Kaniş köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
346

Köpek cinsleri arasında en çok bilinen ve en çok beslenen köpeklerden biri de kaniş köpeğidir. Kaniş, akıllı, sevimli görünümü ile en etkileyici cinslerden biridir. Dünyada Border Collie’den sonra en akıllı köpeklerden sonra gelen sevimli kanişler, zarif görünümleri ve sevimli-sempatik tavırları ile köpek beslemek isteyenlere önerilebilecek köpeklerden biridir.

Kaniş
Kaniş

Kaniş köpeğinin kökeni tam olarak nereye dayandığı bilinmese de genel olarak kabul gören görüş, Almanya kökenli olduğu ancak Fransa’da meşhur olduğu yönündedir. Alman kökenli olduğunu doğrulayan en net kaynak, 42-1528 yılları arasında yaşamış olan Alman sanatçı Albretch Dürer’in yaptığı resimlerde kaniş köpeğine yer vermesidir. Bundan dolayı uzmanlar, kaniş köpeğinin Alman kökenli olduğunu söylemektedir.

Kaniş köpeğinin tarihçesi
Kaniş köpeğinin tarihçesi

Kaniş köpeğinin tarihçesi

Tarihi geçmişlerinin tam olarak hangi döneme ait olduğu hakkında net bilgilerin bulunmadığı kaniş köpekleri hakkında ressamların çizmiş olduğu resimler kaynak niteliğinde değerlendiriliyor.

Albretch Dürer’e ek olarak 1746-1828 yılları yaşayan ünlü ressam Francisco Goya’nın da kanişleri resme dökmesi, 18. Yüzyılda da kaniş köpeklerinin tanınan köpek cinslerinden olduğunu göstermektedir.

Kaniş köpeklerinin üç farklı boyu vardır. Standart, minyatür ve oyuncak kaniş olarak boyutlandırılan bu köpek cinsi American Kennel Club’a göre standart kanişler en eski boylardır diğer iki boyun daha sonradan türetildiğidir. Dünya genelinde süs köpeği olarak en çok beslenen kaniş, son derece zeki ve sevecen bir köpek olmakla birlikte yaşam ortamlarına kolay bir şekilde alışabilmesi ile de kendinden söz ettirmektedir.

 Kaniş özellikleri

Kaniş özellikleri

Kaniş özellikleri

Kaniş köpeklerin özellikleri hakkında yukarıda verdiğimiz kısa bilgilerden sonra haklarında detaylı bilgi vermeye başlayabiliriz. Standart kaniş köpeklerde erkek cinslerin ağırlıkları 20 ile 32 kg. arasında iken dişi köpekler ise 20-27 kg. arasındadır. Yükseklik, 38-62 cm. arasında değişmektedir. Minyatür kaniş köpekler 6-8, kilogram aralığındadır, yükseklikleri ise ortalama 30 cm. dolaylarındadır. Oyuncak kanişlerde ise ağırlık ortalama 2,72 ile 4,8 kg. arasında yükseklikleri ise 25-26 cm. dolaylarındadır.

Dünyanın en popüler süs köpekleri arasında değerlendirilen kaniş köpeklerin kürkleri son derece dikkat çekicidir. Kıvırcık tüyleri ile öne çıkan bu köpeklerin tüyleri, kalın sayılabilecek türdendir. Renkleri ise siyah, kayısı rengi, beyaz, krem rengi, gri, samur, mavi, gümüş rengi, siyah-beyaz, kahverengi ve kızıl olarak değişebilmektedir. Gözleri, tipik olarak koyu renkte olan kanişler oval biçimli göz yapısı ile dikkat çekicidir.

Kaniş köpekler, zekaları ile göz dolduran köpeklerdir hatta bazıları bunlara “köpekler âleminin Einstein’ı” yakıştırmasını yaparlar. Bunun nedeni hiç şüphesiz kıvrak zekâlarıdır. Dünyanın en zeki köpekleri olarak adlandırılan border collie cinsi köpeklerden sonra en zeki köpeklerin kanişler olduklarını söylemeden geçmemek gerekir.

Kaniş köpekler ne kadar yaşar?
Kaniş köpekler ne kadar yaşar?

Kaniş köpekler ne kadar yaşar?

Köpek severleri en çok üzen durumlardan biri köpeklerin kısa ömürlü olmalarıdır. Ancak kanişler, bu ezberi bozan cinsten köpeklerdir. Tüm boyların ortalama 15 yıl kadar ömrü olmakla birlikte iyi bir şekilde bakıldığında bu süre daha da uzayabiliyor. Dünyanın en uzun yaşayan köpeği olarak kayıtlara geçen Seamus bir “toy poodle” köpeğidir yani oyuncak kaniş köpeğidir. Bu köpek 20 yıl 258 gün yaşamıştır.

Daha önce ele aldığımız Pomerianian Özellikleri ve Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile ilgili her türlü bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Kaniş köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Kaniş köpekler ne kadar yaşar?
Kaniş köpekler ne kadar yaşar?

Kaniş köpekleri diğer köpeklerden ayıran en büyük özellikleri, ortama kolay alışabilmeleri ve küçük alanda yaşayabilmeleridir. Bu nedenle apartman dairesinde köpek beslemeyi düşünen birine kolaylıkla kaniş tavsiye edilebilir. Kanişler, çok kolay adapte olabilen, sevgi dolu yapıları, kedilerle uyum içinde yaşayabilen köpeklerdir. Havlama konusunda biraz ısrarcı olsalar da kaniş köpek eğitimi verilerek bu sorun da ortadan kolay bir şekilde kaldırılabilir. Yabancılarla genel olarak iyi anlaşan köpekler, yalnız kalmaktan nefret ederler ve uzun süre yalnız bırakıldıklarında sahiplerinden uzaklaşabilirler.

Kaniş köpeği bakımı

Kaniş köpekler, her yönleri ile beslenmeye en değer köpekler olsalar da en olumsuz yönleri bakımlarıdır. Kıvırcık tüy yapısına sahip olmalarından dolayı uygun bir fırça ile düzenli olarak tüy bakımlarının yapılması gerekir.  Tırnak bakımı da yine özenle yapılması gerekir aksi halde uzayan tırnakları içeri doğru döner ve köpeği rahatsız etmeye başlar.

Düzenli olarak veteriner hekime gösterilmesi gereken kaniş köpeklerde en çok görülen sorunlardan biri diş problemleridir. Bu nedenle bakımlarını yaparken diş bakımını aksatmamak gerekiyor.

Kaniş köpeği beslenme

Beslenme konusunda en rahat edebileceğiniz köpek türlerinden biri olan kaniş köpekler, uygun mama ile beslendiklerinde son derece sağlıklı yaşayabilmektedir. Ancak mama seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı, köpeğinizin damak tadına hitap edecek mamayı seçmek olmalıdır.

Kaniş köpek sağlığı

Diğer köpek cinslerine göre daha sağlıklı olsalar da kaniş köpek cinsinin de kendine özgü bazı sağlık problemlerinin olduğunu söylememiz gerekir. Bu sağlık problemleri arasında en çok görülen sorunlar ise şunlardır;

  • Cushing sendromu
  • Hipertiriodi
  • Progresif retinal atropi
  • Kalça çıkığı

Alman kurdu eğitimi ve özellikleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca diğer köpek türleri ile alakalı bilgi almak için web sitemizde vakit geçirebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here