Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
199

Köpek cinsleri arasında sevecenliği, zekası ve eğitime müsait olması ile tanınan ve kendini sevdirmesini başaran Golden Retriever köpeği, aile bireyleri ile kolay iletişim kurabilen ve sahibine son derece düşkün bir köpek cinsidir. Her ne kadar sevecen ve sevgi dolu bir köpek cinsi olsa da sahibinin ilgisiz kalması, onun için zor zamanların başlayacağı anlamına gelir. Tüm özelliklerinin yanında ilgisizlikten hoşlanmayan Golden Retriever köpeği ile iyi geçinen bir sahip, kesinlikle iyi bir dost edinmiş olur.

Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Sıcakkanlı ve sevecen yapıları ile kendilerinden söz ettiren köpekler, apartman yaşamına müsaittirler. Fakat onların en çekilmez oldukları dönem, ilgisiz bırakıldıkları zamanlar olduğu için sahiplerinin omuzlarına bu konuda ciddi yükler biner. Bu yüzden Golden Retriever köpeği edinmeyi düşünüyorsanız öncelikle onlara zaman ayırıp ayıramayacağınız konusunda kendinizi sorgulamanız gerekir.


İlgili! Maltese Terrier Irkı Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz…


Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
The Golden Retriever eating; Shutterstock ID 684899935

Golden Retriever köpeği tarihçesi

İskoçya civarında 19. Yüzyılda ortaya çıkan bu köpekler 1865 yılında Brighton’ da batının tek sarı yavrusu olan “Nous” adında Golden Retriever köpeğidir. Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter‘in çiftleştirilmesinden elde edilen Retriever köpeği, zaman içinde popülarite kazanmış ve avcılık alanında kullanılmaya başlamıştır. Dünya üzerindeki “en iyi itaat köpeği” yarışmalarında en çok birincilik ödülü alan köpek cinslerinin de bunlar olması daha fazla benimsenmelerine ve tanınmalarına etki etmiştir. En büyük özelliğinin hem karada hem de suda iyi bir avcı köpeği olması, ilk dönemlerde özellikle avcılık alanında kullanılmalarını etkilemiştir.

Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Retriever köpeği özellikleri

İngiltere kökenli olan Retriever köpeği, erkeklerde 27-36 kg. ağırlığı, dişilerde ise 25-32 kg. ağırlığında olan bir köpek türüdür. Boyları erkeklerde 56-61 cm. arasında değişmekte olup dişilerde yükseklik 51-56 cm. arasındadır. Bekçi, av ve polis köpeği olarak kullanılan Retriever köpeği, ortalama 10-12 yıl kadar yaşayabilmektedir. İyi bir bakım ve doğru beslenme programı uygulandığında daha uzun süre yaşayabildikleri bilinmektedir.

Krem renginden altın rengine kadar değişebilen renkleri ile dikkat çekici olan Golden Retriever köpeği, sağlam ve yapılı bir cinstir. Bu köpeklerin en büyük özellikleri tüylerinde saklıdır zira Golden Retriever köpeklerinin dış tüyleri su geçirmez iç tüyleri ise son derece sıktır. İri bir kafa yapısına sahip olan köpeklerin kafaları uca doğru inildikçe incelmeye başlar ama bu durum onun asil görünmesini kesinlikle engellememektedir. Belirgin bir şekilde alın çıkıntısına sahip olan Golden Retriever köpeği, dişleri makas ısırışı ile kapanmaktadır. Siyah burnu ve koyu renkli gözleri ile son derece ihtişamlı bir duruş sergileyen köpek cinsi, göz kenarındaki renkleri ile dikkat çekici bir köpek olmayı başarıyor. Boyun ve baldır bölgeleri adaleli bir yapıya sahip olan Golden Retriever köpeğinin geniş göğsü, uzun ve düz kuyruğu son derece dikkat çekicidir.

Her ne kadar avcılık, polis köpeği veya bekçi köpeği olarak kullanılsalar da sevgi dolu, uslu ve zeki bir köpek olmasıyla da dikkat çeken bu köpekler, sahibinin memnun kalması için yapmayacağı şey yoktur.

Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Golden Retriever köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Golden Retriever köpeği apartman dairesinde beslenir mi?

Çok hareketli ve ilgi görmeyi seven köpekler, sahiplerine düşkün yabancılara karşı ise havlayan yapılarıyla dikkat çeken köpeklerdir. Apartman dairesinde beslenmeye uygun olan bu köpekler için günlük egzersiz ve sporlarını yapabilmeleri için zaman ayrılabilirse apartman dairesinde beslenmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak Golden Retriever köpeğinin en büyük özelliklerinden biri yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilgi görmeyi seven bir köpek olmasıdır. Uzun süre yalnız bırakıldıklarında yaramazlık yapmaya başlayabilir ve evdeki eşyalarınıza zarar verebilirler.


Sibirya Kurdu eğitimi ve özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz…


Golden Retriever köpeği bakımı

Çifte ve düz tüy yapısına sahip olan bu köpeklerin tüy bakımı son derece kolaydır. Alt tüylere dikkat edilerek günlük bakımlarının yapılması, tüy sağlıklarını ve güzel görünmelerini sağlar. Mevsim değişimlerinde çok fazla tüy dökmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Golden Retriever köpeği beslenme

Köpeklerde en çok dikkat edilmesi gereken yön beslenmeleri konusudur. Golden Retriever köpeğinin beslenmesi de bu nedenle önemlidir. Onlar için özel mama edinmeniz durumunda beslenmeleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşamasınız. Golden Retriever köpeği eğitimi konusunda da yine beslenmelerinin önemli olduklarını unutmamanızı öneririz.


İlginizi Çekebilir Chihuahua Köpeği Irkı Özellikleri


 

Golden Retriever köpeği sağlık

Mast hücre tümörü de dâhil olmak üzere kanser hastalıklarına yatkın olan bu köpekler kalça displazi, Von Willebrand hastalığı, kalp problemleri ve konjenital göz kusurları gibi hastalıklara da yatkın hayvanlar oldukları için sağlıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Cilt alerjisi problemi nadiren de olsa görülebilen hastalıklar olduğu için düzenli olarak veterinere görünmelerinde yarar vardır.

Daha önce ele aldığımız Rottweiler köpe cinsi yazısını okumanızı öneriyoruz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here