Shih Tzu köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
214

Süs köpekleri kategorisinde yer alan ve son derece sevimli bir köpek olan Shih Tzu cinsi köpek, küçük boyutlu olmalarına rağmen sahip oldukları duygularından dolayı “büyük kalpli köpekler” olarak tanımlanabilecek köpek türüdür. Uzun bir tarihe sahip olmalarına rağmen süs köpeği kategorisine girmeleri 1969 yıllarına denk gelmektedir. Bu dönemde AKC tarafından süs köpeği kategorisine alınan köpekler, daha sonraki dönemlerde kendilerinden daha fazla söz ettirmeye başlamıştır.

 

 


ilgili! Golden köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Shih Tzu köpeği¸ tarihi değer bakımından uzun dönemlere dayanan bir cins olmasına rağmen bir dönem popülaritesini yitirmiştir. Fakat 2001 yılında yapılan Eukanuba turnuvasında “n küçük ev hayvanları” arasına girmesiyle birlikte yeniden popüler bir cins olmayı başarmıştır.

Shih Tzu köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Shih Tzu köpeği tarihçesi

Adından da anlaşılacağı üzere Çin kökenli olan Shih tzu köpeğinin tarihi ile ilgili net bilgiler olmasa da genel olarak kaynaklarda yer aldığına göre 7. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişlerinin olduğu görülmektedir. Çin saraylarına dayanan bir kökene sahip olması, burada iyi bir şekilde bakıldığını göstermektedir. Saraylarda beslenen köpeklerin bakımının çok iyi yapıldığına dair bilgilerin yer alması Shih tzu köpeğinin de döneminde iyi bakılan bir köpek olduğunu gösteriyor. Popüler bir cins haline gelmesi ise Rus mülteci Madame de Breuil’ın yardımları sayesinde olmuştur.

1930 yılında İngiltere’de yayılarak popüler bir köpek haline gelen Shih tzu köpeği, II. Dünya savaşı sırasında ABD askerlerinin sevgisini kazanmış ve savaşın bitiminden sonra askerle eşlik ederek ABD yolculuğuna başlamış burada daha büyük bir üne kavuşarak dünya geneline yayılması başlamıştır.

Shih Tzu köpeği özellikleri

Shih Tzu köpeğinin en belirgin özelliği hiç şüphesiz sahip olduğu uzun tüyleridir. Çoğu zaman bu köpeğe sahiplik eden kişiler, köpeğinin başında tüylerini bağlayarak daha şirin bir görüntü kazanmasını sağlarlar. Omuzunun yerden yüksekliği 27-28 cm. olan Shih Tzu köpeği 4-7 kg. aralığında değişmektedir. Çok küçük boylarda olmasına karşın son derece dayanıklı olmaları ile de bilinen köpek cinsi, tamamen süs köpeği olarak kullanılır. Bunlardan başka bir iş yapmalarını beklemek kesinlikle doğalarına aykırıdır. Son derece nazlı ve sahiplerinden ilgi bekleyen Shih Tzu köpeği,  gururlu ve kibirli bir yapıya sahiptir, bu da eğitimlerinde sahiplerinin biraz zorlanmalarına neden olmaktadır. Aile ortamına hızlı bir şekilde alışan ve kendilerini kısa sürede ailenin en dikkat çekici üyesi olarak tanıtabilen Shih Tzu köpeği eğitimi konusunda biraz zorlansa da bu nazik ve sevecen köpekler için sabretmeye değer.


ilgili! Golden köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Shih Tzu köpeği apartman dairesinde beslenir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece “süs köpeği” olarak kullanılabilen bu köpekler, minik boyutlarda olduğu için küçük apartman dairelerinde kolaylıkla yaşayabilirler. Sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken konu, onları evdeki eşyalara zarar vermemeleri için eğitmeleridir. Yalnız bırakılmaktan hoşlanmayan Shih Tzu köpeği yalnız başına uzun süre kaldığında evdeki mobilyalara zarar verebilirler. Çocuklarla arası iyi olsa da yine de yalnız başlarına bırakılmamalarında yarar vardır.

Shih Tzu köpeği bakımı

Sığ tüylü olmalarından dolayı bu köpeklerin bakımının ciddi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Günlük olarak taranmalarında faydası vardır ancak çoğu sahibi her gün bu işi yapamadığından dolayı yüzündeki tüyleri kafasının üstünde toplayarak lastik ya da toka yardımı ile tutturmaktadır. Günlük tüy bakımlarının yanında sağlıklarına da dikkat edildiğinde uzun süre sizinle arkadaşlık edebilirler.

Shih Tzu köpeği beslenme

Nazik bedenlerinin olması, sanırım bakım ve beslenme konusunda ne kadar hassas davranmanızı gerektirdiği konusunda yeteri kadar ipucu vermektedir. Beslenmelerinde en çok dikkat edilmesi gereken detay, onlara yemek artıklarının verilmemesidir. Bunun yerine Shih Tzu köpeğine özel olarak üretilen köpek maması kullanılması sağlıkları açısından daha faydalı olacaktır.

Shih Tzu köpeği sağlık

Bu köpekler genel olarak sağlıklıdırlar ancak diğer köpek cinslerinde olduğu gibi bu köpeklerde de belli başlı bazı hastalıklar görülebilmektedir. Sahiplerinin bu hastalıklara karşı dikkatli olmaları gerekir. Mesane enfeksiyonları, böbrek hastalıkları, göz hastalıkları gibi hastalıklara karşı dikkatli olmakta fayda vardır. genel bakımları ile birlikte zaman zaman veteriner hekime göstererek sağlıkları ile ilgili bilgi edinmek, Shih Tzu köpeği sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında gelir.

Daha önce ele aldığımız Sibirya kurdu yazısını okuyabilirsiniz ayrıca köpek eğitimleri hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here