French Bulldog Köpek Eğitimi

0
218

French Bulldog köpekleri, tip olarak İngiliz Bulldog köpeklerine benzerler hatta bu köpeklere “İngiliz Bulldog’un minyatür versiyonu” da denmektedir.

French Bulldog Köpek Eğitimi
French Bulldog Köpek Eğitimi

Fransız Bulldog köpekleri ilk defa İngiltere’de üretildi. 1860’lı yıllarda Fransız köpek yetiştiricileri tarafından bir kısmı Fransa’ya ithal edildi ve burada Fransız Terrieri ile çaprazladı. İthal edildiklerin dönemde yürüyüşü seven Fransızlar tarafından fazla ilgi görmeye başlayınca köpeğe “French Bulldog” yani “Fransız Bulldog” adı verildi. Ancak bir dönem sonra Show amacı ile İngiltere’ye getirildiklerinde İngilizler, bulldogları kendi kültürlerine ait bir sembol olmalarından dolayı büyük tepkiler gösterdiler.


İlginizi Çekebilir! Labrador Retiver eğitimi ve özellikleri


French Bulldog Köpek özellikleri

Dikkat çekicilikleri ile sadece Fransa’da değil, dünyanın birçok yerinde tercih edilen French Bulldog köpekleri, İri, yuvarlak uçlu, dik ve yarasaya benzeyen kulakları ile dikkat çekici köpeklerdir. Vücut yapıları iri olsa da kare ve düz kafalarının o kadar iri olduğu söylenemez. Şekil itibari ile diğer köpek cinslerine göre biraz daha farklı olan Fransız Bulldogların omuz kısımları kuyruk kısımlarına göre daha geniştir ve bu da şekil itibari ile dikkat çekici olmalarını sağlıyor. Tüy yapısı; yumuşak, kısa ve kaplan desenlidir. Sarı ve beyaz renklerinin görünmesi, bu kombinasyonu tamamlayan bir parça olarak kendini gösteriyor.

French Bulldog Köpek karakteristik özellikleri
French Bulldog Köpek karakteristik özellikleri

French Bulldog Köpek karakteristik özellikleri

Köpek beslemeyi düşünenler, öncelikle kendilerine uygun olabilecek, bakımını üstlenebilecekleri bir köpek hakkında araştırma yaparlarsa işleri daha kolay hale gelir. French Bulldog köpekleri, bakımda zorlanabileceklerini düşünenleri yanıltan bir köpek türüdür. İyi huylu ve bakımı kolay olan bu köpekler, apartman hayatı yaşayan aileler için ideal bir cinstir. Duygusal bir karaktere sahip olan French Bulldogun tek başına uzun süre kalmaması gerekir. En önemli özelliklerinden biri de diğer bazı köpeklerin aksine herkesle değil, tek bir kişi ile iletişim kurarlar. Yani sahibini hem kıskanır hem de kimseyle paylaşmaz bir köpek cinsidir demek daha yerinde olacaktır. Anlık tepki verebilen French Bulldog Köpek, rahatsızlık duyduğu bir durum karşısında atağa geçebilir, bu nedenle besleyenlerin özellikle de dışarı çıkartıldıklarında gözlerini üzerlerinden ayırmamaları gerekir.

Bu köpekler hakkında konuşulurken en çok sözü edilen konulardan biri Fransız Bulldogların aç gözlülüğü ve merakından söz edilir. Yavruluk döneminde yaramaz olsalar da yaşları ilerledikçe daha uysal olmaya başlarlar. Yaşlanma döneminde ise yavruluk dönemlerinden emare bile kalmaz. İnatçı ve nadir de olsa agresif olan bu köpekler, ortalama 9-10 yıl arasında yaşayabilirler. Karakteristik özelliklerinde “bekçilik” özellikleri olsa da bunları bekçi köpeğinden ziyade dost olarak görmek daha doğrudur. Kiloları ortalama 12-20 kg arasında değişir. Uzunlukları ise 30 cm. dolaylarında olan köpekler, her ortama ayak uydurabilen köpeklerdir.

French Bulldog Köpeklerin diğer cins köpeklerle ilişkisi

Kıskanç bir yapıya sahip olan Fransız bulldoglar, bu özelliklerinden dolayı sahiplerini başka köpeklerle görmekten hoşlanmazlar. Aynı zamanda yeteri kadar olgunlaşmamış çocukların beslemesi de önerilmeyen bir köpek türüdür. Buna ek olarak yavruluk döneminde edinilip doğru şekilde eğitildiklerinde diğer köpek cinsleri ile ve çocuklarla geçinebilmektedirler.

French Bulldog Köpek Sağlık
French Bulldog Köpek Sağlık

French Bulldog Köpek Sağlık

Genel olarak sağlıklı köpekler olsalar da Fransız bulldoglarda en sık görülen hastalıklar eklem hastalıkları, omurga bozuklukları, kalp kusurları ve göz problemleridir. Bunun yanında solunum sorunları, en çok görülen hastalıklarıdır. Doğru şekilde bakımları yapıldığında kolay hastalanmazlar. Uyurken horlayan French Bulldog, aşırı sıcaklara karşı dayanıklı köpekler değil. Kilo almaya yatkın köpek cinsleri olduğu için özel olarak diyetin uygulanması gerekir ve mamalarının da özel olarak seçilmesi gerekmektedir.

French Bulldog Bakımı

Köpeklerde en sık yaşanan sorunlardan biri tüyleri ile ilgili sorunlar olsa da French Bulldog, bakımı kolay olan köpek cinslerindendir. Düzenli olarak tüylerinin taranması ve bakımının yapılması yeterli gelmektedir.

French Bulldog Evde Beslenebilir mi?

French Bulldog Evde Beslenebilir mi?
French Bulldog Evde Beslenebilir mi?

Köpek sahiplerinin en çok yakındıkları köpeklerde tüy dökme sorunu, bu köpek cinsleri için pek söz konusu olmayan bir konudur. Bu nedenle evde kolaylıkla beslenebilirler. Hatta eviniz için güzel bir arkadaş edinmek istiyorsanız bu köpeğin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. İlk defa besleyecekler için biraz zor bir köpek olsa da eğitimleri doğru verildiğinde son derece uysal ve söz dinleyen bir köpeğe dönüşebilirler.

French Bulldog Eğitimi

French Bulldog Eğitimi
French Bulldog Eğitimi

Havaya karşı hassasiyetleri olan ve yüzmeyi de bilmeyen bu köpekler, diğer köpek cinslerine göre daha fazla ilgi isterler. Kısa tüylü oldukları için evde beslenmeleri ve eğitilmeleri kolaydır. İlk defa köpek edineceklerin işi biraz zor olabilir ama zaman içinde kendi otoritenizi ona kabullendirebilirseniz, verdiğiniz komutları daha kolay ve zevkle yerine getirmeye başlayacaklardır. Yetişkin olmayan çocukların köpeğe çok fazla yanaşmamaları önerilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kıskanç bir yapıları olduğu için sahiplerinden başkalarını kabul etmezler ve diğer köpekleri kıskanabilirler. Bunun haricinde French Bulldog köpek eğitimi için zorlanabileceğiniz başka bir durum söz konusu değildir. Köpek hakkında bilgi edinmeden, eğitimi ve eğitim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmadan edinmemenizi öneririz.

Daha önce ele aldığımız Alman Kurt Köpeği Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here