Cavalier King Charles özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
131

Köpek cinsleri arasında dikkatleri, arkadaş canlısı olmalarıyla üzerine çeken Cavalier King Charles köpeği sevecen ve sempatik yapısı ile apartman dairesinde köpek beslemek isteyenlere önerilebilecek en iyi cinslerden biridir. Bazen çocuklarla oyun oynarken canı yanmasına rağmen anti tepki vermeyen bu köpeklerin tek sorunu biraz fazla tüy dökmeleridir.

Apartman dairesinde köpek beslemek isteyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur fakat genellikle köpeklerin yabancılara karşı huysuzluk etmeleri, çocuklarla araları iyi olsa da zaman zaman çocuklara zarar verebilme eğiliminde olmaları, ailelerin köpek seçimi konusunda daha seçici davranmalarını gerektiriyor. Ancak uysal yapısı ve kendine has güzelliği ile dikkatleri üzerine çeken Cavalier King Charles köpeği tam aksine çocuklar kendisine zarar verse bile olumsuz bir tepki göstermez ve yabancılara karşı da kısa sürede olumlu tepkiler vermeye başlayan bir köpek türüdür.

Cavalier King Charles köpeği tarihçesi
Cavalier King Charles köpeği tarihçesi

Cavalier King Charles köpeği tarihçesi

Spaniel ile küçük burunlu Pug ve Japon Chin ırklarının birleştirilmesi ile elde edilen Cavalier King Charles veya diğer adıyla “Cav-Kav” köpekleri, 1500-1600 yılları arasında asil aileler için arkadaş olarak seçilmiş bir köpek cinsidir. Avrupa’da yaşayan bu köpekler daha sonra İskoçya’da da görülmeye başlamışlardır. Kaynaklarda yer alan bilgilere göre muhtemelen bu köpeğin İskoçya’ya gelmesi, ülkenin kraliçesi “Mary” tarafından gerçekleştirilmiştir. Köpeğe isim veren kişi Kral Charles’tir. Sahiplendiği dönemlerde King Charles Spaniel cinsi bir ev köpeği ile beslenen Charles köpeği, daha sonraları Toy Spaniel ismi ile anılmaya başlamıştır.

Cavalier King Charles köpeği karakter yapısı
Cavalier King Charles köpeği karakter yapısı

Cavalier King Charles köpeği karakter yapısı

Yeni bir arkadaş edinmeyi düşünenlere önerilebilecek en iyi köpek cinslerinden biridir. Yumuşak huylu, sahibine karşı merhametli bir köpek ırkı olmasının yanında oyun oynamayı ve gezmeyi seven bir köpek türüdür. Genel anlamda uyumlu olmalarının yanında bazen aksi harekette bulunabilen Cavalier King Charles köpeği genel olarak havlamaya çok meyilli olmayan köpek cinslerindendir. Yanınızda gezdirmek için biçilmiş kaftan gibi olan bu köpekler, çocuklarla da araları iyi olan cinsler arasında yer almaktadırlar.

Cavalier King Charles köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
Cavalier King Charles köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

Cavalier King Charles köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Küçük boy köpek cinsleri arasında yer aldıkları için küçük ortamlarda bile çok rahatlıkla yaşayabilen bu köpek türleri, çok fazla havlama eğilimli olmadıkları için apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilirler. Aile halkı ve yabancılara karşı sempatik hareketleriyle dikkat çeken Cavalier King Charles köpeği için yeteri kadar egzersiz yapılabilecek bir alan oluşturulduğunda, kesinlikle apartman dairesinde beslenmelerinde herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Cavalier King Charles köpeği bakımı
Cavalier King Charles köpeği bakımı

Cavalier King Charles köpeği bakımı

Bakımları diğer köpek türlerine göre daha kolay olan bu cinslerin haftada 2 defa tüylerinin taranması yeterli görülmektedir. Köpek uzmanları, gerekli görülmedikçe bu köpeklerin yıkanmaması gerektiğini ve yıkanacaklarsa da kuru şampuan ile yıkanmalarının daha uygun olacağını bildiriyor. Cavalier King Charles köpeği bazı sağlık sorunlarına yatkın oldukları için bakımlarının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Cavalier King Charles köpeği besleme

Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi bu köpeklerde de bakım konusu oldukça önemlidir. Yemek artıkları ile beslemek yerine onlara özel olarak üretilen köpek maması ile beslenmeleri, sağlıklarının korunması adına en iyisi olacaktır.

Cavalier King Charles köpeği sağlık
Cavalier King Charles köpeği sağlık

Cavalier King Charles köpeği sağlık

Mitral Valf (kalp ile ilgili) ve siringomyeli (belkemiği ile ilgili) hastalıklara yatkın olan bu köpekler, yaşlandıkça kafataslarında kapanan bir nokta bulunmaktadır. Ancak bu durum herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Ayak tırnakları birleşik olmayana bu köpeklerin bu durumu, herhangi bir hastalığa yakalanmalarına neden olmamaktadır.

Küçük boy ırk köpekler arasında yer alan Cavalier King Charles köpeklerinin yükseklikleri, 30-33 cm. arasında değişirken ortalama ağırlıkları ise 5-8 kg. arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri 10 ile 15 yıl arasında olan köpeklerin sağlık ve diğer bakım konularında hassas davranılması durumunda daha uzun süre yaşayabilmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here