Amerikan Pit Bull Teriyer özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı 

1
297

Köpek cinsleri arasında yer alan ve sahip olduğu özelliklerinden dolayı spor köpeği olarak kullanılan Amerikan Pit Bull Teriyer, adından da anlaşıldığı üzere köken olarak Amerika kökenli bir köpektir. Son derece çevik bir yapısı ve güçlü kasları ile dikkat çeken köpek, İngiltere’nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş, daha sonra Amerika’ya gönderilmiştir.

Pitbull
Pitbull

Hakkında söylenebilecek çok şey olmasına rağmen Amerikan Pit Bull Teriyer köpeğinin en büyük özelliği, güçlü yapısıdır. Bu yapısından dolayı sahiplerini bile bazen zora sokabilen köpek, hem eğitim verilirken hem de dışarıda gezdirilirken dikkat edilmesini gerektiriyor. Savunma, muhafız köpek, bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılan bu köpeklerin çok güçlü oldukları bilinmektedir. Öyle ki bir boğayla savaşabilecek kadar güçlü bir yapıları vardır. Akıllı ve oldukça güçlü bir yapıya sahip olmasının yanında sahibine karşı son derece sadakat gösteren Amerikan Pibull köpeği edinmeyi düşünenlerin özellikle eğitim konusunda tutarlı olacaklarından emin olmaları gerekir. 


ilgili! Husky köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Amerikan Pit Bull Teriyer tarihçesi

“Savaşçı köpek” olarak da anılan Amerikan Pit Bull Teriyer, 19. Yüzyılda Staffordshire bölgesinde İngiliz Bulldog ve çeşitli bazı terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş bir köpek türüdür. Tam olarak hangi yıla dayandığı bilinmese de daha sonra Amerika’ya gönderilen köpek, bundan sonra daha fazla tanınmaya başlamış ve spor köpeği olarak nam salmaya başlamıştır. 

Amerikan Pit Bull Teriyer özellikleri

Kısa kuyruklu, çevik, hızlı ve son derece güçlü kaslara sahip olan Amerikan Pit Bull Teriyer, yatay duran, kalın ve kısa-parlak tüyleri ile dikkat çekici bir yapıya sahiptir. Her renkte görülebilen kürkü, cesur ve atılgan olması ile bilinen Amerikan pitbull köpeği, sahibine karşı son derece düşkündür ve yaklaşan tehlikeler karşısında kesinlikle sessiz kalmayan bir yapıya sahiptir. Amerikan Pit Bull Teriyer eğitimi, diğer köpek türlerine göre daha kolaydır. Yabancılara karşı sürekli saldırgan bir yapı ile tepki verse de küçük bir eğitim ile bu konuda da rahat edilebilir. Doğru eğitildiklerinde sakin, iyi huylu ve itaatkâr bir köpeğe dönüşebilmesi, görüntü olarak korkutucu gibi gelse de bu durumu izale etmeye yardımcı olur.

Pitbull
Pitbull

Amerikan Pit Bull Teriyer mizacı

Yapı olarak çok sert görünen Amerikan Pitbull köpeği aslında doğru eğitim verildiğinde son derece sakin bir köpeğe dönüşebilir ve yabancılara karşı saldırgan tavırlarından vazgeçebilir. Sahibine son derece sadık olan ve onu ölümüne koruyan köpek cinsi, çok iyi tırmanma özelliği ile dikkat çeker. Alınacak doğru önlemler sayesinde çok saldırgan gibi görünse de uysal bir varlığa dönüşmesini kolaylaştırır. Sahibini koruma içgüdüsüyle hareket eden bu köpeklerde en çok dikkat edilmesi gereken durum eğitiminin doğru şekilde vermesidir. Aksi halde çevrelerine zarar vermekten ve başkalarına karşı bir tehdit unsuru olmaktan alıkonulamazlar. 

Amerikan Pit Bull Teriyer köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Spor köpeği olarak kullanılmalarından dolayı kapalı ortamlara çok fazla alışık olmadıklarını söylemek gerekir. Apartman dairesinde beslenmeye uygun olmayan bu köpekler için en uygun yerler bahçe veya çiftliklerdir. Buralarda gayet iyi bir şekilde yaşayabileceklerini söyleyebiliriz. 


ilgili! Doberman köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Amerikan Pit Bull Teriyer sağlık

Genel olarak bu köpeklerin sağlıklarında herhangi bir sorun olmasa da en çok görülen sağlık probleminin kalça displazisi olduğunu söylemek gerekir. Tiroit bozukluğu ve kalp hastalıkları nadiren de olsa görülebilen hastalıkları arasındadır. 

Pitbull
Pitbull

Amerikan Pit Bull Teriyer bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diğer köpeklere göre daha kolay bir bakımı olması sahiplerini bu konuda zora sokmamaktadır. Kısa ve düzgün bir tüy yapısına sahip olan Amerikan Pitbulları için düzenli olarak tüylerinin fırçalanması bakım konusunda yeterli gelir. 

Amerikan Pit Bull Teriyer beslenme

Yapıları itibari ile daha fazla özen gösterilmesi gereken bu köpeklere alınacak mamaların yapılarına uygun olması gerekir. Ayrıca et ile beslenmelerinde fayda görülen köpekler, doğru şekilde beslendiklerinde sahip oldukları karekteri koruyabilir, haşin görünümünden herhangi bir şey eksiltmezler. Ortalama 10-14 yıl arasında yaşayan Amerikan Pit Bull Teriyer için doğru bir beslenme programının uygulanması gerekmektedir. Sporcu yapılarının korunabilmesi adına bu, son derece önemli bir konudur. 

Daha önce ele aldığımız Dachshund yazısını okumanızı öneriyoruz…

1 YORUM

  1. Süper bilgiler çok kaliteli gerçekten. Başka sitelerde bu kadar detaylar yok maalesef de yalnız bişey sormak istiyorum. Pitbull beslemek yasak mı cidden?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here