İngiliz Bulldog Özellikleri, eğitimi, bakımı ve beslenmesi

0
222

İngiliz Bulldog köpeği, adından da anlaşılacağı üzere İngiltere kökenli bir köpek cinsidir. Eski Asiatik masiflere dayanan ırk, ismini 19. Yüzyıla kadar serbest olan ancak bu dönemden sonra yasaklanan boğa-köpek dövüşlerinden almaktadır.


İlgili yazı! French Bulldog Özellikleri, Eğitimi ve bakımı okumanızı öneriyorum…


İngiliz Bulldogları ile French Bulldogları tip olarak birbirlerine benzeseler de aynı cins değiller. French Bulldog köpekler, İngiliz ikizlerinden farklı olarak minyatürdürler fakat İngiliz Bulldogları görünüm itibari ile çok daha farklıdırlar. İri ve geniş bir kafa yapısına sahip olan köpeklerin kafası, gözlerinin yanına kadar ulaşan yanakları ile Frenck bulldog köpeğine göre çok daha geniştir. Fransız kardeşleri gibi alın ve kafasındaki deri buruşukluklar halinde aşağıya doğru inmektedir. Burunları kısa, basık ve geniş olması ile dikkat çekici olan İngiliz bulldogların üst dudakları sarkık ve alt çeneleri ise dışa doğru çıkık bir pozisyondadır. Yuvarlak gözleri birbirinden ayrık ve koyu renkte olan bu köpeklerin kulakları, kafa yapılarına göre çok daha küçük, ince ve gül biçiminde geriye doğru kıvrıktır. Kısa kuyrukları aşağı doğru taşan İngiliz bulldoglarının kürkleri kızıl, kaplan deseni, sarı ve soluk kırmızı veya bazılarında kırmızı ile beyaz renklerinde görülebilmektedir. Türlerine göre yüzleri bazen koyu renkte olmakla birlikte kompakt ve adaleli vücudunun iki köşesinde konumlanmış, kısa bacakları son derece dikkat çekicidir.  Ayaklarının bu özellikte olması köpeğe “paytak” bir yürüyüş sunmaktadır.

İngiliz bulldog yaşam öyküsü
İngiliz bulldog yaşam öyküsü

İngiliz bulldog yaşam öyküsü

Ortalama 8 yıl kadar yaşayabilen bulldoglar, köken olarak İngiliz’dirler. Erkeklerde ağırlık 24-25 kg. civarında, dişilerde ise 22-23 kg. dolaylarındadır. Boyları dişilerde de erkeklerde aynıdır ve ortalama 31-40 cm. boylarındadırlar. Koruma köpeği olarak kullanılan köpekler, apartman yaşamına çok zor ayak uydursalar da beslenmeyecekleri anlamına gelmez.

İngiliz Bulldog mizacı

İngiliz Bulldog mizacı
İngiliz Bulldog mizacı

İngiliz Bulldoglar, bir dönem boğalarla güreşmeleriyle bilinen köpeklerdir. Görünüm itibari ile son derece hiddetli ve tehditkâr bakışlara sahip olsalar da özlerinde çok güvenilir köpeklerdir. Ancak buna karşın yine de dikkatli olmada fayda vardır. Çoğu zaman yabancı misafirlere karşı hırlama içgüdüsü ile hareket edebildiklerinden misafirlerin korkmaları onlar için bir tehdit algısına neden olabilir ve saldırganlaşmaya başlayabilirler.

Sahiplerine son derece sadık olan İngiliz Bulldoglar, diğer hayvanlara karşı sıcak ve samimi tavırları ile dikkat çeken köpeklerdir. Çocuklara karşı kibar ve güvenilir hareketleriyle dikkat çeken köpek cinsi, tehdit durumunda bu sevecenliğini yitirerek son derece hırçın bir köpek olmaya başlar. “Koruma köpeği” olarak kullanılmalarının en büyük nedenlerinden biri de budur. Ev köpekleri ile arası iyi olan ancak diğer bazı Bulldog köpeklere karşı saldırgan davranabilen İngiliz Bulldoglar, ilgi görmeyi seven ve isteyen köpeklerdir. Bu nedenle Bulldog edinmeyi düşünen bir kişinin bu konuda kendine güvenmesi ve köpeğine yeteri kadar zaman ayırabileceğinden emin olmalıdır.

French Bulldoglara benzer yönleri ve mizaçlarıyla dikkat çeken İngiliz Bulldog, yavruluk ve yetişkinlik döneminde eğlenmeyi seven hareketli köpeklerdir. Ancak yaşları ilerledikçe hantallaşmaya başlarlar ve Fransız Bulldog gibi sakinleşmeye başlarlar. Horlamalarıyla nam yapmayı başaran bu köpekler, apartman hayatına uygun köpek türleridir. Ev içerisinde hareketli olmayan, bahçesi olmayan bir evdede gayet rahat yaşayabilen bu köpekler, ılık iklimlere karşı daha dayanıklı köpeklerdir. Ancak çok sıcak havalarda yaşatılmaları önerilmez, çünkü serinlemede bir hayli zorluk çekebilmektedirler.

İngiliz Bulldog mizacı
İngiliz Bulldog mizacı

İngiliz Bulldog eğitimi

Köpek severlerin yakından ilgilendikleri köpek cinslerinden biri olan İngiliz Bulldog köpeklerin eğitimi, diğer köpeklere göre biraz daha kolaydır. Oyun oynamayı seven ancak ağır egzersiz programlarına yatkın olmayan bulldoglar için günlük makul seviyede program uygulamak daha doğrudur. Büyümeleri ve gelişmeleri hızlı seyreden köpeklerde büyümenin dengeli olmasına dikkat etmek gerekir. Doğru beslenme programları uygulanarak bunu yapmak mümkün olacaktır. Yemek saatleri ile egzersiz saatlerini doğru şekilde ayarladığınızda, eğitimlerinde ve eğitimden alacakları verimde daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Komutları öğrenme konusunda biraz hantal olsalar da yavruluk döneminde edinip eğitildiklerinde bu problem de ortadan kalkabilir. “Dur”, “gel”, “tut” eğitimlerini verirken onların ruh yapısına göre hareket ederseniz, eğitimlerinden daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İngiliz Bulldog mizacı
İngiliz Bulldog mizacı

İngiliz Bulldog sağlık

Genel olarak sağlıklarında problem görülmese de İngiliz Bulldog köpeklerinde solunum problemi, göz problemi ve sıcaklara karşı hassasiyetleri olan köpeklerdir. Aşırı sıcaklıklara karşı dayanıksız olan bulldoglarda sık görülen hastalıklardan biri de cilt enfeksiyonu, kalça ve diz problemleridir. Kilo almaya yatkın hayvanlar oldukları için beslenmelerine dikkat edilmesi gereken İngiliz Bulldoglar, doğum sırasında da bir hayli zorluk çekmektedirler. Bu nedenle genellikle doğumlarında sezaryen tercih edilmektedir.

İngiliz Bulldog beslenme
İngiliz Bulldog beslenme

İngiliz Bulldog beslenme

Kilo almaya yatkın köpek cinslerinden oldukları için mama konusunda özenli olmak gerekir. İngiliz Bulldog maması ile beslemeniz ve egzersizlerine önem vermeniz, kilo almalarına engel olacaktır.

İngiliz Bulldog bakımı

Kısa tüyleri ile dikkat çeken İngiliz Bulldog köpeklerin bakımı kolaydır. Haftada bir defa tüylerini fırçalamak yeterli gelse de tüy döküm mevsiminde bunu ikiye çıkartmak daha doğru olacaktır. Yüzü ve kırışık deri aralarının düzenli olarak nemli bezle temizlenmesi, rahat etmeleri açısından önemlidir.

İngiliz Bulldog beslenme
İngiliz Bulldog beslenme

Daha önce ele aldığımız Pug Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Beagle köpeği özellikleri, bakımı, beslenmesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here