Welsh Corgi köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
215

 

Welsh Corgi köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Welsh Corgi köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

 

Köpek cinsleri arasında sahibine karşı olan sempatik davranışları ve sadakati ile dikkat çeken Wels Corgi köpeği, sevecen tavırları ile her dönem dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir köpek olmaktan geri durmamıştır. Diğer cinsi olarak kabul edilen Cardigan’a göre daha insan canlısı olarak bilinen Corgi, ailesiyle sıkı ilişkiler kurma konusunda son derece başarılı bir köpek ırkıdır.

Yaklaşık 70 yıldan bu yana Pembroke ve Cardigan Welsh Corgi ırkları ayrı köpek cinsleri olarak değerlendirilse de kökenlerinin aynı veya ayrı olduğu konusunda kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.


ilgili! Doberman köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Welsh Corgi köpeği tarihçesi

Tarih kaynaklarında yer alan bilgilere göre kökeni 800’lü yıllara dayanan Welsh Corgi köpeği kökeni hakkında verilen bilgilere göre bu dönemde Vikingler tarafından Galler Bölgesi’ne getirilen Swedish Vallhound ırkından köken aldıkları düşünülmektedir. Köpeği ırkı hakkında farklı kaynaklarda yer alan bilgilere göre ise bu köpekler, Pembroke, Flamanlar tarafından  MS 1107 yılında Pembrokeshire (Galler) bölgesine getirilmişlerdir. Flamanca “cüce köpek” anlamına gelen “Corgi” isminin verilmesinin nedeni de yine bu isme yakışır boylarının olmasından kaynaklanmaktadır. Kaynaklarda yer alan bilgilerde, Pembroke Welsh Corgi, Kraliçe II. Elizabeth’in sevdiği köpekler arasında yer almaktadır. 1930 yılına kadar bir arada yaşayan Pembroke ve Cardigan köpekleri, bu tarihten sonra köpek yetiştiricilerinin ikisinin de ayrı ırklar olduğunu öne sürmelerinden sonra ayrı olarak yetiştirilmeye başlamışlardır.


ilgili! Alman Kurdu köpeği ırkı özellikleri, bakımı ve eğitimi  yazısını okumanızı öneriyoruz…


Welsh Corgi köpeği özellikleri ve karakter yapısı

Ortalama 12/15 yıl arasında yaşayabilen Welsh Corgi köpeği İngiltere kökenli bir cinstir. 11,5-13,5 kg. arasında bir ağırlığa sahip olan köpekler ortalama yerden yükseklikleri 25/30 cm. arasındadır. Çoban köpeği olarak kullanılan Welsh Corgi kafa yapısı olarak tilkiyi andırmaktadır.  Welsh Corgi köpek cinsi uzun vücudu ve kısa bacakları ile dikkat çekici bir köpektir. İlk bakıldığında kuyruğu yokmuş gibi bir izlenim verse de aslında bunların çok kısa kuyrukları bulunmaktadır. Koyu ve sürmeli gözleri ile dikkat çeken Welsh Corgi köpeğinin burun ucu siyah renklidir. Kızıl, siyah veya boz renklerinde görülebilen kürkleri, yumuşak ve su geçirmez özelliğe sahip olan Welsh Corgi köpeği Pembroke köpeği ile birbirlerine çok fazlasıyla benzeseler de onları birbirinden ayıran en büyük özelliği, birinin kuyruğunun uzun olmasıdır.

İtaatkar, sahibine karşı sadık davranan ve koruyuculuk karakterine sahip olan Welsh Corgi yabancılara karşı saldırgan olmasa da çekingen olduğu söylenebilir. Çocuklarla ve yaşlılarla iyi geçinebilen bu köpeklerin en büyük özelliklerinden biri de oyunlarını yaşa göre sınıflandırabilmesidir. Yani çocuklar çocuk, yaşlı ile yaşlı olabilen Welsh Corgi köpeği,  son derece uyumlu bir köpektir. Bir çoban köpeği olarak beslenen bu köpeklerin bir özelliği de diğer çoban köpekleri gibi çocukların topuklarını ısırma eğilimine sahip olmasıdır. Fakat Welsh Corgi köpeği eğitimi yavruluk döneminde verildiğinde bu alışkanlıklarını terk edebilirler.


İlgili! Golden Retriever Irkı Köpek Eğitimi ve Özellikleri konusunu okumanızı öneriyoruz…


Welsh Corgi köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Son derece enerjik ve atik olan bu köpekler, küçük boylarından dolayı her alana kolaylıkla adapte olabilirler. Ev içerisinde yeterince aktif hareket edebildikleri için evin bahçeli olmasına gerek yoktur fakat yine de onların daha iyi bir ortama sahip olmalarını istiyorsanız bahçeli bir evde beslenmelerine daha fazla dikkat etmenizi öneririz.

Welsh Corgi köpeği beslenme

Tüm köpeklerde olduğu gibi bu köpeklerde de beslenme konusu önemlidir. Mama ile besleyeceklerin kuru mama tercih etmeleri daha doğrudur. Yemek artıkları her ne kadar daha verimli gibi düşünülse de köpeklerin metabolizması ile insanların metabolizması farklıdır. Bu yüzden doğru mama ile beslenmeleri gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Welsh Corgi köpeği Bakımı

Bu köpeklerde en önemli şey tüy bakımıdır. Düzenli olarak tüy bakımları yapıldığında son derece sağlıklı kalabilen köpekler için banyo ihtiyacı, sadece ihtiyaç duyulduğunda gereklidir. Sık banyo yapmaktan hoşlanmayacakları için bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır.

Welsh Corgi köpeği Sağlık

Çabuk kilo almaya meyilli olan bu köpeklerde beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekir. Glokom ve sırt rahatsızlıklarına yatkın oldukları için egzersizlerine önem verilmesi gereken Welsh Corgi köpeği için düzenli olarak veteriner kontrolünün yapılmasında fayda vardır.

Daha önce ele aldığımız Shar Pei yazısını okumanızı öneriyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here