Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri

1
327

Pug köpekleri, “süs köpekleri” kategorisinde yer alan köpek cinslerindendir. İlk çıkış yeri Çin olan bu köpeklere karşı ilgi, ülke genelinde vardır. Öyle ki neredeyse her köpek beslenen evde Pug köpeklerinin olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri
Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri

Üç farklı isimle anılan pugların diğer isimleri “Mopsve” ve “Carlin” olarak bilinirler. Ancak genel olarak “Pug” ismi daha fazla kullanılır. Gümüş ve kayısı rengine çalan kahverengi renklerinde olan bu köpeklerin ayak ve pati renkleri siyah renktedir. Mutlu ve sevecen bir yapıya sahip olmalarından dolayı aile içinde beslenmeye yatkın köpek cinsleridir.

Dişilerde ve erkeklerde kilo oranları ortalama olarak aynıdır. Ortalama 6-8 kilo ağırlığında olan pugların boyu da yine dişi ve erkeklerde aynıdır. Ortalama 25-28 cm. arasında olan puglar, 10-15 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Pug köpek cinslerinin özellikleri

Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri
Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri

Çin kökenli olan puglar, sevecen ve sıcaklıkları ile kendilerini gösteren köpek cinsleridir. Aile ortamına ayak uydurabilen ve bir aile bireyi gibi hareket edebilen bu köpekler, sahiplerini kıskanırlar ve hatta kimseyle paylaşmak bile istemezler. Ancak yavru iken aile ortamında yetiştirilmeleri durumunda diğer aile bireyleriyle son derece rahat geçinebilirler. Sadık köpekler arasında yer alan pug köpeklerinin en büyük özelliklerinden biri de sevildiklerini anladıklarında sahiplerini öpmekten geri durmazlar. Bu da biraz “sulu sevmek” olsa da bundan tiksinmeyen sahipler için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Oyuncu bir köpek mi arıyorsunuz? Pug tam size göre

Köpek besleyenlerin köpek beslemedeki en büyük nedenlerinden biri dost edinmek, beraber vakit geçirmektir. Siz de bu düşünceye sahip iseniz tercih edebileceğiniz bir köpek cinsi de pug köpeği olabilir. Mopseler, oyun oynamaktan son derece zevk alırlar ama ceza almay da sindiremezler. Bu nedenle onlara karşı nazik ve kibar olmayı elden bırakmamanız gerektiğini unutmayın. Her ne kadar haklarında yapılan dedikodular arasında “hantal köpekler” olsa da aslında onlar öyle değiller hatta çok enerjik ve dinamik köpeklerdir ve macerayı çok seven yapıları ile sahiplerinin ilgisini kısa sürede üzerlerine çekebilirler.

Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri
Pug Köpek Cinsi Bakımı ve Özellikleri

Pug köpeklerin diğer köpeklerle ilişkisi

Çoğu köpek cinsinin doğasında kıskançlık olduğu için sahiplerinin başka bir köpek cinsi sevmelerine tahammülleri yoktur. Ama pug köpekler böyle değildir. Uysal ve iyi geçinen bir karaktere sahip olan bu köpekler, bu özelliklerini diğer köpek cinslerine karşı da göstermektedirler. Ancak küçük boylu köpekler oldukları için oyun oynayacağı köpeği de doğru seçmek gerekir, aksi halde zarar görebilirler.

pug köpek yavrusu
pug köpek yavrusu

Pug köpekleri ne kadar yaşar?

Çoğu köpek gibi bu köpekler de ortalama 12-15 yıl arasında yaşamaktadır. Sağlıklı beslendiklerinde ve bakımları doğru şekilde yapıldığında sağlık problemleri ile kolaylıkla başa çıkabilen puglar, aile dostu edinmek isteyenler için ideal ömre sahip bir cinstir.

Pug köpekleri apartmanda beslenebilir mi?

Büyük şehirlerde yaşayan insanların en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan biri de apartman dairesinde besledikleri sevimli dostlarının havlamaya yatkın olmalarıdır. Bu da zaman zaman komşuların şikâyetlerine maruz kalmalarına neden olur. Pug köpeklerinin böyle bir sorunu yoktur, onlar havlama konusunda inatçı değiller, bu yüzden apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilirler.

Pug köpekleri tuvalet eğitimi

Gel gelelim, pugların en zor yönlerine… Puglar, her anlamda beslenmeye değer köpeklerdir fakat bunların en zor yönleri, tuvalet eğitimini geç almalarıdır. Yani bu konuda sahibinin yeteri kadar sabra ihtiyacı olacaktır. Yavruluk dönemlerinden itibaren eğitim vermeye başlandığında, bu konuda biraz daha rahat edilebilir, ancak sabrınızın yeterli olmayacağını düşünüyorsanız, profesyonel köpek eğitimi veren yerlerle görüşmenizi öneririz.

Pug Köpek Cinsi Bakımı
Pug Köpek Cinsi Bakımı

Pug Köpek Cinsi Bakımı

Köpek sahiplerinin en çok zorlandıkları konulardan biri de (köpek cinsine bağlı olarak) bakımlarının zor yapılmasıdır. Kendilerine has kokuları olan Alman kurtları gibi köpek cinslerinin evde bakılması bir hayli zordur. Ancak pug cinsi köpeklerin böyle bir sorunu yoktur. Kısa tüylü olmalarından dolayı haftada bir defa tüy bakımlarının yapılması yeterlidir. Kirlendiklerinde banyo yapmayı seven cinsler olduğu için temizliklerinde zorlanma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Pug köpeği besleme

Her konuda rahat hareket etmenize yardımcı olan pug köpeklerinin en zor yönlerinden biri de beslenmeleri konusudur. Aslında doğru şekilde beslendiklerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Kilo almaya yatkın olan puglar için özel mama seçilmesi gerekir ve günlük egzersizlerinin aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir.

Daha önce ele aldığımız Labrador Retriever Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here