Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

2
491
Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Köpek cinsleri arasında iri cüsseleri ve kırışık yapıları ile dikkatleri üzerine çeken Shar Pei zekâsı ile sahibini şaşırtabilen bir cinstir. Her ne kadar Shar Pei köpeği kolay gibi görünmese de üstün zekâsından dolayı her komutu yerine getirmek istemez. Bu nedenle sahibinin kendine güvenmesi ve otoriteyi kurabileceğine inanması gerekir.

İri kafalı, bol kırışıklı Shar Pei köpeği küçük kafası ile dikkatleri üzerine çekerken iki farklı kürk tipi ile tanınmaktadır. At tüylü ve fırça tüylü olarak iki farklı kürk tipi ile kendinden söz ettiren bu köpeklerde at tüylü cinslere çok az rastlanılır. Sert ve dikensi bir yapıya sahip olan bu kürklü köpeklerde her iki tüyün uzunluğu da ortalama 2,5 cm. uzunluğundadır. Öne doğru düşen kulakları ile dikkat çekici olan Shar Pei köpeği geniş ve yastığa benzeyen yanakları ile son derece şirin bir görünüm sunarlar.


ilgili! Husky köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Shar Pei köpeği tarihçesi

Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Çin Shar-Pei’nin, Kwangtung Eyaletindeki küçük Tai Li köyünde ortaya çıktığı düşünülen bu köpeklerin tarihi tam olarak bilinmese de genel görüş olarak Han Hanedanlığı’ndan bu yana Çin’in güney eyaletlerinde yüzyıllardan bu yana varlığını sürdürdüğüne inanılmaktadır. Bu dönemde Shar Pei köpeğine ait birçok heykelin keşfedilmesi, tarihinin bu dönemlere ait olduğunu göstermektedir. Sert bir derisinin olmasından dolayı “Shar Pei köpeği” denildiğine dair kaynaklarda bilgiler mevcuttur. “Shar Pei” Türkçeye çevrildiğinde “kum derisi” anlamına gelmektedir. Bu köpeklerin Chow Chow’la birbirine benzeyen mavimsi derilerinden dolayı akraba oldukları düşünülmektedir. Komünist Rejim döneminde de kendinden söz ettiren köpek cinslerinden olan Shar Pei köpeği, Matgo Law adındaki Hong Kong’lu bir iş adamı tarafından kurtarıldı ve 1973’de bir köpek dergisinin de yardımı ile Amerika’ya götürüldüğü kaynaklarda yer alan bilgiler arasındadır.

Shar Pei köpeği özellikleri ve karakter yapısı

Çin kökenli olan Shar Pei, 18-25 kg. arasındadır. Ortalama boyları 46-51 cm. olan bu köpekler oyuncu, son derece aktif ve oyun oynamayı seven yapısı ile sahiplerinin dikkatini üzerine çekmeyi başarırlar. Shar Pei, bu özelliklerine ek olarak biraz inatçı bir köpektir. Sahibine karşı son derece sadık olsa da mizacındaki inatçılığı yüzünden verilen her komutu yerine getirmek istemez. Aile bireylerine karşı sıcak ilişkiler içerisinde olan ancak yabancılara karşı daha sert tavırlar takınabilen Shar Pei yavruluk döneminde eğitildiğinde çocuklarla iyi geçinebilen bir köpek haline gelebilir. Her ne kadar görünüş itibariyle somurtkan ve sert bir mizaca sahip olduğu düşünülse de aslında son derece uysal bir köpektir. Diğer petlerle ve köpeklerle ilişkilerinde iyi olsa da dominant bir yapıya sahip olması, kısa sürede diğer petlere karşı üstünlük çabasına girmesine neden olmaktadır. Shar Pei eğitimi konusunda hassas davranılarak sosyalleştirme eğitimi verilirse son derece uyumlu bir köpek haline gelebildiğinden de söz etmek gerekir.

Shar Pei köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Çocuklarla ve aile bireyleriyle iyi geçinebilen bir köpek olmasına rağmen dar alanları pek sevmeyen bu köpeklerin beslenebilecekleri en iyi ortam bahçelerdir. Apartman dairesinde beslenebilse de yine de yabancılara karşı göstereceği tepkilerden dolayı çiftlik gibi yerlerde veya bahçelerde beslenmesi daha doğru olacaktır.


ilgili! Pug köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Shar Pei beslenme

Orta boy köpek cinsleri arasında yer alan bu köpekler, kilo almaya son derece müsait köpeklerdir. Bu yüzden beslenme konusunda dikkatli davranılması gerekir. Yemek artıklarıyla beslenmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunan köpek uzmanları yine de Shar Pei köpeği için yemek artıkları verilecekse dikkatli davranılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Shar Pei köpeği bakım

Bu köpeklerin bir alt kürkü olmadığından tüy bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sene boyunca belli bir oranda tüy dökebilen Shai Pei köpeklerinde alt tüylü olanlar da vardır. Bunlar için ise özellikle tüy dökme mevsiminde çok daha dikkatli davranılarak bakım yapılması gerekmektedir.

Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Shar Pei köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Shar Pei köpeği sağlık

Genel olarak sağlık problemleri çok fazla görülmese de deri tiplerinden dolayı deri hastalıklarına yatkın köpekler olduklarını söylemek gerekir. Bununla birlikte böbrek rahatsızlıklarına yatkın olan Shar Pei sağlığı konusunda dikkatli hareket etmek gerekir. Tümör görülebilen bu köpeklerin düzenli olarak veteriner hekimin kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir. Ortalama 8-10 yıl arasında yaşayabilen bu köpeklere düzenli bakım yapıldığında daha uzun süre sıcak ve samimi bir dosta sahip olabilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız Pitbull yazısını okumanızı öneriyoruz…

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here