Alman Kurt Köpeği Özellikleri ve Eğitimi

0
194

Alman çoban köpeği veya halk arasındaki diğer adıyla “Alman Kurdu” köpek cinsleri arasında en çok beğenilen köpek türlerinden biridir. İyi bir eğitim verildiğinde, bekçi köpeği olarak veya aile koruması olarak kullanılabilir.

1899 yılında Max Emil Friedrich Von Stephanitz adlı Alman süvari subayı ile başlayan Alman Kurdu hikâyesi başlar. Alman hükümetinin de hem büyük baş hem de küçük baş sürüleri idare edebilecek bir köpek cinsi arayışına girmesini fırsat olarak değerlendiren Max Emil Friedrich Von Stephanitz, sürüleri kolaylıkla idare edebilecek ve aynı zamanda; cesur, sadık ve itaatkâr yapıya sahip olabilecek bir köpek cinsini aramaya başlaması ile Alman çoban köpeğinin hikâyesi başlar.

1899 yılında, Karlsruhe’ deki bir köpek şovuna katılan Max Von Stephanitz’in gözü burada gösteri yapan “Hektor Linksrhein”  adındaki köpeğe ilişir. Sarı renkte olan bu köpeği satın alır ve adını “Horand Von Grafrath” olarak değiştirir. Daha sonra 22 Nisan 1899 yılında Arthur Meyer ve dokuz arkadaşı ile birlikte günümüzde de “dünyanın en köklü ve en kapsamlı köpek kulübü” olan “Verein Für Deutsche Schaeferhunde” (SV) kurar.  Satın aldığı köpeği de ilk sıraya koyarak SZ1 secere numarası kaydederek Alman Kurdu’nun o günden sonra dünyada tanınırlığını arttırmaya başlar.


İlginizi çekebiliri! Sibirya kurdu hakkında bilgiler


Alman Kurdu Fiziksel özellikleri
Alman Kurdu Fiziksel özellikleri

Alman Kurdu Fiziksel özellikleri

Çoban köpekleri arasında en çok tercih edilen köpek cinslerinden olan Alman çoban köpeği, çevik yapısı ile dikkat çekicidir. Dişilerin boyları 57,5 cm, erkeklerinin ise 62,5 cm. dolaylarındadır. Yetişkin bir dişi Alman kurdu ortalama 22-32 kg. arasında, erkekler ise 35-40 kg. civarlarındadır. Sert yüz hatları ile dikkat çeken Alman kurdu, iri kafası ile bekçi köpeği olmanın asaletini taşır adeta. Kubbe şeklindeki alnı ve uzun burnu ile son derece ilgi çeken köpeğin burnunun mantarı siyah renktedir.

Alman kurtlarının türleri nelerdir?

Alman kurtları da diğer bazı köpek cinsleri gibi kendi arasında ayrılırlar. Alman kurtlarında iki farklı tür vardır.

          İş köpeği (sürü köpeği olarak kullanılabilirler, bekçilik yapabilirler, koruma görevi üstlenebilirler.)

          Show köpeği.

Alman kurtları, ülkemizde de çok fazlasıyla tercih edilen iş köpekleridir. Narkotik aramalarda, bomba aramalarında, arama kurtarma işlerinde vs. çok fazlasıyla kullanılan Alman çoban köpeği, amatör biri için tavsiye edilebilecek bir tür değildir. Çevik, atılgan ve bir o kadar da kurnaz olan bu köpeğe sahip olmak isteyenlerin öncelikle köpek eğitimi konusunda ciddi birikime sahip olmaları gerekmektedir. Aksi halde çevrelerine zarar verebilen Alman kurdu ile başınıza belaya girebilir.

Show köpeği olarak kullanılan Alman kurtlarında ise daha çok görsel güzelliği ön planda olur. Aile içinde ve evlerde beslenebilen bu köpekler, elbette iş köpekleri kadar korkunç ve zor cinsler değildir.

Alman Kurdunun işlevi

Genel olarak köpeklerin evcilleştirilmelerinin nedeni, koruma görevi yapmaları veya iş yapmaları amacı iledir. Alman çoban köpeğinin de bu yüzden evcilleştirildiğini yukarıda belirtmiştik. Ancak zeki, çevik ve sosyal olan bu köpekler, son yıllarda bu tip özelliklerinden dolayı aile içinde veya bahçede de beslenmeye başlamışlardır.

Alman kurt köpeği nasıl beslenir?
Alman kurt köpeği nasıl beslenir?

Alman kurt köpeği nasıl beslenir?

Diğer köpeklerden daha farklı olarak özen gerektiren Alman kurt köpeklerinin özel mama ile beslenmeleri gerekir. Bazen de veteriner uzmanların önerisini dikkate alarak özel diyetlerin uygulanması gerekebilmektedir.

Alman kurt köpekleri ile diğer köpek cinslerinin ilişkisi

Alman kurt köpekleri, sosyal köpeklerdir. Ancak erkek cinsleri için aynı şeyi söylemek doğru olmaz. Erkek Alman çoban köpekleri, diğer köpek cinslerini kendilerine bir tehdit algısı olarak kabul ettikleri için köpeklere karşı hırlaşabilirler. Bu yüzden gözetim altında olmadıklarında diğer köpeklerle yalnız bırakılmaları doğru değildir. Dikkatli bir şekilde eğitildiklerinde erkek köpekler de sosyal varlıklara dönüşebilirler. Zaman zaman haberlerde Alman kurtlarının başka köpeklere veya insanlara saldırdıkları ile ilgili haberler çıksa da bunun tek nedeni doğru eğitim verilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Alman kurtları evde beslenir mi?
Alman kurtları evde beslenir mi?

Alman kurtları evde beslenir mi?

Son dönemlerde apartman dairelerinde de beslenmeye başlansa da Alman kurt köpeğini evde beslemek isteyenlerin dikkatli olmaları ve temizlik konusunda sabırlı olmaları gerekir. Bu köpeklerin kendine has bir kokusu vardır ve sık tüy dökerler. Bu yüzden evde beslenmesi tavsiye edilmez. Ancak bahçe veya çiftlikte beslenmeleri son derece uygundur.

Alman kurt köpeği eğitimi nasıl verilmelidir?

İri ve güçlü köpek cinsleri olmalarından, eğitimlerinin diğer köpek cinslerine göre daha kolay olmasından dolayı dünyada en çok tercih edilen köpek cinslerinin başında Alman kurtları gelir. Ancak her ne kadar eğitimleri kolay olsa da yine de dikkatli olmak ve doğru eğitimin verilmesini sağlamak gerekir. Çiftliğinize, bahçenize veya herhangi bir amaçla Alman çoban köpeği edinmeyi düşünüyorsanız, eğitimi konusunda kendinize güvenmeniz gerekir. Bir de asabi ve saldırgan bir ruh yapısına sahip oldukları için beslemeyi düşünenlerin kesinlikle cesur olmaları ve otoriter olabileceklerinden emin olmaları gerekir.

Daha önce ele aldığımız Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

French Bulldog Köpek Eğitimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here