?

Akita ırkı köpeklerin eğitimi eğer bu süreci yönetecek kişi profesyonel bir köpek eğitmeni ise oldukça kolaydır. Tüm köpeklerde olduğu gibi Akita eğitimi çok zor ve zahmetli de olabilir bu tamamen köpek eğitimi sürecini yöneten kişiye bağlıdır.

Akita ırkı köpeklerin tuvalet eğitimi konusunda başarı oranlarının çok yüksek olduğu bilinmektedir ancak itaat eğitimleri daha dikkat gerektiren süreçler olabilir. Akita ırkı köpeklerde köpekler arası iletişimin, diğer insanlarla olan iletişimin gelecekte sağlıklı olması için çok erken dönemlerde sosyalleşmesi gerekir. Bundan dolayı yavru köpek eğitimi konusunda bilgi edinmek bu ırk köpek sahipleri için büyük önem taşır.

Bizim önerimiz eğer Akita ırkı bir köpeğiniz varsa mutlaka köpek eğitimi alanında uzman insanlara danışarak Akita ırkı köpek eğitimi hakkında net bilgiler alınız. Bu ırk doğru eğitim alırsa bir ömür boyu çok iyi dost olabileceği gibi eğer doğru eğitim almazsa o zaman değiştirilmesi çok zor alışkanlıklar edinebilir. Bunlar korkaklık olabilir ya da saldırganlık olabilir. Köpek eğitmenleri her zaman köpeklere karşı sevgi ile yaklaşmalı ve dikkati elden bırakmamalıdırlar.

Köpek eğitimi aslında yaşam biçimleri çok farklı olan köpeklerin davranışlarını bizim isteklerimize göre değiştirmesini sağlamak şeklinde açıklanabilir. Akita ırkı köpekler sahiplerini mutlu etmekten memnun olan ırklar oldukları için köpek eğitiminden sonra iyi bir aile köpeği olacaktır.

Çok güzel olmalarının yanında çokta sert bir yapıya sahip olabilirler. Bazı noktalarda inatçı ve liderlik meraklısı olan bu ırka karşı sahibi daima lider olduğunun farkında olarak yaklaşmalıdır. Aksi halde sürü köpeği olan Akita mutlaka liderliği ele almak için her küçük fırsatı değerlendirecektir. Bu noktada Akita köpek eğitimi oldukça değer taşımaktadır.

Akita Inu Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Akita Irkı Köpeklerin Tüy Yapısı

Akita ırkı köpekler genelde beyaz, kırmızı ve çizgili biçimdedir. Akita ırkı köpekler 2 senede bir tüy dökerler. Kürkleri 2 katmandan oluşur 1. katman sık, yumuşak ve dayanıklıdır ve 2. dış katman ise düz kıllardan oluşur. Kürkü oldukça dayanıklıdır, soğuk hava koşullarından kürklerinin sağlam olması nedeniyle pek etkilenmezler. Akita ırkının Amerikan üyelerinde kürk bölgesinde noktalar bulunabilirken, orjinal japon akitalarda bulunmamaktadır.

Akita Irkı Köpekler Apartmanda Yaşar mı
Akita Irkı Köpekler Apartmanda Yaşar mı

Akita Irkı Köpekler Apartmanda Yaşar mı?

Akita ırkı köpekler üye oldukları ailenin onlara fazla fazla vakit ayırmasını seven hayvanlardır. Bu nedenle eğer ona gerekli vakti ayırabilirseniz Akita ırkı köpekler apartman dairesinde de yaşam sürebilir.

İşten ya da okuldan eve geldiğinizde her gün aynı heyecan ve sevgi ile sizi bekleyecek, karşılayacaktır. Evde yalnız kalması pek mümkün olmayan köpeklerden olan bu ırkın devamlı olarak evde yalnız kalması sonucu büyük psikolojik sıkıntılar yaşayabilirler. Köpek eğitimi alarak bu durum daha aza indirilebilir ancak köpek eğitimi de kesin çözüm değildir. Yani kısaca Akita ırkı köpekler sosyal bir ırk olduğu için ev içerisinde yalnız başına uzun saatler kalamaz.

Apartman içinde daha mutlu bir şekilde yaşam sürmeleri için köpek eğitimi olması sahibi, komşular ve köpek için çok iyi olacaktır. Ailesini çok sevecek olan bu ırk köpeklerin daima sevgi ve ilgiye ihtiyacı olacağını unutmayın.

En Ünlü Akito; Haçiko

Günümüzde Akita ırkı köpekler arasında ünü tüm dünyaya yayılmış olan Haçiko isimli bir köpek vardır. Bu köpek her gün sahibini tren garında bekler beraber evlerine giderlermiş ancak sahibi vefat edince Akita ırkı Haçiko isimli köpek her gün akşam sahibini aynı tren garında beklemeye devam etmiş. 9 yıl sonra kendi de gözlerini ebedi şekilde yumuncaya kadar her gün sahibine sadakatini ve minnetini onu aynı noktada bekleyerek göstermiş. Aynı noktada bugün Haçiko’nun heykeli bulunmaktadır.

Akita Irkı Köpeklerin Beslenmesi

Akita ırkı köpeklerin beslenmesi konusunda uzmanlardan direkt olarak bilgi almanız daha doğru olacaktır ancak tüm köpekler için geçerli olan bir husus vardır ki kaliteli köpek maması her zaman köpeklerin sağlığı için daha iyi sonuçlar doğurur.

Daha önce ele aldığımız güzel görünümlü köpek; Samoyed yazısını okumanızı öneriyoruz ve köpek eğitimi hakkında bilgi almak için hemen iletişimegeçebilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here