Labrador Retriever Eğitimi ve Özellikleri

0
189

Labrador Retriever köpek cinsi, en beğenilen ve aile içinde beslenmeye en yatkın köpek cinslerinden biridir.


Sahip olduğu doğal özellikleri sayesinde aile dostu olmayı başaran Labrador Retriever, zekâ, nezaket, güç, arkadaş canlılığı ve sempatikliğin vücuda dönüş halidir demek yerinde olacaktır. Elbette bunlardan çok daha fazla özelliğe sahip olan ve bu özelliklerinden dolayı dünyada en çok beslenen köpek cinsleri arasına girmeyi başardığından söz edilebilir.

Kökeni Newfoundland Adası’na dayanan labrador retrieverin geliştiği ve dünyaya tanıtıldığı yer de yine bu adadır. Ada balıkçıları, köpeğin zekâsından yararlanarak ağları bulma, kaçan balıkları yakalamada kullandıkları köpeğin zekası ve çevikliğinden sonra derece faydalanabilmektedirler. Bu da Labrador Retrieverin daha fazla tanınmasında büyük etkiye neden olmuştur. Yüzmeye olan merakları ve çevik olmalarından dolayı denizcilik ve balıkçılıkla uğraşanların daha çok tercih ettikleri bir köpek cinsi olmasının yanında, evde beslenmeye de son derece uygun bir cins olmasından dolayı dünyada en çok tercih edilen köpek cinsi olmayı başarmaktadır.

Tam bir “iş” köpeği; Labrador Retriever

Tam bir “iş” köpeği; Labrador Retriever

Labrador Retriever köpek cinsi, iş yaptırılabilecek en uygun köpek türlerinden biridir. Günümüzde de polis köpeği, arama-kurtarma, görme engelliler için rehber köpeklik, narkotik köpekliği, hizmet görme, takip köpekliği gibi alanlarda bir profesyonel gibi çalışması köpeğin daha fazla tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İçgüdüsel tepkiler açısından diğer cins köpeklere göre daha çevik bir yapıya sahip olan köpek, aile dostu ve sıcak tavırlarıyla her ortama ayak uydurabilen bir cinstir.

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever Özellikleri

Köpek besleyenlerin sahibi büyük şehirlerde her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle apartman dairelerinin daha yaygın olduğu şehirlerde köpek edinmek isteyenler için önerilebilecek en iyi cinsin labradorlar olduğunu söyleyebiliriz. Sahip olduğu meziyetleri ve aileye yatkın yönleri sayesinde kolaylıkla beslenebilir, doğru eğitim verilmesi durumunda tüm komutları yerine getirebilen bir köpek türüdür.

Labrador köpek edinmek isteyenlere önerilecek en uygun vakit yavruluk dönemidir. Yavruluk döneminde doğru şekilde eğitim verildiğinde gayet zeki, nazik, sevgi dolu, sadık ve aile içinde güvenilir bir dosta dönüşebilirler. Çocuklu ailelerin de kolaylıkla besleyebilecekleri Labrador Retriever, çocuklarla son derece uyumlu ve uysal bir köpek cinsidir.

Tam bir oyuncu köpek

Köpekler, daha önceleri koruma ve iş görmeleri amacı ile beslenirlerdi. Fakat bu durum günümüzde yerini daha çok “dost edinmek” amacına dönüşerek köpeklerin evcilleştirilme amaçlarının değişmesine neden olmuştur. Aile için sıcak bir dost, vakit geçirmek için eğlenceli bir arkadaş arayışı içinde olanların tercih etmeleri gereken Labrador Retriever, oyun oynamayı çok seven, keşfetme içgüdüsü ile sahiplerini şaşırtan ve aynı zamanda sahibine sadakatle bağlı olan bir köpek cinsidir. “Huysuzluk etme” gibi bir eğilime sahip olmamakla birlikte yine de sahiplerinin dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri, Labrador Retriever köpeğini uzun süre yalnız bırakmamalarıdır. Başında da söylediğimiz gibi sahibi ile ve çocuklarla vakit geçirmeyi çok seven bir tür olduğu için uzun süre yalnız kaldığında huysuzluk etmeye başlayabilir.

Labrador Cinsi Köpeklerin Bakımı

Bakımları kolay olmakla birlikte dikkat gerektiren labrador cinsi köpekler, yüksek aktiviteli olmalarından dolayı beslenmelerine dikkat edilmeyi gerektiren köpeklerdir. Kilo almaya yatkın yapılarından dolayı kilo kontrolünü de elden bırakmamak gerekir. Kısa tüylü olan Labrador Retriever köpeklerde tüy bakımının haftada bir kere yapılması yeterlidir. Ancak tüy dökme döneminde bunun haftada iki defaya çıkartılması gerekmektir.

Labrador cinsi köpeklerde sağlık

Genel olarak sağlık problemi olmayan bir tür olmakla birlikte diğer iri ırk köpeklerde olduğu gibi labradorlarda da kalça ve dirsek displezyası problemleri yaşanabilmektedir. Düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmeleri ve bakımlarının doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Labrador Retriever Eğitimi Nasıl Verilir?

Labrador Retriever Eğitimi Nasıl Verilir?
Labrador Retriever Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğitime yatkın ve komutları yerine getirebilecek, kısa sürede öğrenebilecek bir köpek edinmeyi düşünüyorsanız kesinlikle ilk tercihleriniz arasında yer alması gereken köpek cinsi labrador retriever olması gerekir. Pratik zekâları ile sahiplerini şaşırtan bu köpekler, yavruluk dönemlerinde eğitilmeye başladıklarında son derece eğitimli bir köpeğe dönüşebilirler.

Son derece yetenekli ve öğrenmeye açık olan labradorlar için en uygun eğitim dönemi yavruluk dönemidir ancak bu, yetişkin labradorların eğitilmeyeceği anlamına gelmez. Onlar, her dönem kıvrak zekâları ile sahiplerini şaşırtmayı seven köpeklerdir. Bu yüzden labrador eğitimi için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Bazı köpeklerin eğitimi zordur. Mesela Alman kurdu veya Sibirya kurdu eğitimi, sahiplerini bazen çileden çıkartabilir. Ama labradorlar böyle değiller. Sadece onlara karşı sıcak ve sempatik olduğunuzu göstermeyi başarın gerisini onlar halleder. Pozitif, şiddet içermeyen yapıları, çocuklara karşı olan ilgileri ve sahiplerine karşı gösterdikleri sadakatten dolayı eğitimleri son derece kolay olan bu köpekler, toplum için güvenilir ve saygın bir birey olmaya aday cinslerdir.

Labrador Retriever Sosyalleştirme

Köpeklerin eğitiminde en çok dikkat edilmesi gereken ve üzerinde durulması gereken eğitim konularından biri de sosyalleştirme eğitimidir. Labrador retriever sosyalleştirme eğitimi için en uygun dönem yavruluk dönemidir. Bu dönemde diğer ırk köpeklerle bir araya getirmeye ve yabancı insanlarla tanıştırmaya özen gösterildiğinde, ilerleyen dönemlerde son derece sosyal varlıklara dönüşebilmektedir.

Komutları erken öğrenirler
Komutları erken öğrenirler

Komutları erken öğrenirler

Köpeklerin eğitiminde en çok zorlanılan dönem, ilk eğitim dönemleridir. Ancak labradorlarda durum bunun tam aksinedir. “Otur”, “dur”, “kalk”, “yakala” gibi temel eğitimlerde sahiplerini şaşırtacak bir hızda öğrenirler. Erken dönemde eğitim verilmeleri durumunda, dışarıda tasma kullanmadan kolaylıkla gezdirilmelerini sağlamaktadır. Ama yine de ne olursa olsun onun “insan” olmadığını kabul etmek ve dışarıda vakit geçirirken tasmasız gezdirilmemesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Labrador Retriever Eğitimi Nasıl Verilir?
Labrador Retriever Eğitimi Nasıl Verilir?

Daha önce ele aldığımız French Bulldog Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here