Doberman köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

1
7778

Köpek cinsleri arasında dikkat çekici ve yapısı ile son derece şık bir gösterişe sahip olan doberman köpeği, siyah, kızıl, mavi ve fawn renkleri olmak üzere dört farklı renkte görülebilen bir köpek türüdür. Almanya kökenli olan doberman köpeğinin yüzündeki, göğsündeki ve ayaklarındaki pas rengi ile kendine has bir duruş sergilemektedir.

Köpek severlerin yakından ilgilendikleri bir cins olan doberman cinsi köpek, kısa ve parlak tüyleri ile dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Diğer uysal köpeklere göre daha tehlikeli olan ve eğitiminde dikkat gerektiren bir köpek cinsi olan doberman, güçlü ve asil görünümü ile hayvanlar âleminin en beğenilen hayvanlarındandır.

Doberman köpeği tarihçesi

Tarihi 19. Yüzyıllara dayanan doberman köpeği, o dönemlerde Almanya’nın Apolda şehrinde yaşayan vergi memuru Louis Dobermann’ın keşfettiği bir ırktır. Bu dönemlerde vergi toplamanın zorluğunun farkında olan Dobermann, vergi toplarken kendisine karşı gelenlere karşı kendini korumak ve kişileri de korkutmak amacıyla bir köpek arayışına girmiş ve daha sonra Alman Çoban Köpeği ve Alman Pinscher’ı çiftleştirerek hayal ettiği köpeğe ulamıştır. Ancak bazı kaynaklarda yer edinen bilgilere göre bu köpeğe daha sonraları Manchester terrierinin, Weimaraner’ın, Greyhound’un ve Rottweiler’ın karıştığı da söylenmektedir.


İlgili! Rootweiler Irkı Yazımızı Okumanızı Öneriyoruz…


Her ne kadar ilk zamanlardaki ünü “vergi toplayan köpek” olarak yayılsa da daha sonraları ününün gelişmesiyle birlikte polis köpeği, asker köpeği ve terapi köpeği olarak kullanılmaya başlamış ve bu sayede daha büyük bir üne kavuşmuştur. II. Dünya savaşına gelindiğinde “Amerikan Deniz Piyadeleri Pasifik Dobermanları” olarak büyük ün kazanmış olsalar da üzücü olan bu savaşta 25 doberman köpeğinin hayatını kaybetmesi olmuştur.

Doberman köpeğinin özellikleri

Köpek cinsleri arasında en sevilen ve en çok tercih edilen doberman köpeğinin kendine has bazı özellikleri vardır. Sahibine ve ailesine karşı son derece sahip çıkan ve koruma içgüdüsüyle hareket eden bu köpek cinsi, yabancılarla çok fazla anlaştığı söylenemez. Yabancılara karşı sert ve saldırgan bir tavır sergileyebilen doberman, bu özelliği dikkate alınarak beslenmesi gereken bir köpek türüdür. Diğer köpeklerler bir araya getirilmesinde herhangi bir mahsur bulunmamasının yanında kendine güvenen bir karaktere sahip olduğu için “saldırgan” olduğunu unutmayarak hareket etmek gerekmektedir. Doberman köpeği, diğer köpeklerden farklı olarak ince kürklüdür bu da onun soğuk iklimleri pek sevmemesini etkilemektedir. Sahibiyle oyun oynamayı çok seven oldukça enerjik olan doberman köpeği eğitimi konusunda da sahibine beklentilerini sunabilen bir köpektir. Kolay eğitilebilir, komutları hızlı kaparak sahibini şaşırtabilen doberman köpeği, şehir hayatına uyum sağlayabilen bir köpek türüdür.

Doberman köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Doberman köpeği, zor zaptedilmesi zor bir köpektir ve havlamaya karşı maalesef eğitilmesi çok güçtür. Terasta beslemek bile sahiplerinin zorlanmasına neden olan bu köpeğin apartman dairesinde beslenmesi uygun değildir. Özgürlüğüne düşkün bir köpek türü olmasından dolayı onun için en uygun yer bahçe veya çiftliktir.

Her ne kadar aile üyeleri ile iyi anlaşsa da havlaması ve saldırgan olması apartman dairesinde beslenmesine engeldir.

Doberman köpeği beslenme

Daha sağlıklı bir dobermana sahip olabilmek için beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yemek atıklarından son derece uzak durulması illa da yedirilecekse dikkatli bir şekilde yedirilmesi gerekir. Pişmiş et veya kemiklerde fazla yağ oranı olmasına karşın köpeğinizin aşırı kilo almaması için yedirmemeniz önerilir. Doberman köpeği için özel olarak üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri kullanılabilir.


İlgili! Boxer Irkı Köpek bakımı ve özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz…


 

Doberman köpeği bakım

Doberman köpeğinin bakımı, diğer köpeklere göre daha kolaydır. Tüyleri ince ve seyrek olduğu için temizlenmesi daha rahattır fakat yine de rutin olarak haftalık tüy bakımlarının yapılması gerekmektedir. Tırnaklarının düzenli olarak ayda bir kesilmesi, diş temizliği ve bakımının doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Doberman köpeği kulak temizliği önemlidir, fakat bunu yaparken yumuşak bir havlu kullanmanızı öneririz, daha detaylı bilgi almak için veteriner hekimden bilgi alabilirsiniz.

Doberman köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Doberman köpeği sağlık

Genel olarak sağlıklı köpekler olan dobermanlar da diğer köpekler gibi dikkat edilmesi gereken bazı hastalıklara sahiptirler. Bu köpeklerde en sık karşılaşılan hastalıklar şunlardır;

  • Kalça çıkığı,
  • Abdominal distansiyon
  • Dilate kardiyomiyopati
  • Von Willebrand hastalığı
  • Hipotiroid
  • Mide kıvrılması
  • Retinal atropi
  • Albinoluk

Sağlıklı bir şekilde bakım yapılması durumunda normal şartlarda 10-12 yıl arası yaşayan doberman köpeklerinin ömrü daha uzun olabilmektedir.

Daha önce ele aldığımız köpek türleri yazılarını görüntülemenizi öneriyoruz…

1 YORUM

  1. Merhabalar bizimde bir dobermanımız var İstanbul’da yaşıyoruz da araştırırken size rastladım. Önerebileceğiniz bir köpek eğitim merkezi varmıdır? Ve ayrıca Otel ihtiyacımız da oluyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here