Son zamanların en sevilen aile köpeği; Havanese

0
167

Havanese köpeği özellikleri, tarihçesi, karakter yapısı

Küba kökenli olan Havaenese köpeği, neşeli, oyun oynamayı seven, sahibine düşkün bir köpek cinsidir. Köpek cinsleri arasında kendi boyutlarında olan köpeklere göre çok daha güçlü bir yapısı olan bu köpek cinsini sahiplenmek isteyenlerin en çok dikkat etmeleri gereken konu, kilo alma problemine karşı dikkatli olmalarıdır.

Köpek edinmek isteyenler için ideal ve eğitimi kolay olan bir köpek cinsi olarak önerilebilecek en iyi cins, Havanese köpeğidir. Bu köpek, eğitilmesi kolay ancak dikkat edilmeyi gerektiren bir cinstir. Havanese köpeği eğitimi verirken mümkün mertebe yumuşak ses tonu ile komut verilmesi gerekir, aksi halde küçük köpek sendromuna yakalanmaları işten bile sayılmaz. Ailesi ile zaman geçirmeyi seven, çocuklarla da arası iyi olan köpek, evde beslemek adına da oldukça önerilen bir köpektir.

Havanese köpeği tarihçesi
Havanese köpeği tarihçesi

Havanese köpeği tarihçesi

Havanese Cuban Bichon, Bichon Havanais, Bichon Havanes, Havaneser, Havanezer veya Bichon Habanero isimleriyle de bilinen bu köpeğin kökeni Küba’dır. Yapılan araştırmalara göre bu köpek cinsinin kökeni, nesli tükenmiş olan Havanese Silk Dog ya da Blanquito de la Habane köpek ırklarına dayanmaktadır. Blanquito de la Habana ile Alman be Fransız Poodles köpeklerinin melezlenmesi ile elde edilen Havanese köpeği, 1960’lı yıllara kadar sadece bulunduğu ülkede tanınan bir cins iken bu dönemden sonra birçok Kübalı ile birlikte Amerika’ya göç etmiş ve burada popülaritesi yükselmeye başlamıştır. 1980’li yıllarda Amerikalıların köpeği geliştirmeleri üzerine kısa tüylüleri ortaya çıkmış ve bundan sonra da Avrupa’da da yaygın olarak tercih edilen bir köpek haline gelmiştir.

Havanese köpeği karakter yapısı
Havanese köpeği karakter yapısı

Havanese köpeği karakter yapısı

Havanese köpeği, diğer köpek ırklarına göre daha uysaldır. Akıllı, oyun oynamayı seven, yavru iken sosyalleştirme eğitimi verildiğinde çocuklarla, yabancılarla ve evin diğer hayvanları ile iyi geçinebilen bu köpek cinsi, doğru şekilde eğitildiğinde ve yavru iken eğitildiğinde bekçi köpeği olarak da kullanılabilir. Henüz küçüklüğünde gereksiz yere havlamaması konusunda eğitim verildiğinde, gördüğü yabancı kişilere karşı daha sakin davranan bir köpek haline gelebilmektedir.

Havanese köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
Havanese köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

Havanese köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Küçük boylu köpekler arasında yer alması, onun her yerde kolaylıkla yaşamasını etkilemektedir. Ev ahalisi ve çocuklarla iyi geçinebilen, yabancılara karşı sert tutumlar göstermeyen havanese köpeği, apartman dairesinde köpek beslemek isteyenlere önerilebilecek en iyi cinslerden biridir.

Havanese köpeği bakımı
Havanese köpeği bakımı

Havanese köpeği bakımı

Hipoalerjik olan bu köpek cinslerinin bakımlarının kolay olmasının yanında dikkat ettirmeyi gerektiğini söylemek gerekir. Haftada en az 2 defa tüy bakımlarının yapılması, tüy sağlıkları açısından çok daha iyidir. Çok fazla tüy dökmedikleri için diğer köpek türlerine göre bakımları daha kolaydır.

Havanese köpeği besleme

Köpek sahiplerinin petleri hakkında en çok düştükleri yanılgılardan biri onlara kendi yedikleri yemeklerden kalan artıkları vermeleridir. Aslında bu durum onlar için iyi değil. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi köpeklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmaları birbirinden farklıdır bu da onlar için özel mama ile beslenmeyi gerektirmektedir.

Havenese köpeği sağlık
Havenese köpeği sağlık

Havenese köpeği sağlık

Havanese köpeği sağlığı konusunda kalıtsal bir hastalık hakkında henüz bilgi bulunmamaktadır. Ancak köpek uzmanları retinal displaziye hastalığına karşı dikkatli davranılmasını ön görmektedir.

Havanese köpeklerinin boyları ortalama 15-17,5 cm. arasında olup ağırlıkları ise erkeklerde 3-6 kg. arasında dişilerde ise 3-5 kg. aralığındadır. Ortalama yaşam ömürleri 12-15 yıl olan Havanese köpeği için doğru bakım ve sağlık koşulları ihmal edilmediğinde daha uzun süre sahipleriyle vakit geçirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here