Boston Terrier köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
136

Köpek cinsleri arasında dövüşçülüğü ile ün kazanmış olmasına rağmen daha sonraları son derece uysal bir köpek haline gelmeye başlayan Boston Terrier köpeği, Amerikan kökenli bir köpek türüdür. Bahçe içi veya evde yaşamaya uyumlu olan köpek, öğrenmeye ve eğitilmeye açık yönleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Evinize yeni bir dost veya arkadaş almaya karar verdiğinizde bu arkadaşın bir köpek olmasını istiyorsanız kesinlikle bunun Boston Terrier olmasını öneririz. Her yaştan çocuklarla iyi geçinebilen bir köpek olmasının yanında diğer hayvanlarla da iyi geçinebilen bir karaktere sahip olmasından dolayı evde beslenmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Saldırganlık eğilimine sahip olmadıkları için yabancılara karşı sıcak tavırlar sergileyen bu köpeklerin tüm bu iyi yönlü özelliklere sahip olmalarına karşın yine de erken dönemde sosyalleştirilmelerinde fayda vardır.

Boston Terrier köpeği tarihçesi
Boston Terrier köpeği tarihçesi

Boston Terrier köpeği tarihçesi

Melez İngiliz Bulldog köpeklerinden gelen bir kökenleri olduğu tahmin edilen Boston Terrierlerin şimdilerde nesli tükenen İngiliz Beyaz Terrier köpeklerinden gelen bir kökene sahip oldukları bildirilmektedir. İlk defa “Amerikan Kennel Kulübü” tarafından fark edilen bir köpek cinsidir. Boğa ve Terrier köpeklerinin karışımı olarak elde edilen Boston Terrier, doğal haliyle 18 kg. ağırlığına sahiptir. Bir süreliğine bu köpeğe “Amerikan Terrier” adı verilse de Bull Terrier derneğince kabul görülmediği için adı ortaya çıktığı yerin yani “Boston” ile birleştirilerek değiştirilmiştir.

Boston Terrier köpeği karakter yapısı
Boston Terrier köpeği karakter yapısı

Boston Terrier köpeği karakter yapısı

Sıcak ve sevimli yapıları ile sahiplerinin kısa sürede dikkatlerini üzerine çekmeyi başarabilen bu köpekler, her ne kadar dövüşler için ringlerde kullanılmışlarsa da ringlerden indirildikten sonra son derece uysal köpekler olmaya başlamışlar. Akıllı ve öğrenmeyi seven yapıya sahip oldukları için Boston Terrier köpeği eğitimi kolaydır. Ancak sürü halinde yaşadıklarında aralarında bir lider seçme eğilimine sahip olurlar ve bu da onların inatçı ve başına buyruk hareket etmekten hoşlanmalarına neden olmaktadır. Gerektiğinde havlamaktan çekinmemelerine rağmen bekçi köpeği olarak anılmamaları belki de en büyük şanssızlıkları olarak değerlendirilmektedir.

Boston Terrier köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
Boston Terrier köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

Boston Terrier köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Çocuklarla iyi geçinebilen, ailesini koruma içgüdüsü ile hareket eden bu köpeklere yeteri kadar egzersiz yapma imkânı sunulduğunda küçük bir dairede veya bahçeli bir evde kolaylıkla beslenebilirler. Ancak karakterleri “dövüşçü” olmalarından dolayı spor yapma ihtiyaçları vardır ve bu da sahiplerinin bu konuda dikkatli olmayı gerektirmektedir.

Boston Terrier köpeği besleme
Boston Terrier köpeği besleme

Boston Terrier köpeği besleme

Köpeklerde beslenme konusu önemlidir. Genel olarak tüm köpekler 11-15 yıl arasında yaşarlar ancak doğru şekilde beslenip bakımları yapıldığında daha uzun süre yaşayabilirler. Boston Terrier köpeği besleme konusu da bu yüzden önemlidir. Evde tükettiğiniz yemeklerin artıkları ile beslemek yerine onlara özel olarak üretilen mamalarla beslenmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Boston Terrier köpeği bakımı
Boston Terrier köpeği bakımı

Boston Terrier köpeği bakımı

Düz ve kısa tüylere sahip oldukları için haftada bir defa tüy bakımlarının yapılması yeterli gelmektedir. Göz ve kulak çevrelerinin günlük olarak düzenli şekilde temizlenmeleri gereken köpek türleridir. Kulakları ve gözleri yabancı madde ile kenelere karşı hassas olduğu için bu konuda sahiplerinin dikkatli olmalarında fayda vardır.

Boston Terrier köpeği sağlık

Vücut dirençlerinin her daim yüksek olması gereken bu köpeklere yeteri kadar ilgi gösterildiğinde son derece sağlıklı köpekler olabiliyorlar. Genel olarak sağlık durumlarında herhangi bir sorunlarının olmamasının yanında kulak ve göz sağlıkları en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Kulak ve gözleri günlük olarak temizlendiğinde kene ve yabancı maddelere karşı daha korunaklı olabilirler.

Ortalama 15-17 yılları arasında yaşayan Boston Terrier köpekleri, küçük boy köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Ortalama ağırlıkları 4,5-11,5 kg. arasında iken yükseklikleri ise 38-43 cm. arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here