Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
174

En sevilen köpek cinsleri arasında yer alan Boxer köpeği, sevecen yapısı, güçlü duruşu ve oyunculuğu ile kendinden söz ettiren bir köpek cinsidir. Türkiye’de fazlasıyla tercih edilen bu köpek türünün kendine has bazı özellikleri vardır. Bakımı doğru şekilde yapıldığında Boxer köpeği son derece sevecen yapısını sahibine karşı göstermeye başlar.


İlgili Yazı! Sibirya Kurdu eğitimi ve bakımı yazısını okumanızı öneriyoruz…


Sevecenlikleri ve diğer köpeklere göre daha zeki olmalarıyla bilinen bu köpekler, sahip oldukları sıra dışı zekâlarından dolayı “köpekler dünyasının Peter Pan’ı” olarak nam salmışlardır. Estetik görünüşü ve kendine has yapılarıyla öne çıkan Boxer köpeği tüm bu özelliklerinin yanında geçmişleriyle de kendilerinden söz ettiren köpeklerdir.

Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Boxer köpeği tarihçesi

Köken olarak Alman köpeği olan Boxer köpeği, 19. Yüzyılda Bulldog, Dogue de Bordeaux ve Bull Terrier cinsi köpekler başta olmak üzere birçok köpeğin birleştirilmesiyle elde edilen Boxer, “çalışma köpeği” olarak üretilmiştir. Üretildikleri bu dönemde çalışma köpeği olarak üretilseler de zamanla popülarite kazanan köpekler arasında girmesinden sonra Boxer köpekleri, çalışma köpeğinden ziyade “aile köpeği” olarak daha fazla tercih edilmeye başlamıştır.

Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Boxer köpeği özellikleri

Köpek cinsleri arasında Türkiye’de ve dünya genelinde aile köpeği olarak en çok tercih edilen boxer, “en büyük köpekler” arasında yer almasa da son derece iri bir cüsseye sahiptir. Erkek boxer köpeklerinin ortalama ağırlığı 29-37 kg. arasında iken dişi köpeklerde ise ağırlık ortalaması 25-32 kg. arasında değişmektedir. Erkek boxer köpeklerin yüksekliği 54-64 cm. arasında, dişilerde ise 53-61 cm. arasında değişmektedir. Bu özelliklerinden dolayı biraz ürkütücü gibi gelseler de onlarla yakın ilişki içinde olanlar, köpeklerin son derece uysal olduklarını bilirler.

Tüyleri çizgili, beyaz üzeri kahverengi lekeli ya da çizgili olarak değişen boxer köpeklerinin tüyleri kısa, sık ve sürekli olarak parlak bir görünüme sahiptir. Vücutlarındaki bu özellikleri sayesinde son derece dikkat çekici köpekler olmayı başaran boxer köpekleri, renkleri her ne kadar daha çok kahverengi olarak bilinse de beyaz renkli köpeklerin sayısının da az olmadığını söylemek gerekir. Fakat geçmiş dönemde köpek üreticilerinin beyaz renkte doğan boxer köpeklerini doğar doğmaz öldürdükleri de bilinen üzücü gerçeklerden biridir.

Boxer köpeklerinin öldürülme kaderi, kulaklarının ve kuyruklarının kesilmesinde de kendini göstermektedir. Günümüzde bu köpekler hakkında bir şey konuşulduğunda ilk akla gelen şey “kulakları ve kuyrukları kısa köpekler” gelse de aslında doğalarında bu özellikleri yoktur. Boxer köpeklerinin kuyrukları uzun, kulakları ise düşüktür.

Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Boxer köpekler evde beslenebilir mi?

Görünüşlerinden dolayı boxer köpeklerinin çok tehlikeli veya acımasız oldukları kanısı ilk anda oluşsa da onların tam bir aile köpeği olduklarını kolaylıkla söyleyebiliriz. Sevecen ve çocuklarla araları son derece iyi olan bu köpekler aynı zamanda apartman hayatına da kolaylıkla adapte olabilen köpek cinsleri arasında yer almaktadır. İri cüsseleri olmasına rağmen, havlama konusunda çok sakin ve durağan olan bu köpekler, evde beslenebilirler.

Boxer köpeği bakımı

Apartman yaşamına uygun olan boxer köpekler için yine de doğru bakım yapmak önemlidir. Cüsselerinin büyük olmasından dolayı egzersizlerinin düzenli bir şekilde yaptırılması gerekir. Tabi egzersiz yaptırırken sadece yürütmenin yeterli gelmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Koşu yaptırılmaları ve top oynatmaları bunların egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri açısından önemlidir. Bunun haricinde köpeklerin bakımı konusunda zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz. Kısa tüylü olmalarından dolayı haftada bir defa tüylerinin uygun bir fırça ile taranması yeterlidir.

Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı
Boxer köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Boxer köpeği sağlık

Sağlık konusunda çok dikkatli davranılması gereken boxer köpekler, belki de en büyük dezavantajlarını burada gösteriyorlar. Özellikle diz sağlığı konusunda daha sık problem yaşayan bu köpekler hakkında yapılan sağlık araştırmasında kardiyomiyopatisi ismiyle de anılan aritmojenik sağ ventrikül kardiyomiyopatisine neden olan genin tanımlanmış oldukları tespit edilmiştir. Bu nedenle düzenli olarak veteriner hekime görünmeleri gerekmektedir.

Boxer köpeği beslenme

Köpeklerin genel olarak beslenme konusunda dikkatli davranmaları gerekir. Boxer köpeği cinsi için de beslenme en önemli konuların başında gelir. Özel mama ile beslemek ve gerektiğinde takviye edici mamalar ile beslemek, boxer köpeklerinin daha sağlıklı kalmalarına yardımcı olacaktır.

Ortalama 10-12 yıl arasında yaşayan köpeklerin beslenmelerine dikkat edilmesi durumunda bu sürenin daha da uzayabileceğini söyleyebiliriz.

 

Maltese eğitimi ve özellikleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca diğer köpek türleri ile alakalı bilgi almak için web sitemizde vakit geçirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here