İngiliz Cocker Spaniel özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
147

Köpek cinsleri arasında özellikle uzun kulakları ile dikkatleri üzerine çeken İngiliz Cocker Spaniel köpeği, burnuna kadar uzanan kulakları ile dikkat çekici bir köpek cinsidir. Güçlü bir yapıya sahip olan aynı zamanda hantal olmayan bu köpek türü, uzun burnu ile de dikkat çeker. Zira köpeğin burnunun uzunluğu neredeyse kafatasıyla aynıdır.

Oval ve koyu renkli gözleriyle dikkat çekici bir köpek olan İngiliz Cocker Spaniel, sıcak ve zeki ifadesiyle sahibinin ve diğer insanların dikkatlerini kısa sürede üzerine çekmeyi başarabilmektedir. Orta uzunluktaki tüylere sahip olan köpeğin bacakları ve vücudunun alt kısmının tüylü bir yapıya sahip olması köpeğin en belirgin fiziki özellikleri arasında yer almaktadır. Sırt çizgisi, omzundan kuyruğuna neredeyse dimdik bir şekilde çizilmiş olan İngiliz Cocker Spaniel köpeği, makas gibi kapanan çenesi ile dikkat çekicidir.

İngiliz Cocker Spaniel köpeği tarihçesi

Uzunca bir geçmişe sahip olan bu köpeklerin tarihi ile ilgili farklı bilgiler bulunmaktadır. Ancak tarihi kaynaklar arasında değerlendirilmeye değer en enet bilgi, 1300 tarihli Gaston Phebus’un tasvirlerinden gelmektedir. Bu tarihten yaklaşık 500 yıl sonra İngiliz Spaniel köpeğinin yedi farklı ırka bölündüğü bilinmektedir. Bu ırklar; Clumber, Sussex, Welsh Springer, İngiliz Springer, Field, İrlanda Su Spanieli, ve Cocker şeklindedir. Yüzlerce yıl önce İngiltere’ye getirilen Spaniel köpeklerinden üretildikleri tarih kaynaklarında yer alan bilgiler arasındadır. 1892 yılına kadar Cocker ve Springer Spanieller köpeklerinin aynı ırk oldukları savunulsa da bu dönemden sonra ikisinin farklı ırklar oldukları ileri sürülmüştür.

İngiliz Cocker Spaniel köpeği karakter yapısı

Sıcak ilişkileri ve sahipleri ile olan sıcak iletişimleri ile dikkat çeken İngiliz Cocker Spaniel köpeği çocuklarla arası iyi olmasına rağmen kızdırılmaktan hoşlanmadıkları için çocuklarla yalnız bırakılmamaları gerekir. Genel olarak bu ırk köpekler dışa yönelik olsalar da aileden gelen bir karakteristik özellikten dolayı içe dönük olabiliyorlar. Yabancılara karşı gayet samimi davranan İngiliz Spaniel köpeklerinin erkekleri, dişilerine göre daha işbirlikçi köpeklerdir. İngiliz Spaniel köpeklerinin kızıl renkte olanlarında “Rage Sendromu” adı verilen ciddi bir kişilik problemi durumu görülebilen durumlar arasında yer almaktadır. Bu sendromun en kötü yanı, çok uysal olmalarına rağmen aniden kızabilir ve bundan dolayı saldırganlık gösterebilirler. Normal şartlarda İngiliz Cocker Spaniel köpeği eğitimi kolaydır ama sendroma yakalanan köpekler, komutları yerine getirmeme konusunda son derece direnebilirler. Özellikle dişi köpeklerde dominantlık özelliği bulunmasından dolayı sahiplerinin veya eğiticilerinin de aynı tutarlılık ile eğitim vermeleri gerekebilmektedir.

İngiliz Cocker Spaniel köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
İngiliz Cocker Spaniel köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

İngiliz Cocker Spaniel köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Orta derecede havlayan ve yine orta seviyedeki büyüklükte olan bu köpekler için yeterince egzersiz yapma imkanı sunulabilirse apartman dairesinde beslenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Çocuklarla iyi geçinebildikleri ve yabancılara karşı saldırgan tavırlara sahip olmadığı için apartman dairesinde besleneceklerse sadece yeteri kadar spor ve egzersizlerinin yapılmasına dikkat etmek yeterlidir.

İngiliz Cocker Spaniel köpeği bakımı
İngiliz Cocker Spaniel köpeği bakımı

İngiliz Cocker Spaniel köpeği bakımı

bu köpek sahiplerinin belki de en çok zorlanacakları noktalardan biri çok fazla tüylü olmalarıdır. Yünsü tüylere sahip olmalarından dolayı sık sık taranmaları ve tüy bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yıkanabilen veya kuru şampuan ile temizlenebilen tüy yapısına sahip olan İngiliz Cocker Spaniel doğru şekilde bakım yapıldığında herhangi bir sıkıntı ile karşılanmayacak bir köpek cinsidir.

İngiliz Cocker Spaniel köpeği besleme
İngiliz Cocker Spaniel köpeği besleme

İngiliz Cocker Spaniel köpeği besleme

Diğer tüm köpek cinslerinde olduğu gibi bu köpeklerde de beslenme konusu önemlidir. Metabolizmalarının insanlar ve diğer canlılardan daha farklı olmasından dolayı yemek artıkları ile beslemek yerine onlara özel olarak üretilen mamalarla beslemek daha sağlıklıdır.

İngiliz Cocker Spaniel özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

İngiliz Cocker Spaniel köpeği sağlığı

Özellikle yaz aylarında kulak enfeksiyonuna daha bir yatkın olabilen bu köpeklerde sağlık konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konu da bu durumdur. Kulaklarının uzun ve yere yakın olmasından dolayı kırsal kesimde bu köpeği besleyenlerin kene vakalarına karşı dikkatli olmalarında yarar vardır.

Ortalama 12-15 yılları arasında yaşayabilen İngiliz Cocker Spaniel köpeği, İngiliz kökenli, erkeklerde ortalama ağırlık 13-16 kg. dişilerde ise 12,15 kg. arasındadır. Yükseklikleri, erkeklerde 38,43 cm. arasında dişilerde ise 36-41 cm. arasında değişmektedir. Av ve bekçi köpeği olarak kullanılan İngiliz Cocker Spaniel köpeği doğru şekilde bakım yapıldığında sahibi ile daha uzun süre zaman geçirebilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here