American Bully özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
201

Görüntüsü ile ürkütücü bir köpek gibi duran Amerikan Bully köpek cinsi, aslında yapısının aksine iyi mizaçlı bir köpektir. İlk defa 1990’lı yıllarda American Staffordshire Terrier ve American Pit Bull Terrier köpek cinslerinden yola çıkılarak çapraz eşleştirme yöntemi ile elde edilmiştir.

Kaslı yapıları ile dikkat çeken Amerikan Bully köpekleri, farklı renklere sahip köpeklerdir. Karakter yapısı olarak iyi huylu olmaları ve tüylerinin sık olması sayesinde tüy döküm mevsimi haricinde çok fazla tüy dökmemelerinden dolayı evde beslenmeye en elverişli köpek cinslerinden biri olarak kendilerinden söz ettiriyorlar. Pocket Bully, Standart Bully, Classic Bully ve XL Bully olmak üzere 4 farklı boyda görülen köpekler, genel olarak karakter yapılarında aynı özellikleri taşımaktadırlar.

Amerikan Bully Köpeği Tarihçesi

Tarihi diğer köpeklere göre daha yakın dönemlere dayanan bu köpekler, Amerikan kökenlidirler. American Staffordshire Terrier ve American Pit Bull Terrier köpeklerinin çaprazlama yöntem ile birleştirilmelerinden elde edilen köpek cinsi, kısa sürede Amerika’da yer almayı başarmış ve tecrih edilen köpekler arasında yer almayı başarmıştır.

Amerikan Bully Köpeği Karakter Yapısı
Amerikan Bully Köpeği Karakter Yapısı

Amerikan Bully Köpeği Karakter Yapısı

Aile dostu bir köpek arayışı içinde olanlara önerilebilecek en ideal köpeklerden birinin Bully’ler olduğunu söyleyebiliriz. Üretilmesindeki amacın da aslında dost canlısı bir köpek elde etmek olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Kaslı ve güçlü yapıları ile ürkütücü köpek gibi görünseler de son derece uyumlu olan bu köpekler, çocuklar ve diğer aile üyeleri ile iyi geçinirler. Diğer hayvanlar ve köpek cinsleri ile de araları son derece iyi olan Amerikan Bully köpeği, yavruluk döneminde eğitildiğinde sosyal bir köpeğe dönüşebilmektedir. Ancak eğitimcisinin hem yumuşak huylu olmasından hem de sabırlı olmasında fayda vardır.

Amerikan Bully köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?
Amerikan Bully köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Amerikan Bully köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

İyi huylu köpekler arasında kendinden en çok söz ettiren, Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde de tercih edilen Bully, iri yapılı bir köpek olmasına rağmen çocuklar ve ailenin diğer bireyleriyle arası iyi olan köpek cinslerindendir. Apartman dairesinde beslenmelerinde herhangi bir sakınca olmamanın ötesinde, bu gibi yerlerde daha iyi yaşadıklarını belirtmek gerekir.

Amerikan Bully köpeği bakımı
Amerikan Bully köpeği bakımı

Amerikan Bully köpeği bakımı

Bu köpek cinslerinin kısa tüylü olmasından dolayı bakımları diğer cins köpeklere göre daha kolaydır. Haftada 3-4 defa tüylerinin taranması yeterli gelmektedir. American staff köpeklerine göre daha az egzersiz ihtiyacı duyan Bully’lerin bu yapıları, evde beslenmelerini daha kolay bir hale getirmektedir. XL hariç diğer cinslerinin kaslı yapılı olmalarına rağmen köpek cinsleri arasında en az egzersiz ihtiyacı duyan cinslerin bunlar olduklarını söylememiz gerekiyor. Amerikan Bully eğitimi, diğer köpeklere göre de kolaydır ancak XL boyutlarında bir cins edinmeyi düşünüyorsanız eğitiminde biraz daha dikkatli olmanız gerektiğini hatta yetersiz kalacağınızı düşünüyorsanız uzman bir köpek eğitmenliği merkezinden destek almanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Amerikan Bully köpeği besleme

Diğer köpeklerde olduğu gibi bu köpeklerin de bakımları ve beslenmeleri önemli bir ayrıntıdır. Genellikle evde beslenen köpeklere yemek artıkları verilir ama bu köpeklere özel mamalarla beslenmeyi daha çok tercih ederler. Sağlıklarının yerinde olması açısında da bu şekilde beslemek daha uygundur.

Amerikan Bully köpeği sağlık
Amerikan Bully köpeği sağlık

Amerikan Bully köpeği sağlık

Yatkın oldukları hastalık pek olmasa da kilo almaya müsait köpekler oldukları için beslenme ve bakımları konusunda dikkatli olunmasında yarar vardır. Düzenli olarak veteriner uzmana gösterilmeleri halinde, sağlıkları daha yerinde olacaktır.

Amerikan Bully köpeklerin yerden yükseklikleri erkeklerde 17-19 cm. arasında iken dişilerde 16-18 cm. arasında değişmektedir. Bully’nin ağrılığı hem erkek hem de dişilerde 30-55 kg. arasındadır. Ortalama 10-12 yıl kadar yaşayabilen bu köpeklere doğru şekilde bakılması halinde daha uzun süre yaşayabilmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here