Bichon Frise köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
162

Bichon Frise köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Köpek cinsleri arasında sevimliliği ve eğitime yatkınlığı ile bilinen Bichon Frise köpeği tüy dökme sorunu olmayan bir cins olduğu için özellikle alerjisi olanların besleyebileceği bir ırktır. Bichon, dolaşmayı gezmeyi ve oyun oynamayı son derece seven ve çocuklarla iyi geçinebilen yapısı olduğundan dolayı apartman dairelerinde en çok beslenen köpek cinsi olmayı başarmaktadır.

Kısa ve kabarık tüyleri, yuvarlak ve koyu gözleri ile dikkat çekici bir ırk olan Bichon Frise köpeği diğer köpek cinsleri ile iyi geçindiği kadar diğer hayvanlarla da iyi geçinen bir dosttur. Ailenize yeni bir eleman almak istediğinizde ve bunun köpek olmasına karar verdiğinizde kesinlikle tercihleriniz arasına alabileceğiniz bir köpek cinsi olduğunu söyleyebiliriz. Havlamayı seven bir yapısı ve oyun oynarken ufak ısırıklar atmayı seven bir karaktere sahip olduğu için biraz dikkat ettirmeyi gerektirse de genel olarak güzel huylu bir köpek cinsidir. Son derece akıllı ve zeki olan bu köpekler eğitim konusunda sahiplerini zora sokmazlar. Bichon Frise köpeği eğitimi konusunda yine de bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır.

Bichon Frise köpeği tarihçesi

Bichon Frise köpeği, Akdeniz kökenli olan Barbet cinsi köpek ile kısa ve beyaz tüylü bir köpeğin birleştirilmesinden elde edilen bir ırktır. “Bichon Frise” kelime anlamı olarak “kıvırcık köpek” anlamına gelmektedir. Bu ismi almasının nedeni de muhtemelen kıvırcık tüylerinin olmasından kaynaklanmaktadır. 1300’lü yıllarda İtalyan denizcileri tarafından getirilen bu köpekle dört kategoride incelenmektedir. Bunlar; Havanese, Bolognese, Maltaise ve Bichon köpek cinsidir. Fransız ve İtalyan üst seviye insanları tarafından oldukça benimsenen bir ırk olması, kısa sürede dünya genelinde popülaritesi yükselen köpekler grubuna girmelerinde önemli bir etkiye sahiptir. Birinci Dünya Savaşı dönemlerine gelindiğinde neredeyse soyları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelen bu hokkabaz köpekler, hareketli ve kovalamacayı seven yapılarından dolayı bu durumun önüne geçmeyi başarmışlardır.

Bichon Frise köpeği karakter yapısı
Bichon Frise köpeği karakter yapısı

Bichon Frise köpeği karakter yapısı

Hassas, uyumlu, sıcakkanlı ve oyuna oldukça düşkün olan bu köpekler, iyi bir aile dostu olarak seçilebilecek cinsler arasında yer almaktadır. Hayat dolu hareketleri ve zıplamayı seven yönleri ile dikkat çeken Bichon Frise köpeği aile üyeleri ile kısa sürede uyum sağlamayı başardığı için sahiplerinin bakımında zorlanmadıklarını söyleyebiliriz. Koruma içgüdüleri zayıf, çocuklarla iyi geçinebilen, başka köpeklerle arası iyi olan, oyunculuk yönleri çok kuvvetli olan Bichon Frise aileye yeni bir üye katmayı düşünenlere önerilebilecek en iyi cinstir.

Bichon Frise köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Havlaması dışında olumsuz herhangi bir yönü olmayan bu köpeklerin apartman dairesinde beslenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Yabancılara karşı sert tavırlar sergilemeyen aksine kısa sürede uyum sağlayan bir yapıya sahip oldukları için kolaylıkla beslenebilirler.

Bichon Frise köpeği besleme
Bichon Frise köpeği besleme

Bichon Frise köpeği besleme

Beslenme konusu diğer tüm köpek cinslerinde olduğu gibi bu köpeklerde de önemli bir ayrıntıdır. Yemek artıkları ile beslemek yerine onlara özel olarak hazırlanan mamalarla beslemek, sağlıklarının korunması ve uzun ömürlü olmaları adına çok daha etik olacaktır.

Bichon Frise köpeği bakımı
Bichon Frise köpeği bakımı

Bichon Frise köpeği bakımı

Ortalama ömürleri 13-16 yıl arasında olan bu köpeklerin bakımlarının doğru şekilde yapılması durumunda daha uzun süre sahiplerine arkadaşlık edebilirler. İki günde bir tüylerinin hafif şekilde taranması, bitlenme sorunlarına karşı korunaklı olmalarını sağlar. Alerjiye yatkın olmalarından dolayı temizliklerine dikkat edilmesinde fayda vardır. Ayak ve kulak tüylerinin arada bir kırpılması ve diğer tüylerinin de her ay kırpılmasında yarar vardır. Bichon Frise köpeği tek seferde 4-5 yavru verebilirler.

Bichon Frise köpeği sağlık

Düzenli olarak veteriner hekime gösterilmesinde fayda olan bu köpeklerin genetik olarak herhangi bir hastalıkları bulunmamaktadır. Ancak pirelere karşı hassas olduklarını ve aynı zamanda alerjiye yatkın olduklarının da bilincinde olmak gerekir. Bunun haricinde Bichon Frise köpeği sağlık problemi olmayan bir köpek cinsidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here