Basenji; Orta afrikanın meşhur köpeği

0
174

Basenji köpeği özellikleri, tarihçesi, karakter yapısı

Köpek cinsleri arasında atik ve çevik yapılarıyla dikkat çeken Basenji köpeği, oyun oynamayı seven ve sahibi ile zaman geçirmeyi çok seven bir köpek cinsidir. Son derece titiz ve sahibini kıskanan bir yapıya sahip olması bazen onu diğer evlatlarından bile ayırt etmek zorunda bırakan yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Basenji köpeği, tembellik ve şişmanlığa meyilli olduğu için kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Kulakları dik ve küçük, gözleri badem şeklinde olan basenji köpeği, oyun için uygun bir arkadaş değildir. Ancak çocuklarla iyi geçinebilen bir ırktır. Basenji köpeği, yabancılara karşı çok sıcakkanlı olan bir köpek değil ve bu köpeklerde en çok dikkat edilmesi gereken şey, yeteri kadar egzersiz yapmaları için uygun zamanı ve ortamı hazırlamaktır. Çünkü yeteri kadar egzersiz yapmadıklarında saldırganlaşabiliyorlar. Küçük ayakları ve kıvrık kuyrukları ile sempatik duran Basenji köpeği, yavruyken sosyalleştirildiğinde, daha uyumlu bir köpek haline gelir.

Basenji köpeği tarihçesi

Afrika kökenli olan bu köpek, “Afrika Bush”, “Congo” ya da “Congo Terrier” isimleriyle de anılmaktadır. Mısır mezarlarında resmedilen Basenjiler, antik döneme ait bir geçmişe sahiptirler. 1930 yılında İngiltere’ye daha sonra Amerika’ya ithal edilen bu köpekler, 1950’li yıllarda çıkan “Goodbye My Lady” isimli kitap ve filmden sonra daha bir popülarite kazanmaya başlamışlar.

Basenji köpeği karakter yapısı

Özgür yapılı, enerjik ve hareketli bir karakter yapısına sahip olan Basenji köpeği, diğer köpeklerin havlama seslerini taklit etme yeteneğine sahip olmakla bilinirler. Bu köpekler her ne kadar özgür davranmayı seven yönlere sahip olsalar da sahiplerine bağlı bir cins olduklarını söylemek gerekir. Güçlü yapıları ile son derece çevik bir köpek olan Basenjilerin kedilere benzer bir yönleri de vardır. bu köpekler, suyu hiç sevmezler, yani sahibinin bu konuda dikkatli olmasında yarar vardır.

Basenji köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Korkusuz, çevik ve son derece atik olan bu köpekler, biraz zorlu cinslerden olsalar da Basenje köpeği eğitimi konusunda erken dönemde başlandığında ev ortamına kolaylıkla alışabilirler. Yabancılara karşı sıcak olmasalar da ev ahalisine karşı son derece sıcaktırlar. Apartman dairesinde beslenmelerinde herhangi bir sakınca olmasa da yine de onlar için en uygun ortam, geniş alanlardır.

Basenji köpeği besleme

Besleme konusu her köpek cinsinde olduğu gibi bu köpeklerde de önemlidir. Her ne kadar avcılık içgüdüsüne sahip olsalar da her mamayı yemezler ve yemek artıkları ile beslenmeleri kesinlikle doğru değildir. Bu nedenle onlar için üretilen özel köpek maması tercih etmek en doğrusudur.

Basenji köpeği bakımı

Bu köpeklerin diğer köpek cinslerinden oldukça önemli farkları vardır. Mesela basenjiler de tıpkı kediler gibi kendi temizliklerini kendileri yaparlar. Yani sahiplerinin sadece ölü tüylerini temizlemeleri yeterli gelmektedir.

Basenji köpeği sağlık

Basenji köpeği sağlığı hakkında kronik olarak pek bir hastalığa yer verilmese de “Fankoni Sendromu” adı verilen ve çok fazla sıvı tüketmekten kaynaklanan bu hastalığa karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Sokaklarda kendi başlarına bırakılmamaları gereken bu köpek cinsleri, doğru şekilde bakımları yapıldığında gayet sağlıklı kalabilirler.

Basenji köpeklerinin yüksekliği ortalama 38-43 cm. arasındadır, ağırlıkları ise 9-12 kg. arasında değişmektedir. Normal şartlarda 12-15 yıl arasında bir ömür yaşayabilen bu köpeklere doğru şekilde bakım yapıldığında ve sağlıkları ihmal edilmediğinde daha uzun süre sahipleri ile zaman geçirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here