Beagle köpeği özellikleri, bakımı, beslenmesi

0
206

 

Köpek cinsleri arasında apartman dairesinde yaşamaya en yatkın cinslerden biri olan Beagle cinsi köpekler, karizmatik duruşları, sevecen ve sempatik tavırları ile girdikleri ortamda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran köpeklerdir. “Avcılık” içgüdüsüne sahip olan Beaglelar, eşya bulma konusunda, takip konusunda üstün meziyetlerini ortaya dökerler. Bu da sahiplerini ve beslenen ailenin neşe kaynağı olmasını etkilemede başarılı olmalarını sağlamaktadır.

Beagle köpeklerin tarihçesi
Beagle köpeklerin tarihçesi

Beagle köpeklerin tarihçesi

İki bin yılı aşkın bir süreden beri evcilleştirilen Beagle cinsi köpek, tazı veya diğer adıyla “Foxhound” köpeklere benzerlikleriyle bilinirler. Orta boy ırk köpekler arasında yer alan bu cinsin tarihçesi Antik Yunan dönemine kadar uzanıyor. Daha önceki dönemlerde yabani tavşanların ve geyiklerin avında kullanılmak için evcilleştirilen Beagle, daha sonraki dönemlerde insanların hayvanlara karşı olan ilgisinin artmasıyla birlikte dost edinmek, evde köpek beslemek amacıyla da kullanılmaya başlamıştır.

  1. yüzyıla gelindiğinde Fatih William yani Normandiya Dükü, I. William tarafından Birleşik Krallık’a tanıtılan Beagle cinsi köpeklerin tanınması da bu dönemden sonra gerçekleşmiştir. Bu dönemden sonra Normandiya dükü, Beagle cinsi köpekleri daha hızlı ve seri hareket edebilecek bir kabiliyete getirebilmek için tazılarla çiftleştirmiş ve bu çiftleştirme ile melez bir ırk elde etmiştir. Kaynaklarda yer edinen bilgilere göre nesli tükenen “Talbot tazısı” cinsi Beagle cinsi köpeklerin atası olarak kabul edilmektedir.

Orta çağa gelindiğinde küçük boy tazıları ifade etmek için “Beagle” ismi kullanılıyordu. Bu dönemde Beagle cinsi köpekler av köpekleri olarak kullanılıyordu. Kral II. Edward ve VII. Henry döneminde av için kullanılsalar da I. Elizabeth tahta geçtiğinde köpeklerin kaderi de değişmeye başlamış ve artık av köpeğinden ziyade bir arkadaş olarak kullanılmaya başlanmışlar.

Beagle köpeklerin tarihçesi
Beagle köpeklerin tarihçesi

Beagle cinsi köpeklerin karakter özellikleri

Dünyada en çok beslenen evcil köpekler arasında yer alan Beagle cinsi köpekler, orta boy ırklar arasında yer alırlar. Kısa ve geniş burunları ile dikkat çekici olan Beagle, büyük ve koyu renkteki gözleri ile Foxhound tazılarına çok fazlasıyla benzerler. Tüyleri kesildiğinde ise bambaşka bir görünüme bürünen bu köpekler, İngiliz Cocker Spaniel‘e benzemeye başlar. Ancak onların kendine has bir ırk olduğunu söylemek gerekir. Beagle cinsi köpeklerin karakter yapıları şu şekildedir;

  • Kaslı ve kara bir vücut yapısına sahiptirler.
  • Tüyleri yumuşak ve kısadır.
  • Öne çıkan bacakları ve dizleri ile dikkat çekerler.
  • Kulakları uzun ve iki yana sarkık şekildedir.
  • Tüy rengi; siyah, beyaz ve kahverengidir.
Beagle cinsi köpekler ne kadar yaşar?
Beagle cinsi köpekler ne kadar yaşar?

Beagle köpeklerin birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerinden en büyüğü ise keskin bir burunlarının olmasıdır. Bu da onların en gelişmiş koku duyusuna sahip hayvanlar olmalarını etkilemektedir. Beagle cinsi köpekler, kendilerinden mesafece uzakta olan bir farenin bile kokusunu çok rahatlıkla alabilirler. Bu özellikleri eskiden de bilindiği için daha çok av köpeği olarak kullanılmalarına neden olmaktaydı. Günümüzde ise dağda insan arama kurtarma çalışmalarında kullanılan beagle, son derece aktif ve işinde başarılı bir köpek türüdür.

Beagle cinsi köpekler ne kadar yaşar?
Beagle cinsi köpekler ne kadar yaşar?

Beagle cinsi köpekler ne kadar yaşar?

Genel olarak köpeklerin ömürleri birbiri ile aynıdır. Beagle köpekler, ortalama 12-15 yıl arasında yaşamaktadır. Bakımları doğru şekilde yapıldığında sağlık konusunda herhangi bir problemleri bulunmayan köpeklerinin kalça çıkığı ve eklem yerlerinde iltihaplanma gibi durumlar söz konusu olsa da doğru bir bakım neticesinde bu tip sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Beagle köpekler evde beslenir mi?
Beagle köpekler evde beslenir mi?

Beagle köpekler evde beslenir mi?

Sevgi dolu, enerjik ve atik bir köpek olan Beagle cinsi köpekler, sürü içinde yaşamaya uygun fıtrata sahiptirler. Bunun yanında büyük bir şehrin küçük bir apartman dairesinde yaşamaya da elverişli olan köpeklerdir. Uzun süre yalnız kalmayı sevmeyen bu köpeklerin havlama alışkanlıkları diğer cins köpeklere göre daha azdır. Fakat uzun süre yalnız başlarına bırakıldıklarında evdeki mobilyalardan dolaplara kadar her şeye zarar verebilirler. Bunun dışında son derece uysal ve çocuklarla iyi geçinen köpeklerdir.

Beagle köpeklerin bakımı
Beagle köpeklerin bakımı

Beagle köpeklerin bakımı

Kısa tüylü olmalarından dolayı haftada bir defa tüy bakımının yapılması yeterli gelmektedir. Ancak tüy dökümü mevsiminde biraz daha dikkatli olunmasında fayda vardır. Onlar için özel kuru şampuan alarak banyolarını yaptırabilirsiniz.

Beagle cinsi köpeklerin beslenmesi

Koruyucu köpek olarak hizmet etmeye çok alışık olmayan Beagle, beslenmesi kolay olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Onlara uygun mamaların sunulması durumunda beslenmelerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

İtaatkâr ve eğitime elverişli köpekler olmalarından dolayı sahiplerini zora sokmayan Beagle cinsi köpeklerle sıcak ve samimi bir ilişki kurabilirsiniz. Günlük sporlarını, egzersiz ve bakımlarını ihmal etmediğiniz müddetçe son derece uysal köpekler oldukları söylenebilir. Beagle köpek eğitimi için doğru teknikler kullandığınızda “dur”, “gel”, “yakala” komutları ve diğer komutları kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız Pomerianian Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here