Toy Poodle köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
144

Köpek cinsleri arasında tüy yapısı ile dikkat çeken bir ırk olan Toy Poodle köpeği ilk görünüşte bile pelüş bir oyuncağı andırır. Minyatür, küçük boy ve standart boy olmak üzere üç farklı boya sahip olan bu köpeklerin en küçük boylarında burunları biraz küçüktür. Ancak buna rağmen diğer “oyuncak köpek” cinslerine göre burunlarının daha büyük olduğu söylenebilir.

Toy Poodle köpeği, sevecen, oyun oynamayı seven bir ırktır. Çocuklarla ve yabancılarla arası iyi olan bu köpeklerde tek problem, sahip oldukları şeylere karışılmaması gerektiği konusunda bilinçli davranmaktır. Havlamaya çok meyilli olmasalar da yemeklerine veya oyuncaklarına müdahale edildiğinde hırçınlaşabiliyorlar. Bu da onların kendilerine has karakterlerinden kaynaklanır. Toy Poodle köpeği eğitimi, onun sosyal bir varlık haline gelmesi için atlatılmaması gereken önemli bir konudur. Zira bu köpeklerin eğitimleri zamanında verilmediğinde agresif davranabilirler veya diğer köpeklerle aralarında sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Toy Poodle köpeği tarihçesi

Üç farklı boyda olan bu köpeklerin standart boyları birçok görevde yer alması ile bilinirlik kazanmıştır. Toy Poodle köpeği ile ilgili kaynaklarda yer alan bilgilere göre ilk üretim yerleri Almanya olarak belirtilse de bu köpekler aslında Fransız kökenli köpeklerdir. Standart boyda olanları bekçi köpeği, askeri hizmetler, vagon çekme, rehber köpek ve bir sirk oyunculuğu gibi birçok görevde kullanılmış ve tüm görevlerde de başarılarını göstermişlerdir. İsmini, uzun bacakları sayesinde suda rahat yüzebildikleri için “su birikintisi” anlamına gelen “Pudel” kelimesinden almıştır. Fransa’da ördek avında çok başarılı sonuçlar sergilediği için onlara “chien canard” denmektedir. Fransız aristokrasisi tarafından bir hayli tercih edilen Poodle köpeği, “Fransa’nın ulusal köpeği” olarak kabul edilmiştir. 19. Yüzyılın sonlarına gelindiğinde oyuncak boylarının üretimi daha da artmış ve Toy Poodle köpeği, gösteri köpekleri olarak ortaya çıkmışlardır.

Toy Poodle köpeği karakteri
Toy Poodle köpeği karakteri

Toy Poodle köpeği karakteri

Oldukça zeki ve oyun meraklısı olan bu köpekler, iyi bir aile dostu veya arkadaş arayanlar için önerilebilecek en ideal köpek cinsleri arasında yer alır. Havlama meyilleri olmayan ancak onların hoşlanmadığı durumlarla karşılaşmaları halinde havlamaktan çekinmeyen Toy Poodle köpeği oyuncak boyları bile çok hareketli ve oyun seven köpeklerdir. Normalde diğer oyuncak köpek türleri çok fazla hareketli olmasalar da bunlar için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Toy Poodle köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?
Toy Poodle köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Toy Poodle köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Her üç boyunun da genel olarak karakter yapısı aynıdır. Aşırı oyun düşkün olan bu köpekleri çocuklarla iyi geçinebilme özelliklerine sahiptirler ve yabancılara karşı çok agresif harekette bulunmazlar. Bu özelliklerinden dolayı onları apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Toy Poodle köpeği çok aktif bir köpek olduğu için yeterince zaman ayrılması, egzersizlerini yapmaları için günlük olarak dışarı çıkartılmaları önemli bir ayrıntıdır.

Toy Poodle köpeği besleme
Toy Poodle köpeği besleme

Toy Poodle köpeği besleme

Diğer köpeklerde olduğu gibi bu köpeklerde de besleme konusu son derece önemli bir detaydır. Zaman zaman satın alınan köpek mamaları, her cins köpek için uygun olmayabiliyor ve bu da petlerin sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden Toy Poodle köpeği için köpek maması temin ederken onun metabolizmasına uygun bir mama seçilmesi gerekmektedir.

Toy Poodle köpeği bakımı
Toy Poodle köpeği bakımı

Toy Poodle köpeği bakımı

Pelüş gibi duran tüyleri ile dikkat çeken bu köpeklerde en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında onların tüy bakımı gelir. Günlük olarak fırçalanmaları durumunda, çok güzel bir görünüme sahip olurlar. Bunun yanında yıkanması gereken durumlarda kuru şampuan kullanılmasında fayda vardır.

Toy Poodle köpeği sağlık

Sağlık problemleri ile ilgili kronik çok fazla hastalığa yakalanmasalar da yine de periyodik olarak sağlık taramasından geçmeleri, daha sağlıklı kalabilmeleri adına önemlidir. Her ay düzenli olarak veteriner hekime gösterilmeleri durumunda sağlıkları çok daha yerinde olur ve sahipleri ile daha uzun süre kalabilirler.

Toy Poodle köpeği minyatür boyutu, 28-45 cm. arasında, standart boyları 45-60 cm. arasında Toy Poodle boyutu ise 24,28 cm. arasında değişmektedir. Ortalama ağırlıkları 1,8-2,8 kg. arasında olan bu köpekler ortalama olarak 12-18 yıl kadar yaşayabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here