Danua köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

1
415

Köpek cinsleri arasında cüssesi ve uzun boyu ile dikkat çekici olan Danua köpeği cüssesi kadar kalbinin de kocaman olmasıyla ün kazanmış bir köpek türüdür. Köpek ırkları arasındaki farklıklar, diğer tüm canlılara göre çok daha fazladır. Bazı ırk köpeklerin çok küçük olmasından dolayı onlara “minyatür köpek” denmesini etkilerken bazılarının da çok büyük olmalarından dolayı “iri köpekler” denmesini etkiler. İşte bu iri cüsseli köpekler arasında yer alan Danua köpeği Guinnness rekorlar kitabına girmeyi başaran bir türdür.

Dauna
Dauna

Great Dane veya bilinen ismi ile Danua köpeğinin pençesinden omzuna kadar olan yüksekliği tam tamına 111,8 cm. olarak ölçülmüştür bu da köpek cinsleri arasında en uzun boylu köpek olarak nam yapmasını etkilemektedir. Tabi ki iri cüsseli olmaları onların tehlikeli bir köpek olduğu algısına neden olsa da Danualar hiç de öyle köpekler değildir. Sahiplerine karşı son derece hassas davranan ve çocuklarla çok iyi geçinebilen bu köpekler, yumuşak kalpleri ve sevgi dolu yürekleri ile sevilecek türden köpeklerdir.

Dauna
Dauna

Danua köpeği tarihçesi

Mastiff köpek grubunda yer alan Danuaların Alman kökenli oldukları tarihi kaynaklarda yer alan bilgilerdir. Bunların ataları ile ilgili verilen bilgilere göre Great Dane köpeğinin atası İrlanda kurt köpeğidir. Ancak hangi dönemde üretildikleri ile ilgili net bilgilerin verilmediğini belirtmekte fayda vardır. Uzun dönem öncesine dayanan bir geçmişleri olmasına rağmen köpeğin duyulmaya başlaması 1876 yılına dayanıyor. Bu dönemde “Almanya’nın ulusal köpeği” olarak seçilmesi, ününün daha kısa sürede dünya geneline uzanmasını etkilemiştir. Köpek türünün bulunmasının üzerinden bir hayli uzun zaman geçmiş olmasına rağmen dünyadaki namından herhangi bir şeyin eksilmemesi ile uzun süre daha köpek severlerin dünyasında yer edineceğini gösteriyor.


ilgili! Fransız Bulldog köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Danua köpeği özellikleri

Bu köpeklerin özelliklerinden söz ederken en çok da bahsedilmesi gereken şey boylarıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Danua köpek türlerinden biri olan “Zeus” adındaki köpeğin boyu tam tamına 111,8 cm. olarak hesaplanmıştır. Fakat bunun sadece Zeus’a ait bir özellik olmadığını bildirmek gerekir. Her ne kadar bu boydaki tek köpek olarak kayıtlara geçmiş olsa da bu ırkın genel yapısı böyledir. Erkek dauna köpeklerinin ortalama yüksekliği 76-79 cm. arasında iken dişi köpeklerin yükseklikleri 71-76 cm. arasında değişmektedir. Hem dişilerde hem de erkeklerde ortalama 52-58 kg. ağırlığı bulunmaktadır. Bu özelliklerine bakılıp diğer köpeklerle kıyaslandıklarında gerçekten de dünyanın en büyük köpek ırkı oldukları anlaşılmaktadır.

Parlak bir tüy yapısına sahip olan Great dane köpeğinde siyah-beyaz, mavimsi gri, açık kahverengi, siyah, alacalı renkler görülmektedir. Göz renkleri genel olarak koyu renklidir ama bunun yanında bazen açık renkler de görülebilmektedir ve gözlerine bakıldığında zeki köpekler olduğu çok rahatlıkla anlaşılabilir.

Dauna köpeği için “kibar dev” denmesinin önemli nedenleri vardır. Bu köpekler, çocuklar da dahil olmak üzere aile üyeleriyle son derece ilgili köpeklerdir. Diğer köpeklerle de gayet sıcak ilişkilerinin olması onlara neden “kibar dev” dendiğini en iyi anlatan ayrıntıdır. Dauna köpek eğitimi, yavruluk döneminde verildiğinde son derece uysal köpekler haline gelebiliyorlar. Zaman zaman bu köpeklerin saldırgan tavırlar gösterdiklerinden söz edilmesinin altında yatan en büyük neden de yavruluk döneminde verilmeyen veya eksik verilen sosyalleştirme eğitimidir.

Danua köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Köpeğin cüssesine bakarak “evde nasıl beslenebilir ki?” diyenlerin sayısı çok fazla olsa da onlar tam bir aile köpeğidir ve apartman dairesinde de çok kolay bir şekilde beslenebilirler. Dauna köpekleri için “köşe yastığı” yakıştırmasının yapılmasındaki neden de budur. Onlar, köşelerinde usluca beklerler ve havlama konusunda gayet sakin davranırlar. Bu da apartman sakinlerinin herhangi bir şekilde rahatsız olmalarını engellemektedir.

Dauna
Dauna

Dauna köpeği beslenme

Her köpekte olduğu gibi Great Dane köpeğinde de beslenme konusu son derece önemli bir konudur. Onlar için yemek atıklarını biriktirmek kesinlikle doğru değildir. Sağlıklı bir pet haline gelebilmeleri için Dauna köpeği maması edinmeniz daha doğru olacaktır. Normal şartlarda 8-10 yıl arasında yaşayan bu köpeklere doğru şekilde bakım yapılıp beslendiklerinde daha uzun süre yaşayabilirler.

Dauna
Dauna

Dauna köpeği bakım

Köpek bakımı her cins için önem taşır ancak bu iri cüsseli, “dev kalpli köpekler” için bakım konusu daha önemlidir. Cüsselerinin iri olmasından dolayı hareketsizliğe meyilli olan dauanaların günlük olarak yürüyüşe çıkartılmaları gerekir. Aksi halde sonucu kötü olabilecek sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilmektedir.


ilgili! Sibirya Kurdu köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Yavruluk dönemlerini çok hızlı bir şekilde atlatan daunaların eklem ve kas sorunlarının oluşmasına karşın bu dönemden itibaren düzenli olarak egzersiz yaptırmaları gerekir.

Dauna köpeği sağlık

Dauna köpeklerinin büyük cüsseli köpekler olmasına karşın ömürlerinin 8-10 yıl arasında olması işin üzücü tarafıdır. Ancak sağlıklı bir şekilde bakıldığında yaşadıkları sürece yanınızda olurlar. Daunaların yatkın oldukları hastalıklar şunlardır;

  • Mide torsiyonu
  • Kalp hastalıkları
  • Kalça displazisi
  • hipertrofik osteodistrofi
  • Kemik kanseri.

Daha önce ele aldığımız Yorkshire Terreir yazısını okuyabilirsiniz ayrıca köpek eğitimleri hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here