Pomeranian köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
197

Pomeranian köpekleri, Pomerenya’nın Prusya bölgesinde geliştirilmiş daha sonralarında dünyanın birçok ülkesine ithal edilen köpek cinsidir.

Pomeranian köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Pomeranian köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Kaynaklarda yer alan bilgilere göre, Pomeranian köpeği, kuzeyden sürülerin güdülmesi için Avrupa’ya getirilen Alman Spitz veya Wolfspitz ırkından geldiği ile ilgili farklı bilgiler, kaynaklarda yer almaktadır. Asimle olarak değişime uğrayan Pom’ların ataları hakkında verilen bilgilere bakıldığında, atalarının ortalama 15 kilogram geldiği görülmektedir. Dönemin önde gelen kişileri arasında yer alan Marie Antoinette, Emily Zola ve Mozart da birer Pom sahibi olarak kayıtlarda yerlerini almaktadır.

İlginizi Çekebilir! Beagle köpeği bakımı ve eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz…

Pomeranian köpeğinin tarihçesi
Pomeranian köpeğinin tarihçesi

Pomeranian köpeğinin tarihçesi

Fédération Internationale Cynologique tarafından tespit edilen bilgiye göre, Pomeranian köpekleri, Alman Spitz cinsinin bir çeşididir ve ABD’de en popüler süs köpeği olarak kullanılan köpek cinsi de yine Pom’dur. Tarih kaynaklarında yer alan başka bir bilgiye göre ilk dönemlerde Pomeranian köpeklerinin ataları ortalama 30 kg. civarında idiler ve bu köpekler, bekçilik görevi yapmaları amacıyla evcilleştirildiler. Kraliçe Victoria 1888 yılında Floransa, İtalya’da bu köpek cinsini çok sevmesi üzerine İngiltere’ye getirmiş ve kısa sürede ülkede tanınan bir cins haline gelmeye başlamıştır. Amerikan Kennel Kulübü, köpeğin farkına 1900’lü yılların başında varmış ve 1911 yılında ise “Amerikan Pomeranyalı Kulübü” kuruluşuna ev sahipliği yapmıştır.

Kaynaklarda yer alan bilgilere göre Pom’lar zaman içinde küçülmeye devam etmişler ve günümüzde daha küçük bir ırk haline gelmişlerdir. Dünyada süs köpeği olarak en çok beslenen köpek cinsleri olan Pomeranian köpeği sahibi olmak isteyenlerin güvenilir bir satıcıdan almaları gerekir. Çünkü Alman Spitz gibi bazı ırkların kırmaları da bu köpeklere son derece benzemektedirler.

Pomeranian köpeği karakter özellikleri
Pomeranian köpeği karakter özellikleri

 

Pomeranian köpeği karakter özellikleri

Evinize yeni bir arkadaş almak için köpek tercih ediyorsanız kesinlikle tercihlerinizin ilk sıralarında Pomeranian köpeğinin olması gerektiğini söyleyebiliriz. Neşeli, enerjik, başına buyruk hareket etmeyi seven, mamada seçici davranan bir köpek olsa da Pom’lar apartman dairesinde yaşayabilen köpeklerdir. Boylarının küçük olması, küçük bir dairede, köpeğin hareket kabiliyetini kısıtlamayacak bir alanın bile yeterli gelmesini sağlamaktadır.

Küçük adımlarla seri bir halde kendine özgü bir yürüyüşe sahip olan Pomeranian, yorulmadan uzun süre yürüyebilen özelliği ile dikkat çekici bir köpek cinsidir. Ancak sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken şey, onları dışarıda gezdirirken kesinlikle tasmalarını boyunlarından çıkartmamalarıdır. Küçük boylu olmalarına rağmen diğer köpek cinslerine kolaylıkla bulaşabildikleri için büyük köpeklerin onlara zarar vermesi durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden onları gezdirirken kesinlikle tasmalarının boyunlarında olmasına dikkat edilmelidir.

Pom köpekleri, boylarının küçük olmasına aldırış etmeden kendilerinden katça büyük olan köpeklere karşı havlayabilen cinslerdir. Bu da bazen yalnız bırakıldıklarında zarar görmelerine neden olabiliyor. Öğrenmeye açık, meraklı ve gözü pek olan Pomeranian köpeği, oyun oynamayı seven hatta oyun oynamaktan bıkmayan bir cinstir bu da bazen küçük çocuklara zarar vermelerine neden olabilmektedir. Bu yüzden Pom köpeği ile çocukları uzun süre yalnız bırakmama konusunda dikkat edilmelidir.

Sahiplerinin dikkatini çekmeyi seven Pom’lar bu özelliklerinden dolayı çok değişik hareketler sergileyebilirler. Kıskanç bir yapıya sahip olmaları da ayrıca sahiplerini başka biriyle paylaşamama durumunu beraberinde getirmektedir. Kucakta dolaşmayı seven küçük Pom’ların en büyük özelliklerinden biri de kucağa alındıklarında hareketsiz bir şekilde kalabiliyorlar. Bu da onların kucakta iken oyuncak bir köpeğe benzemesini etkilemektedir.

Köpek cinsleri arasında en zeki ve en yetenekli köpekler olarak kendilerinden söz ettiren Pom köpekleri, tuvalet eğitimini kısa sürede öğrenirler. Havlama konusunda biraz ısrarcı oldukları için yabancılara karşı fazlasıyla havlarlar. Pomeranian köpeği eğitimi, diğer köpek cinslerine göre daha kolay olduğu için sahiplerinin bu konuda zora düşmeyeceklerini söyleyebiliriz.

Pomeranian köpeği evde beslenir mi?
Pomeranian köpeği evde beslenir mi?

Pomeranian köpeği evde beslenir mi?

Küçük boyları ve şirin hareketleri ile girdikleri ortamlarda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Pom köpekleri için yaşam şartları çok fazla zor değildir. Apartman dairesinde veya bir bahçede kolaylıkla beslenebilen köpekler için ideal bir ortamın olması yeterlidir. Egzersiz yaparken zorlanmayacakları bir alanları varsa kolaylıkla yaşayabilirler.

Pom köpekleri fiziksel özellikleri

Ortalama 7 ile 10 sene arasında erişkinliğe ulaşan pom köpeğinin kulakları sivri uçludur. Dik kulakları ve ince, siyah ya da kürkünün rengindeki burunları ile dikkat çekici olan köpekler, parlak ve koyu renk göz şekli ile adeta bir tilkiyi andırır. Oyuncak bebeğe veya oyuncak bir ayıya benzemesi ile de dikkatleri üzerine çeken Pomeranian köpeğinin tüyleri çift katmanlı uzun ve kabarıktır.

Pomeranian köpeği evde beslenir mi?
Pomeranian köpeği evde beslenir mi?

Pomeranian köpeği bakımı

Ortalama 13 ile 17 yıl arasında yaşayabilen Pomeranian köpeği, doğru bir bakım tabii tutulduğunda 20 yıla kadar da yaşayabilir. Dişi ve erkek cinsleri ortalama 1-3 kilogram arasındadır. 18-30 cm. arasındaki ufak boyları ile dikkat çeken köpekler bakım gerektiren köpeklerdir. Düzenli olarak tüylerinin taranması gerekir.

Pomeranian köpeği beslenmesi

Beslenme konusunda biraz daha seçici olan Pomeranian köpeği, mama konusunda son derece seçici davranmaktadır. Bu nedenle sahiplerinin besleme konusunda daha hassas davranmaları önemle tavsiye edilir. Aksi halde doğalarındaki enerjik yapılarını kaybetmeleri söz konusu olabilmektedir.

Pomeranian köpeği sağlık

Diz kapağı çıkığı, kalp hastalıkları, epilepsi, hipoglisemi, hipofiz cücelik, cilt hastalıkları, göz enfeksiyonları, erken yaşta diş kaybı gibi hastalıklar Pomeranian köpeğinde en çok görülen hastalıklardır. Doğru şekilde bakım yapıldığında uzun süre size yol arkadaşlığı yapabilirler.

Daha önce ele aldığımız Beagle Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here