Maltese terrier köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

1
280

Köpek cinsleri arasında apartman dairesinde beslemeye en uygun karakteristik özelliklere sahip olan Maltese terrier köpeği veya diğer adıyla Malta köpeği, köken olarak adını aldığı Malta Adası’ndan gelmektedir.  Apartman dairesinde köpek beslemek isteyenler için önerilebilecek bu köpek cinsi, rahat eğitilebilir yapısı ve küçük boyu ile son derece zeki ve kısa sürede tuvalet eğitimi alabilen bir köpek türüdür.

Maltese terrier köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Maltese terrier köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

İlgili Yazı! Sibirya Kurdu eğitimi ve bakımı yazısını okumanızı öneriyoruz…


Maltese terrier köpeği, safkan olması durumunda yukarıda bahsettiğimiz özellikleri taşıyabilen ve kolaylıkla yansıtabilen bir varlığa dönüşebiliyor ancak köpek edinmek isteyenlerin doğru bir satıcıdan temin etmesi önemlidir, çünkü orijinal olmayıp Maltese terrier köpeğine çok benzeyen köpekler de bir hayli fazladır, o yüzden bu konuya dikkat etmek gerektiğini unutmamak gerekir.

Maltese terrier köpeği tarihçesi

Maltese terrier köpeği (Bichon Maltaise), antik ticaret bölgesi olan ve bir Akdeniz ada ülkesi olan Malta Adası’na dayanan bir kökene sahiptir. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre geçmişi M.Ö III. Yüzyıla dayanan bu köpek cinsinin dünyanın en eski kökenli köpeği olduğu konusunda da ittifak edilmiştir. Roman Ladies Dog, Maltese Lion Dog, Shock Dog, Spaniel Centle, Comforter Dog, Ye Ancient Dogge of Malta (Malta’nın antik köpeği) gibi farklı isimlerle tarih boyunca kendinden söz ettiren Malta köpeği, son olarak kullanılan “Maltese terrier”              ismini 20. Yüzyıldan sonra almıştır. Kökeni hakkında her ne kadar farklı bilgiler verilse de tam olarak hangi kökenden geldiği ile ilgili bilgi bulunmayan bu köpek cinsinin Tibet Terrier gibi Asya ve Pomeranya asıllı türlerden gelmiş olabileceği konusunda bilgiler, kaynaklarda yer almaktadır.

Kullanım amaçları olarak dönemsel olarak farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan Maltese terrier köpeği, asil görünümünün fark edilmemesinden önce kemirgenleri avlamak için kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur. Sempatik duruşları ile ilgi çeken Malta Köpeği, yüzyıllar boyunca bulunduğu bölgede saklanmış olsa da daha sonraki dönemlerde Avrupa’ya ithal edilmiş ve Mary, Queen Elizabeth, Queen of Scotts, Josephine Bonaparte ve Marie Antoinette gibi ünlü isimlerin Maltese terrier köpeği edinmesiyle birlikte daha bir popüler hale gelmiştir.

Maltese terrier köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Maltese terrier köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Maltese terrier köpeği özellikleri

Köpek cinsleri arasında dikkat çeken tarihi geçmişi ve karakteristik özellikleriyle öne çıkan Maltese terrier cinsi köpekler, kendilerinden boyca büyük köpeklerle kolaylıkla anlaşabilen varlıklardır. Sevecen ve oyun oynamayı son derece seven bu köpekler, çocuklarla yalnız başına bırakılmamalıdırlar. İstem dışı olsa da çocuklara zarar verebilen bu köpeğe dikkat etmenizde fayda vardır.

Maltese terrier köpeği, ipeksi ve parıltılı tüy yapısıyla daha ilk bakışta sahiplenmek isteyenleri kendine hayran bırakmayı başaran bir köpek cinsidir. Beyaz tüylerinin arasında ışıldayan gözleri ve siyah boncuk gibi bir görünüme sahip olan burnu ile son derece ilgi çekici bir köpek olan Maltese terrier, tüm yönleriyle köpek cinsleri arasında en beğenilen özelliklere sahip bir ırktır.

Maltese terrie köpeği, oyuncak köpekler arasında yer alan bir cinstir. Erkeklerin ağırlığı 1,4-3,6 kg. arasında iken dişilerde bu oran daha azdır. Dişi Maltese terrie köpeğinin ağırlığı 0,91 ile 3,91 kg. arasındadır. Erkek köpeklerin yüksekliği 20,25 cm. arasında iken dişilerin yükseklikleri ise 20-23 cm. arasında değişmektedir.

Köpek edinirken dikkat edin

Maalesef her alanda olduğu gibi köpek yetiştirme ve üretme alanında da üzücü olaylar yaşanmaktadır. “Teacup” olarak adlandırılan ve normal Maltese terrie köpeğinden daha küçük boyutlarda olan bu köpekler, köpek üreticilerinin Maltese terrie köpeğine erken doğum yaptırarak elde ettikleri prematüre köpeklerdir ve bunlarda sağlık sorunları çok fazlasıyla yaşandığı için uzak durulmaları gerekmektedir.

Maltese terrie bakımı

Köpek bakımı, her köpeğin cinsine göre kolaylaşır veya zorlaşır. Malta köpeğinin sağlık konusunda en çok yatkın olduğu durumlardan biri dişleri olduğu için bakıcılarının dikkatli davranmaları ve dişlerine zarar vermeyen yiyeceklerle beslemeleri önemlidir. Ayrıca günlük olarak dişlerinin fırçalanması gereken Maltese terrie için mama seçiminde kuru ve yumuşak mama karışımı vermek daha sağlıklıdır.

Maltese terrie sağlık

Malta köpekleri, yapıları gereği hastalıklara yatkın köpeklerdir. Ancak doğru şekilde bakımları yapıldığında bu sorunu çözmek mümkündür. Köpeklerin en çok yatkın oldukları hastalıklar şunlardır;

  • Patella lükx: diz ekleminin içeriye girip çıkmasıyla oluşan ağrılardır.
  • Portosistemik: Karaciğer hastalığı.
  • Progresif Retine Atrofisi (PRA): göz bozukluğu hastalığıdır.
  • Beyaz Köpek Titreme Sendromu.

Maltese terrie beslenme

Beslenme konusunda son derece hassas davranılması gereken Maltese terrie köpeği için özel olarak mama karışımı hazırlamak gerekir. kuru ve yumuşak mama karışımının elde edilmesiyle daha sağlıklı şekilde beslenen köpeklere özel olarak üretilen mamalar da olduğu için beslenme konusunda herhangi bir zorluk yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

Chow Chow eğitimi ve özellikleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca diğer köpek türleri ile alakalı bilgi almak için web sitemizde vakit geçirebilirsiniz.

1 YORUM

  1. Evet tam da belirttiğiniz gibi. Bilgiler tamamen benim köpeğimi anlatıyor. Yalnız bişey danışmak istiyorum tuvalet eğitimini bir türlü başaramadık nasıl yapabiliriz bilgi verebilirmisiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here