Pekinez (Pekingese) köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
165

Köpek cinsleri arasında küçüklüğü ile dikkatleri üzerine çeken Pekinez köpeği, iyi bir aile dostu, sevecen ve oyun oynamaya meraklı ırklardan biridir. Çocuklarla arası iyi olan aynı zamanda sahibine karşı da ilgili olan bu köpek türünün en büyük özelliklerinden biri de kraliyet soyunun bir köpeği olmasıdır.

Uzun gövdeli, alçak yükseklikte olan bir köpek türü olan Pekinez (Pekingese) köpeği evine yeni bir arkadaş, dost almak isteyenlere önerilebilecek en iyi cinslerden biridir. Küçük boyutlu gövdeye sahip olmasına rağmen sağlam ve dayanıklı bir yapıda olması bu köpek cinsinin en belirgin özelliklerinin başında gelir. Boyunun küçük olmasına rağmen gözleri boyuna göre daha büyük olan Pekingese köpeğinin namlu ile gözleri arasında “V” şeklinde olan burnunun kırışık olması, bu köpeği en çok ele veren belirginliklerinden biridir. Köken olarak Çin kökenli olan Pekinez (Pekingese) köpeği, sevecenliği ile sahibini kendine hayran bırakır.

Pekinez (Pekingese) köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Pekinez (Pekingese) köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Pekinez (Pekingese) köpeği tarihçesi

Uzunca bir tarihi olan ve geçmişinde kraliyet ailesinin soylu bir köpeği olarak kendini tanıtan bu köpek cinsinin 700 yıl kadar öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Pekinez, eski bir Çin cinsi köpek türüdür. Bu köpeğin yaklaşık tarihi, Budizm’in yükselmeye başladığı dönemlerle eş tutulmaktadır. Aslana benzemesinden dolayı Budizm’in sembollerinden biri sayılan bu köpek gibi aslana benzeyen diğer köpekler de yine Budizm inancında önemli semboller olarak kabul edilmektedir.

Tarih kaynaklarında yer alan bilgilere göre 1800’lü yıllarda Pekinez’in Çin imparatorluğunun sevgilisi olduğu yazar. Bu dönemde bu köpek türlerine özel bir ıslah yöntemi uygulanmış ve sayılarının azalmasıyla birlikte lüks köpekler arasında yer almaya başlamışlardır.

Pekinez (Pekingese) köpeği karakteri
Pekinez (Pekingese) köpeği karakteri

Pekinez (Pekingese) köpeği karakteri

Köpek cinsleri arasında soylulukları ile dikkatleri üzerine çeken bu köpeklerin tek dostlarının sahipleri olduğunu söyleyebiliriz. Yabancılarla aralarının çok iyi olmamasının en büyük nedeni belki de bunların zamanında bu şekilde yetiştirilmelerinden kaynaklanmaktadır. Oyun oynamayı seven, sahibinin kucağında zaman geçirmeye bayılan bu köpeklerin çocuklarla da arası iyidir. Ancak uzun süre yalnız bırakılmaya gelmedikleri için özel bir ilgi gösterilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Pekinez (Pekingese) köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
Pekinez (Pekingese) köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

Pekinez (Pekingese) köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Soylu olan bu köpekler için en iyi yaşam alanının evler olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Diğer köpek cinsleri gibi farklı amaçlarda kullanılmaktan ziyade daha çok süs köpeği olarak kullanılmalarından dolayı rahatlarına düşkündürler. Bu da onlar için en iyi yaşam alanının daireler olduğunu gösterir. Pekinez (Pekingese) köpeği eğitimi doğru şekilde verildiğinde evinizin neşe kaynağı haline gelebilir ve bu da ailenizin daha şenşakrak olmasını sağlar.

Pekinez (Pekingese) köpeği besleme
Pekinez (Pekingese) köpeği besleme

Pekinez (Pekingese) köpeği besleme

Köpek besleyenlerin en çok dikkat etmeleri gereken konunun başında besleme konusu gelir. Çünkü köpeklerin yapıları da metabolizmaları da insanlarınkinden daha farklıdır. Bu yüzden onları beslerken özel köpek maması ile beslemek daha doğrudur. Pekinez (Pekingese) köpeği besleme konusunda da bu titizliğin gösterilmesi gerekmektedir.

Pekinez (Pekingese) köpeği bakımı
Pekinez (Pekingese) köpeği bakımı

Pekinez (Pekingese) köpeği bakımı

Karın ve bacak arası bölümünde tüylenmenin fazla olmasından dolayı bu köpeklerin bakımlarının doğru ve sağlıklı şekilde yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak tüy bakımının yanında kuru şampuan ve pudralama yöntemi ile temizlenmeleri, sağlıklı kalabilmeleri açısından oldukça önemlidir.

Pekinez (Pekingese) köpeği sağlık

Bu köpekler, genetik hastalıklara yatkın köpekler olduğu için özellikle edinmeden önce anne veya babasında bir hastalığın olup olmadığını öğrenmek gerekir. Birçok hastalığa yatkın olmasının yanında en çok da patella çıkığı hastalığına daha yatkın köpeklerdir. Ayrıca bu köpeklerin kilo almamasına dikkat etmek de önemli bir konudur çünkü kısa sürede kilo almaya meyilli olabiliyorlar.

Pekinez (Pekingese) köpeği erkek ve dişilerde ortalama 3-5 kg. arasında, boyları ise 30 cm. aralığındadır. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl olan bu köpeklere doğru şekilde bakıldığında daha uzun süre yaşayabilirler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here