En Güzel Köpek Irkı; Samoyed

1
7084

Samoyed köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Köpek cinsleri arasında sevimliliği ve insanlarla iyi geçinen karakter özellikleriyle kendinden söz ettiren Samoyed köpeği, arkadaş canlısı bir köpek olup apartman dairesinde iyi bir bakım yapılması kaydıyla beslenebilecek bir köpek ırkıdır.

Avlama içgüdüleri yüksek, diğer köpek cinslerine karşı üstünlük taslayan bir karakter yapısına sahip olan Samoyed köpeği, çocuklarla son derece iyi geçinen bir cinstir. Küçük yaşta eğitildiklerinde sahibine son derece bağlı kalan ve ev ahalisi ile iyi ilişkiler kurabilen bu köpek cinsi, orta boy köpek ırkı olup 15-30 kg. arasında bir ağırlığı, Erkek cinlerde yüksekliği 53 – 60 cm dişilerde ise 53 – 57 cm. arasındadır. Ortalama 13-15 yıl kadar yaşayabilen Samoyed köpeği, avcılık içgüdüsü ile hareket eden bir köpek cinsidir.

Samoyed köpeği tarihçesi
Samoyed köpeği tarihçesi

Samoyed köpeği tarihçesi

Samoyed köpeği tarihçesi hakkında net bilgiler olmasa da kaynaklarda yer alan bilgilere göre tarih öncesine dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Sibirya’da avcılıkla geçimini yapan ve binlerce yıl öncesinden varlığını sürdüren Samoyed kabilesine atfedilen köpeğin ismi de yine bu kabileden gelmektedir. Yüzlerce yıl boyunca kızak çekimi için kullanılan bu köpekler 1889’de kâşif Robert Scott bu köpeklerden bir kaç tanesini İngiltere’ye getirmesiyle namını daha da geniş çevrelere yaymaya başlamış bir ırktır.

Samoyed köpeği özellikleri
Samoyed köpeği özellikleri

Samoyed köpeği özellikleri

Güçlü ve asil bir duruş sergilemeleri ile dikkat çekicilik noktasında başarılı olan Samoyed, kompakt ve güçlü kas yapısına sahiptir. Beyaz, krem ve sarı gümüşi uçlu sık kürkü ile dikkat çeken bu köpeklerde daha çok tercih edilen renk beyazdır. Soğuk havalara dayanıklı olan bu köpekler, sıcak havaları pek sevmezler. Bu nedenle besleyeceklerin bu ortam şartlarını oluşturabileceklerinden emin olmaları gerekir. Samoyed köpeği, dinamik yapısı, siyah veya kahverengi burnu ile dikkatleri biranda üzerine çekebilen bir cinstir, uca doğru sivrileşen kafası ile dikkat çeken köpeğin gözleri koyu renklidir ve oblik olarak konumlanmıştır. Orta büyüklükteki kulakları uca doğru gelindiğinde hafif yuvarlak ve dik bir görünüme sahiptir. Uzun kuyruğu ve bol beyaz tüyleri ile dikkat çekici bir yapıya sahip olan Samoyed köpeklerinin ayak yapısı düz ve tüylerle kaplıdır.

Samoyed köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?
Samoyed köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Samoyed köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Genel olarak sahiplerini daha fazla sahiplenip sadakat gösterse de diğer insanlarla da sevgi içinde yaşayabilen Samoyed köpeği, orta büyüklükte bir köpektir. Dışa dönük ve arkadaş canlısı olan bu köpek, havlaması ile yabancı insanların varlığını haber veren bir ırktır. Samoyed köpeği eğitimi biraz sabır gerektiren bir iş olduğu için sahibinin dikkatli ve bu konuda bilinçli olmasında fayda vardır. Her ne kadar sahipleri ve ailesiyle iyi anlaşabilen bir köpek olsa da havlama içgüdüsüne sahip olması ve orta boy bir ırk olması onun apartman dairesinde beslenmesine mani olmaktadır. Fakat bahçe veya çiftlik gibi yerlerde gayet iyi yaşayabilen bir köpek olduğunu söylememiz gerekir.

Samoyed köpeği beslenme
Samoyed köpeği beslenme

Samoyed köpeği beslenme

Köpek cinslerinin genelinde aynı durum söz konusudur yani beslenmeleri dikkat isteyen bir iştir. Samoyed köpeği de beslenme konusunda titizlikle davranılması gereken bir ırk olduğu için onlara özel mama vermek en doğrusudur. Kırsal yaşama uygun fıtrata sahip oldukları için yemek artıkları ile beslenebilirler fakat yine de bunu yaparken son derece dikkatli olunması gerektiğini unutmamak gerekir.

Samoyed köpeği bakım
Samoyed köpeği bakım

Samoyed köpeği bakım

Bakımı kolay Samoyed köpeğinde en çok dikkat edilmesi gereken şey, tüylerinin sık taranmamasıdır. Bu durum onların alt tüy katmanına zarar verdiği için dikkatli davranılmasında fayda vardır. Tüy bakım işlemi için metal tarakların kullanılması daha uygundur. Haftada bir defa tüylerini onları incitmeden taranması yeterli gelmektedir.

Samoyed köpeği sağlık

Genel anlamda sağlık problemleri olmasa da Samoyed köpeği genellikle kalça dispilazi ve diabete yatkın köpeklerdir. Bunun haricinde alerjileri olan bu köpeklerin düzenli olarak veteriner hekime gösterilmeleri gerekmektedir. Erkek köpeklerde göz alerjisi olduğu için düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here