Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi

0
319

Sibirya kurdu; sevecenliğiyle, bakışlarıyla, ev ahalisine ve misafirlerine karşı gösterdiği ilgisiyle, evin her köşesini didik didik etmesiyle bilinen ve dünyanın en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir.

Köpek cinsleri arasında kendinden söz ettiren ve karakteristik yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Sibirya kursu (Husky), kalın tüyleri ve kurda benzeyen bakışları ile bilinir. Aslında ilk bakıldığında “sevilecek köpek” algısından ziyade “korkulacak köpek” algısını daha fazla sergilese de onunla yakından tanıştığınızda ve evinizin bir üyesi olarak kabul ettiğinizde, hiç de böyle olmadığını anlarsınız.

Sibirya kurdu özellikleri ve tarihçesi

Sibirya köpekleri görece uzun, dikdörtgen şeklinde bir yüz yapıları vardır. erkek Sibiryaların ortalama yükseklikleri 53-60 cm., dişilerin ise 50-56 cm.’dir. Ağırlık ise erkeklerde 20-28 kg., dişilerde 15-23 kg. dolaylarındadır.

Sibirya kurdunun tarihçesi, uzun yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Kuzeydoğu Asya’da yaşayan yarı göçmen bir topluluk olarak kabul edilen Chukchi halkı ile ilişkilendirilen köpeklerin soylarının tam olarak nereden geldiğine dair somut bilgiler bulunmamaktadır. Ancak Sibirya kurtlarının “Spitz soyundan” geldiği genel olarak kabul edilen görüştür. Kaynaklarda bildirildiğine göre Chukchilerin Sibirya kurtlarını “kızak köpeği” olarak yetiştirmeleri yüz yıla mal olmuştur.

Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi
Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi

Bakımı kolay ve aynı zamanda sevecen bir köpek edinmeyi düşünüyorsanız kesinlikle düşünmeden karar verebileceğiniz bir köpek cinsi olan Sibirya kurdu, eğitildiğinde çok güzel bir dosta dönüşebiliyor. Çok büyük de, çok küçük de olmayan köpek, orta boylarda, rahatlıkla beslenebilen bir yapıya sahiptir. Fakat huskylerin tüy bakımına son derece dikkat etmek gerekir.

Grup psikolojisi ile hareket edebilen Sibirya kurtları, aile içinde beslendiğinde çocuklara iyi bir arkadaş olabilir, sahibinin en sadık dostu olabilir. Onun doğası gereği eğitimi doğru şekilde verildiğinde kesinlikle ortama ayak uydurmasını başaran bir köpeğe dönüşebilir.

Sibirya kurdu, genel anlamda köpek cinsleri arasında sevilen ve tercih edilen bir köpek olsa da yine de ilk defa köpek edinecek kişilere önerilebilecek bir cins değildir. Nedeni ise karakterinde saklıdır. Sibirya kurdu; inatçı ve zeki bir köpektir, dolayısıyla ona eğitim verecek eğitmenin kendinden emin olması, Sibirya kurduna söz geçirebileceğinden emin olması gerekir. Sahiplerini en çok zor sokan karakteristik yapılarından biri de “kural bozucu” olmalarıdır. Yani siz eğitim verirken bir komutu öğretirsiniz ama bir süre sonra bunu yapmamaya başlayabilir, bu da sabrınızı zorlaması adına yeterli bir sorun olarak karşınıza çıkabilir. Bu yüzden Husky edinmeyi düşünüyorsanız sabrınızdan da emin olmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir! Alman Kurdu hakkında bilgiler yazısını okumanızı öneriyoruz…

Sibirya Kurdu Sağlık

Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi
Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi

Genel anlamda Sibirya kurtlarının sağlıklı köpekler olduğunu ve soğuğa karşı en dayanıklı köpek cinsi olduğu söylenmelidir. Ortalama 10-12 yıl kadar yaşayabilen Sibirya kurtlarında sık olmasa da karşılaşılan ve dikkat edilmesi gereken sağlık problemleri şunlardır;
• Hipotiroid
• Retinal atropi
• Katarakt
• Kornea distrofisi

Sibirya kurdu nerede beslenir?

Sevecen ve aileye alışma süreci diğer köpek cinslerine göre daha kısa süren Sibirya kurtları, apartman dairelerinde, bahçeli evlerde beslenebilir. Ancak apartmanda beslemeyi düşünüyorsanız öncesinden eğitimli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yani köpek edindiğinizde, köpek eğitimi konusunda hizmet veren bir eğitici veya bir kurum ile görüşerek Sibirya kurdunun apartmanda yaşaması için eğitilmesi gerekir. Sibirya kurtları hakkında yukarıda da söylediğimiz gibi “kural bozucu” köpeklerdir, bu nedenle sahiplerinin sürekli onları gözetmeleri gerekir.

Dışarıda gezdirirken veya bir alanda yalnız başlarına bırakılırken kesinlikle uzun süre yalnız kalmamalarına dikkat etmek gerekir. Aksi halde kaçabilirler veya çevrelerine zarar verebilirler.

Sibirya kurdu bakımı nasıl yapılır?

Köpek bakımı, ilk bakışta kolay bir iş gibi gelebilir ama doğalarından, karakterlerinden anlamazsanız, eve getirdiğinizde büyük bir şaşkınlık içerisinde kalabilirsiniz. Her köpeğin karakteri farklıdır ve cinsleri bakımından da farklıdırlar bu yüzden köpek edinmeye karar verdiğinizde herhangi birini almak yerine hakkında bilgi edindiğiniz ve bakımını yapabileceğiniz bir köpek edinmeniz daha doğru olacaktır.

Sibirya kurdunun bakımı sanıldığı kadar kolay değildir. Her ne kadar tüy bakımları yapıldığında uysal bir köpeğe dönüşseler de yine de diğer bakım ve ihtiyaçları konusunda kendinizden emin olmanız gerekir. Köpekler gibi her insanın da karakteri farklıdır. Köpekleri çok sevmesine rağmen bazı cins köpekler daha çok “cesaret” isteyen cinslerdir. Husky de bu cinslerden biridir, yani eğer bu köpeğe karşı cesaretiniz yoksa başından bulaşmamanız en doğrusu olacaktır.

Bazı köpek ırkları banyo ihtiyacı neredeyse hiç duymazlar. Husky’ler de bu cins köpekler arasında yer alır. Sahiplerinin genel olarak kabul ettikleri görüş, bu cinslerin çok temiz olmalarıdır. Yılda bir defa bile banyo yapsalar, yılın geriye kalan zamanlarında kendi tüylerini temizleyebilirler. Tıpkı kediler gibi Sibirya kurtları da titiz hayvanlardır. Evde köpek bakımı yaparken bakımını üstlendiğiniz köpek Husky ise ve kuru şampuan kullanıyorsanız göreceksiniz ki köpeğinizin tüylerinde çok az sorun var ve tüyleri de diğer cinsler kadar dökülmüyor…

Sibirya kurdu tüy bakımı

Her köpek, tüy bakımı ister. Ama bazıları haftada bir defayla yetinebilirler bazıları ise günlük olarak taranmayı gerektirir. Sibirya kurtlarının tüyleri çift katmanlı olduğu için haftada bir defa tüy bakımının yapılması yeterli gelebiliyor. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, köpeğinizin tüy bakımına daha fazla özen göstermeniz gerekir. Çünkü tüy dökme döneminde, soğuk havalarda çok fazla tüy dökmeseler de karakteristik yapılarına zıt olan sıcak iklimlerde durum değişebilir ve bu yüzden her gün tüylerini taramanız gerekebilir.

Sibirya kurdu eğitimi nasıl verilir?

Sibirya kurtları, dünyada en çok tercih edilen köpek cinsleri olmalarına rağmen eğitimleri son derece zordur. Özellikle de apartman dairesinde beslemeyi düşünüyorsanız kesinlikle otoriter bir yapıya sahip olmanız gerekir. Çünkü Huskyler, söz dinlemeyen, kural bozan ve sahibine sözünü geçirmek isteyen cinslerdendirler. Bu yüzden eğer liderlik konusunda kendinize güvenmiyorsanız başından pes ederek farklı bir köpek düşünmenizi öneririz.
Husky’ler çok zeki cinslerdir ve bunların en büyük mızıkçılıkları da sahiplerine karşı olur. Evde onu beslemeye veya eğitmeye çalıştığınızda sabrınızı çok sınayacakları aklınızdan çıkmasın. Sibirya kurtları, eve gelir gelmez hemen gezinmeye başlarlar ve çevrelerini tanımaya çalışırlar.

Eğitim verirken sıkılmalarına neden olacak davranışlarda bulunursanız, aklınızın ucundan geçmeyecek bir yerden bile kaçmaya çalışacaklardır. Bu yüzden Sibirya kurdu edinmeden önce sabırmetrenizi iyi ayarlamanızı ve bu konuda kendinizden emin olmanızı öneririz.

Sibirya kurtları, “sürü köpekleri”dirler ve girdikleri ortamda da bu karakterlerine uygun şekilde davranarak liderlik yapmaya çalışırlar. Bu da eğitim verirken sahibini bir hayli zora sokabilir veya eğitilmeden önce evde söz hakkının kendinde olmasını isteyeceğinden evin en “mızıkçı” üyesi olabilir. Bu yüzden eğer Sibirya kurdu edinmeyi düşünüyorsanız bu yönlerini özellikle bilmeniz gerekir.

Sibirya kurdu eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler?
Sibirya kurdu eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler?

Sibirya kurdu eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler?

Aslında diğer köpek cinsleri için de geçerli olan bir kural ile başlamamız doğru olacaktır. Sibirya kurtları, liderlik yapmayı seven sürü köpekleri olduğu için onların beslenmesinden, bakımına kadar, uyumalarından spor saatlerine kadar her şeylerine özen göstermeniz gerekir ve kendinizden emin bir ses tonunu hiçbir zaman eksik etmemeniz gerekir.

Yemek yerken ondan ayrı yemeniz gerekir, kullandığınız tabağın onun yemek kabına benzersiz olması gerekir. Aksi halde zaman içinde yemek saatlerinize ortak olmak isteyebilirler ve söz hakkınızı elinizden alarak sadece yemek saatlerinize ortak olmakla kalmazlar aynı zamanda sizin yattığınız yatağı da elinizden alabilirler.

Sibirya kurdunu aldığınızda yavruluk döneminde ise ilk olarak mama eğitimi vermeniz gerekir. Onun kabından bir tutam mama alarak elle beslemeniz, bir süre sonra size itaat etmesini kolaylaştıracak ve aynı zamanda kendine ait bir tabağının olduğunun bilincine varacaktır.

Mama kabı eğitimini sadece siz değil, evinizdeki diğer üyelerin de dikkat etmesinde fayda vardır. Çünkü mama kabına dokunulduğunu gören Sibirya kurdu, zamanla “herkesin mama kabına dokunabileceği” izlenimine kapılır ve evinize gelen yabancı bir misafirinizin çocuğunun yanlışlıkla kurdunuzun mama kabına dokunması, olası faciaların önüne geçer.

Sibirya kurdu sosyalleştirme

Köpeklerin sosyalleşmeleri son derece önemlidir. Çevrelerine zarar vermemeleri ve sizin otoriter bir alpha (lider) olduğunuzu anlamaları için Sibirya kurdunun da zaman zaman toplum içerisine veya farklı köpeklerin içerisine girmesi gerekir. Bu şekilde yapmanız, onun daha çok sosyalleşmesine yardımcı olur ve bu sayede dışarıda iken başkalarına zarar vermek gibi bir durum söz konusu olmaktan çıkar.

daha önce ele aldığımız Fransız Bulldog yazısını okumanızı öneriyoruz…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here