Yorkshire Terrier köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
187

Köpek cinsleri arasında sevilen ve dünyanın en popüler süs köpekleri arasında yer alan Yorkshire Terrier köpeği küçük yapısına rağmen son derece sevimli bir köpek türüdür. Amerika’da en çok beslenen köpek türleri arasında yer alan bu köpek, arkadaş edinmek isteyenlere önerilebilecek en atletik, cesur ve sevgi dolu köpek cinslerinden biridir.

Apartman hayatına kusursuz uyumluluğu ile bilinen ve Türkiye’de de besleyenlerin sayısının bir hayli fazla olduğu Yorkshire Terrier sahiplerine ailelerine karşı duydukları ilgi ile bilinirlik kazanmış bir köpek türüdür. Son derece sempatik bir görünüşü olan ve uzun tüyleri ile birlikte şirin tavırları ile bir köpek edinmek isteyenlere önerilebilecek Yorkie köpeği, şehir hayatına alışkın olduğu için beslenmesinde ve bakımında zorlanmayacağınız bir arkadaşınız olacaktır.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

ilgili! Pomeranian köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Yorkshire Terrier köpeği tarihçesi

Tarihi, İskoç işçilerin İngiltere’deki Endüstri Devrimi zamanlarında, maden ocaklarında, tekstil ve kömür madenlerinde çalıştığı dönemlere denk gelen Yorkshire Terrier köpeği hakkında tarihi kaynaklarda yer edinen bilgilere göre bu dönemde Yorkshire gelen İskoç işçilerin yanlarında Clydesdale Terrier veya Paisley Terrier köpek cinslerini değirmenlerdeki fareleri yakalamak için getirmişler. Verilen bilgilere göre bu köpeklerin birleştirilmesinden elde edilen Yorkshire Terrier köpeği adını da bulunduğu şehirden almıştır. Başkaca kaynaklarda yer alan bilgilere göre ise bu köpeğin gelişim sürecinde Skye Terrier, Paisley Terrier ve Maltese Terrier gibi Terrier köpek cinsleri kullanılmıştır. Ancak zamanlar bu köpeğin popülarite kazanmasıyla birlikte farklı amaçlar doğrultusunda yani bir arkadaşlık edinmek amacıyla kullanmaları etkin şekilde kendini göstermeye başlamıştır.

Yorkshire Terrier köpeği özellikleri

Dünyada Chihhuahua köpeğinden sonra en küçük köpek olarak kayıtlara geçen Yorkshire Terrier köpeği,  3,5 kg. ağırlığında bir cinstir. Ortalama 18 cm. yüksekliğinde olan bu köpekler, kucakta taşındıklarında adeta pelüş bir köpeği andırırlar. İpek gibi ve uzun tüy yapısına sahip olan köpeklerin tüyleri kuyruk bölümüne geldiğinde çelik mavisi rengini almaktadır. Vücudunun diğer kalan bölümlerinin ise vücut rengi ile aynı olması Yorkshire Terrier köpeğine daha farklı bir görünüm kazandırmaktadır. Bu köpekler hakkında en çok söylenen şey, onların hipoalerjenik olmalarıdır. Ancak American Kennel Club’a (AKC) bu iddiayı doğrulamamaktadır. Nedeni ise hiçbir köpeğin yüzde yüz hipoalerjenik olamamasından kaynaklanmaktadır. Köpeklerin alerjik durumlara neden olmasının nedeni tüyleri, kokuları, tükürükleridir ve Yorkshire Terrier köpeğinde de doğal olarak bu durumlar söz konusu olduğu için hipoalerjenik oldukları söylenemez. Ama diğer köpek türlerine göre daha az tüy döktükleri için diğer cinslere kıyasla daha az alerjiye neden oldukları söylenebilir.

Yorkshire Terrier
Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier köpeği apartman dairesinde beslenir mi?

Elbette köpeğinin küçük boyutlu olmasından dolayı bunların apartman dairesinde beslenmeleri de son derece kolay olur. Aile üyeleri ile iyi geçinen, çocuklarla arası iyi olan ve iyi bir oyun sever dost olan Yorkshire Terrier köpeği bakımı kolay olduğu için rahatlıkla besleyebileceğiniz bir köpek cinsidir.

Yorkshire Terrier beslenme

Köpek besleyeceklerin en çok üzerinde durmaları gereken konuların başında elbette beslenme konusu gelir. Beslenme konusunda dikkat edildiğinde ve mamaları doğru şekilde seçilmeleri durumunda Yorkshire Terrier köpeği beslemenin çok kolay olabileceğini söyleyebiliriz. Fakat mama seçiminde son derece dikkatli olmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Onun için özel mamalar edinerek daha kolay bir şekilde besleyebilirsiniz.


ilgili! İngiliz Bulldog köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Yorkshire Terrier köpeği bakım

Temizlik ve bakım konusu her köpek için olduğu gibi Yorkshire Terrier köpeği için de önemlidir. Fakat diğer köpek cinsleri ile kıyaslandıklarında Yorki köpeğinin bakımı daha kolaydır denebilir.

Yorkshire Terrier sağlık

Genel olarak bu köpek cinsinin önemli sağlık sorunları bulunmamaktadır. Fakat her köpek türünde olduğu gibi bu köpeklerde de bazı hastalıklar yaygın şekilde görülebilmektedir. Patella luksasyonu, progresif retinal atrofi, hipoglisemi, trake çökmesi, portosistemik şant ve ters hapşırma gibi rahatsızlıklar Yorkshire köpeğinde sık görülen hastalıklardır. Ortalama 9-12 yıl arasında yaşayan bu köpeklere doğru şekilde bakım yapıldığında ve veteriner kontrollerine düzenli götürüldüklerinde uzun süre yaşayabilirler.

Daha önce ele aldığımız Shih Tzu yazısını okuyabilirsiniz ayrıca köpek eğitimleri hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here