Chihuahua köpeği özellikleri, tarihçesi ve bakımı

0
221

Köpek cinsleri arasında kendinden söz ettiren ve küçük boyu ile diğer köpek cinslerinden ayrılan Chihuahua köpeği, aslen Meksika kökenli bir köpek türüdür.

chihuahua
chihuahua

 

Chihuahua tarihçesi

Adını Meksika’nın Astek Chihuahua eyaletinden alan köpek, küçük boyu kadar maharetli yapısı ile de dikkat çeken bir türdür. Bekçi ve süs köpeği olarak kullanılan bu köpek cinsi hakkında verilen bilgilere göre kökeni her ne kadar Meksika olarak verilse de Çin’den getirildiği yönündeki bilgiler de mevcuttur.

  1. yüzyıldan sonra Avrupa’ya getirilen Chihuahua cinsi köpek, eski Güney Amerika yerlilerinde kutsal kabul edilmiştir. Köpeklerin en büyük özellikleri hiç şüphesiz minik boylarıdır. Bazı Chihuahua köpekleri, bir insan avucuna sığabilecek kadar küçüktür.

Daha önce ele aldığımız Fransız Bulldog yazısını okumanızı öneriyoruz…


Chihuahua köpeği özellikleri

Chihuahua köpeği özellikleri
Chihuahua köpeği özellikleri

Köpek cinsleri arasında dikkat çekici olan ve minik boyu ile bir hayli ilgi çeken Chihuahua köpeğinin kafa yapısı bir elmaya benzer. Küçük ve çıkık burnu ile son derece sempatik bir duruş sergileyen köpekler, çok küçük boylu olmalarına rağmen gözler, vücutlarına oranla çok büyüktür. Çok koyu bazen de koyu kızıl kahve ve açık sarımsı renkte olan gözleri, dik kulaklarının kafasına eklenmesi ile ilgi çeken bir görünüme sahip oluyorlar. Yavruluk dönemlerinde Chihuahua köpeğinin kafasında yumuşak bir nokta bulunur ve bu nokta erişkinlik dönemine gelene kadar devam ederken bu dönemden sonra kapanmaya başlar. Genel olarak kısa tüylü olan Chihuahua köpeği bazen de uzun tüyleri ile kendini gösterebilen bir köpek türüdür. Açık kahve, sarı, kestane rengi, gümüş rengi ve çelik grisi renkleri daha fazla görünse de hemen hemen her renkte Chihuahua köpeği görmek de mümkündür. Çok küçük bir vücutları olmasına rağmen dik basan bacakları ile göründüğünden daha güçlü köpek cinsidir.

Ortalama olarak 15-17 yıl arasında yaşayan Chihuahua köpeği, 1-3 kg. arasındadır. Boyları 15-23 cm. arasında olan köpekler, bekçi ve süs köpeği olarak kullanılır.

Chihuahua köpeği mizacı

Chihuahua köpeği özellikleri
Chihuahua köpeği özellikleri

Ailesine bağlı ve sahibine sadık bir köpek türü arıyorsanız kesinlikle tercih etmenizi önerebileceğimiz köpek cinsi, Chihuahua köpeğidir. Küçük boylu olmasına rağmen son derece cesur, hayat dolu ve enerjik bir yapıya sahip olan köpekler, sahiplerine bağlılıkları ile kendilerinden söz ettirirler. İnatçı ve ailesine son derece bağlı olacak kadar kıskanç olan Chihuahua köpeği, sahibi dışındaki her yabancıya şüpheci yaklaşabilen bir köpektir. Zeki, öğrenmeye açık yapıları sayesinde eğitimleri kolay olan bu köpekler, inatçılıkları ile bilindiği için sahiplerinin eğitim konusunda kendilerine güvenmeleri gerekir. otorite kurmayı seven bir yapıları olduğu için Chihuahua köpeği eğitimi bazen zora girebilir. Ancak imkansız değildir.

Küçük cüssesi gibi minicik dişleri bulunan bu köpeklerin en zor yönü ise tuvalet eğitimidir. Chihuahua köpeği tuvalet eğitimi verirken sahibinin bazen sabrının sınırlarına geldiği görülebilir. Serin havalarda gezdirilirken kesinlikle bir kazak giydirilmesi gereken Chihuahua köpeği, soğuk havalara karşı dayanıklı değildir. dışarıda gezdirilmekten hoşlanan ve aynı zamanda kucakta gezmekten de bıkmayan bir yapıya sahip olan köpek cinsinin daha sağlıklı kalabilmesi için günlük düzenli egzersizlerinin yaptırılması gerekmektedir.

 


İngiliz Bulldog Bakımı ve Eğitim yazısını okumanızı öneriyoruz.


Chihuahua köpeği apartmanda beslenebilir mi?

Chihuahua köpeği özellikleri
Chihuahua köpeği özellikleri

Meksika kökenli veya başka kaynaklara göre Çin kökenli olan Chihuahua köpeği, küçük boyuna aldırmadan çok fazlasıyla havlamayı seven bir köpektir. Ancak eğitildiğinde bu huyunu bırakabilir. Tabi cüsse olarak küçük olması havlama sesinin çok fazla duyulmamasını etkilemektedir. Bu nedenle apartman dairesinde beslenmeye uygun köpek türüdür.

Chihuahua köpeği sağlık

Chihuahua köpeği sağlık
Chihuahua köpeği sağlık

Her köpek türünde olduğu gibi Chihuahua köpeğinde de görülebilen bazı sağlık problemleri vardır. romatizma, soğuk algınlığı ve diş eti sorunları bu köpek türünde en sık görülen problemlerin başında gelmektedir. Göz yapılarının çıkıntılı olmasından dolayı gözlerinde problemler de sağlık problemleri arasında görülebilmektedir. Çikolata ve toksin içerikli besinlere karşı dikkatli davranılması gereken Chihuahua köpeği, bunlar haricinde herhangi bir sağlık sorununa sahip köpekler değildir.

Chihuahua köpeği bakım

Chihuahua köpeği bakım
Chihuahua köpeği bakım

Bakımları diğer köpeklere göre daha kolay olan bu köpeklerin tüyleri, günlük düzenli olarak temizlendiğinde gerisinde yaşanabilecek pek bir sorun yoktur. Cüsselerinin küçük olmasından dolayı banyo yapıldıktan sonra kesinlikle kurulanmaları gerekir, aksi halde soğuk algınlığı yaşayabilirler.

Chihuahua köpeği beslenme

Chihuahua köpeği bakım
Chihuahua köpeği bakım

Beslenmesini doğru şekilde yapmak için özel mama almanız gerekir. Popüler ve ekonomik bir kucak köpeği olmasına karşın mama seçimine dikkat edildiğinde köpekler sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler.

Kaniş eğitimi ve özellikleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca diğer köpek türleri ile alakalı bilgi almak için web sitemizde vakit geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here