Amerikan Staffordshire; Ülkemizde Çok Sevilen Irklardan Biri

0
157

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği özellikleri, tarihçesi, karakter yapısı

Dikkat çekici bir vücut yapısına sahip olan Amerikan Staffordshire Teriyer, köpek cinsleri arasında yapıları ile dikkat çeken köpeklerdir. Bekçi ve koruma köpeği olarak yetiştirilen bu köpekler, American Pit Bull Terrier ile aynı kökenden gelen köpekler olsalar da karakteristik yapıları ile birbirlerinden ayrılmaktadırlar.

Bulldog’lar ile Terrier’lerin melezlenmeleri sonucunda elde edilen Amerikan Staffordshire köpeği, İngiltere’nin Staffordshire bölgesinde “Staffordshire Bull Terrier” adında bir köpeğin ortaya çıkmasından sonra Amerika’ya getirilen bu köpek cinsi, Amerikalı köpek üreticileri tarafından biraz daha geliştirilerek Amerikan Pit Bull Terrier ile Amerikan Staffordshire Terrier şeklinde iki farklı ırka ayrılmışlardır.

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği tarihçesi
Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği tarihçesi

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği tarihçesi

Bekçilik ve koruma köpeği olarak 19. Yüzyıllarda Bulldog’ların Terrier köpekleri ile melezleştirilmesi sonucunda elde edilen bu köpekler, koruma görevinde üstün başarı gösterdikleri için çok fazlasıyla tercih edilen köpekler arasına girmişlerdir. Bu köpeklerin bazılarında kulakları kesik olsa da bu sonradan yapılan bir şeydir, yani doğuştan var olan bir özellikleri değildir. Bu köpekler, İngiltere’den Amerika’ya gittikten sonra geliştirildiler. Gerek ağırlıkları gerekse de boy ölçüleri, Amerika’ya gitmelerinden sonra artmıştır.

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği karakter yapısı

İyi huylu, eğlenmeyi seven, aşırı sadık ve bir aile köpeği olmasıyla ünlenen Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği, doğru şekilde bakımı yapıldığında uzun süre sahibine arkadaşlık edebilen bir köpeğe dönüşebilmektedir. Ev içinde beslenmelerinde herhangi bir sakınca olmasa da bahçe içinde beslemeyi düşünenlerin kesinlikle onları soğuktan koruyacak bir kulübe inşa etmeleri gerekmektedir. Enerjisi son derece yüksek olan bu köpekler için yeteri kadar egzersiz yapacakları bir ortamın ayarlanması gerekmektedir.

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Aile köpeği olmasından dolayı evde beslenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Bu yüzden apartman dairesinde beslemeyi düşünenlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Çocuklarla araları iyi olan Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği, yabancılara karşı saldırgan bir tutum sergilemediği için kolaylıkla bir evde beslenebilir.

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği besleme

Besleme konusu her köpekte olduğu gibi bu köpek için de önemli bir konudur. Ev yemekleri artıkları ile beslemek yerine özel mamalar kullanılarak beslenmeleri daha doğru olacaktır.

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği bakımı
Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği bakımı

Amerikan Staffordshire Teriyer köpeği bakımı

Düz ve kısa tüylü köpekler olmalarından dolayı bakımları oldukça kolay olan Staffordshire köpeği için fırça seçimi yaparken sert ve sık kıllı bir fırça olmasına dikkat etmekte yarar vardır. Diğer köpek türleri gibi yılda iki defa tüy değiştiren köpeklerin bu dönemlerde tüy bakımlarına önem verilmesi, sağlıklı kalabilmeleri adına daha faydalı olacaktır.

Amerikan Staffordshire sağlık
Amerikan Staffordshire sağlık

Amerikan Staffordshire sağlık

Genel olarak bu köpeklerin de yatkın oldukları bazı hastalıklar vardır. Alerji, tiroid, tümor ve katarak gibi hastalıklar, genellikle doğru beslenmedikleri için ortaya çıkan hastalıklar olarak belirtilmektedir. Bunun haricinde anne babadan geçen “ataksi hastalığı” adı verilen bir hastalıkları bulunmaktadır. Sallantılı yürüyüş, havale, titreme, arka ayakların dengesiz hareket etmesi gibi belirtileri olan bu hastalığa karşı sahiplerinin dikkatli olmaları gerekmektedir.

Amerikan Staffordshire köpeği 25-30 kg. ağırlığında, 44-48 cm. yüksekliğinde bir köpektir. Ortalama yaşam ömürleri 9-15 yıl olan Amerikan Staffordshire köpeklerine doğru şekilde bakım yapıldığında ve veteriner hekim kontrolü aksatılmadığında daha uzun süre sahipleri ile zaman geçirebilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here