Dünyada En Fazla Aranan Köpek Irkı; Mastiff Özellikleri ve Karakteri

0
220

İngiliz Mastiff köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Köpek cinsleri arasında dikkat çeken, daha çok mastiff köpekler arasında nam yapmayı başaran İngiliz Mastiff köpeği, Anadolu’daki Kangal köpeği ile benzerlik gösterse de ırk olarak hem çok uzak bir ülkeye dayanmaktadır hem de cins olarak Kangal köpeğinden çok daha farklıdır.

Kangal köpeği kadar büyük ve iri yapıya sahip olan İngiliz Mastiffi, yine Kangal’a benzeyen bir yönü ile dikkat çekicidir. Yetiştirildiği ilk dönemlerde “sürü köpeği” olarak kullanılması akıllara “acaba ataları aynı mı?” sorusunu getiriyor fakat başında da dediğimiz gibi bunların kökeni İngiltere olduğu için acaba sorusunu hemen izale ediyor. Devasa, kaslı, simetrik bir vücuda sahip olan bu köpekler, ağırbaşlı ve son derece heybetli köpeklerdir.

İngiliz Mastiff tarihçesi

İngiliz Mastiffi hakkında kesin bir bilgi olmasa da onların Roma döneminde yaşadıkları bilinmektedir. “Masty” kelimesinden türetilen bu isim “güçlü” anlamında kullanılmaktadır. Mastiff köpek cinslerinin geneline bakıldığında da güçlü ve kaslı yapılarıyla dikkat çekici köpekler oldukları görülmektedir. Alaunt ve Molosser melezlenmesi sonucu elde edilen İngiliz Mastiffinin Anglosaksonlardan kalma olduklarına dair tarihi bilgiler bulunmaktadır. Roma döneminde savaş ve dövüş köpeği olarak kullanılan Molossianlardan hakkında verilen bilgilere göre bu dönemde arenada gladyatör, ayı ve hatta fillere karşı mücadele ettikleri bildirilmektedir.

Ortaçağ’a gelindiğinde iyice popülerlik kazanan İngiliz Mastiff’i bu dönemde av ve bekçi köpeği olarak kullanılmaya başlamıştır. Ancak dönemin acımasızlığına maruz kalan köpekler, aslan ve ayı avında kullanılmışlar ve hatta bu gibi durumlar için çokça bahis konusu olarak bile kullanıldıkları tarih kaynaklarında yer alan bilgiler arasındadır. 1800’lü yıllarda Aslan dövüşleri, boğa dövüşleri, ayı dövüşlerinin yasaklanmasıyla birlikte Mastifflerin de popülaritesi azalmaya başlamış, 20. Yüzyıldan itibaren Amerika’da beslenmeye başlamalarıyla yeniden popülerlik kazanmaya başlamışlar.

İngiliz Mastiffi özellikleri

Güvenilir ve kibar bir yapıya sahip olan ve iri cüsseleri ve kaslı yapılarıyla dikkat çeken Mastiffler, daha çok geniş arazilerde beslenebilen köpeklerdir. Havlama konusunda diğer köpek cinslerine göre daha nadir havlasalar da sahiplerini koruma pahasına her şeyi göze alabilen köpekler olduklarını söylemek gerekir. İngiliz Mastiff’i eğitimi kolay olsa da bazen anlamsız buldukları hareketleri yapmamak için ısrar ederler. Bunun dışında olumsuz yönlerinin olmadıklarını söylemek gerekir. Düşük enerji düzeyi, egzersiz ihtiyacının pek olmaması, orta seviyede diğer köpeklerle anlaşabilmeleri, diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinebilme özelliğine sahip olan Mastiffler, yüksek koruma özellikleri ile kendilerinden söz ettirmektedir.

İngiliz Mastiffi apartman dairesinde beslenebilir mi

İngiliz Mastiffi apartman dairesinde beslenebilir mi?

İri cüsselerinin ve koruma içgüdüsüne sahip olmalarından dolayı onların apartman dairesinde beslenmeleri uygun değildir. Yabancılara karşı sert tavır takınabilmeleri de yine eve gelen misafirler açısından iyi olmayacağından Mastifflerin apartman dairesinde beslenmelerine engel olan durumlar arasında yer almaktadır.

İngiliz mastiffi beslenme

Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bu köpek cinsi için özel mamaların alınması önemlidir. Yemek artıklarıyla da beslenebilseler de yine de onların doğasına zarar verecek yemek artıklarından uzak durulması en doğrusudur.

İngiliz Mastiffi bakım

Bakım konusunda en rahat edilecek köpek cinslerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çok fazla tüy dökmemeleri, sahiplerinin rahat etmesine yardımcı olmaktadır. Ölü tüylerin temizliği ise kauçuk tarak ile yapılmalıdır. Ortalama 9-11 yıl kadar yaşayan İngiliz Mastiffi için doğru bakım uygulandığında daha uzun süre yaşayabilirler.

İngiliz Mastiffi sağlık

Sağlık konusunda genel olarak herhangi bir problemleri olmasa da kilo almaya yatkın hayvanlar oldukları için dikkat edilmesi gereken köpeklerdir. Düzenli olarak veteriner hekime gösterilmeleri durumunda sağlıklı ve uzun ömürlü köpekler olabilen İngiliz Mastiffi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için veteriner hekim ile görüşebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here