Labradoodle köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
146

Tüy yapılarının kabarık olması ile dikkat çeken Labradoodle köpeği aile köpeği edinmeyi düşünenler için önerilebilecek en iyi köpek cinslerinden biridir. Labrador Retriever ve Poodle köpeğinin çiftleştirilmesinden elde edilen Labradoodle, zeki ve atikliği ile dikkat çeken bir cinstir. Bakımı diğer köpek cinslerine göre biraz daha dikkat isteyen bu köpeklerin günlük olarak tüylerinin taranması önemli bir konudur.

Evine yeni bir arkadaş almak isteyenler için önerilebilecek Avustralya kökenli Labradoodle köpeği, arkadaş canlısı, aile dostu bir köpek cinsidir. Apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilen fakat buna karşın egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gereken bir köpek cinsi olan Labradoodle doğru şekilde bakım yapıldığında ve beslenmesine özen gösterilmesi durumunda uzun süre ailesine arkadaşlık yapabilir. Sahibi tarafından iyi muamele gördüğü müddetçe ona karşı sadakatinden herhangi bir şey eksiltmez ancak ilgisizliği fark ettiği andan itibaren farklı hareketler sergilemeye başlayabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde beslemek gerekir. Labradoodle köpeği eğitimi de diğer köpek cinslerine göre daha kolaydır, çünkü akıllı ve zeki olan bu köpekleri verilen komutları kısa sürede yerine getirmeye eğilimlidirler.

Labradoodle köpeği tarihçesi
Labradoodle köpeği tarihçesi

Labradoodle köpeği tarihçesi

Melez bir ırk olmasından dolayı Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescil edilmeyen Labradoodle köpeği, Labrador Retriever ve Poodle köpeğinin çiftleştirilmesi ile elde edilmiş bir köpektir. Poodle’in hipoalerjenik tüyleri alınarak Wally Conron tarafından ilk olarak Avustralya’da üretilmiştir. Labradoodle; Poodle, Labrador Retrievers ya da kendi cinsiyle çiftleştirilebilirler ve bu sayede her köpek, kendine özgü özelliklere sahip olabilmektedir. Bu yönü ile dikkat çektiği için Avrupa’da da en çok tercih edilen aile dostu köpekler arasında yer almaktadır.

Labradoodle köpeği karakter yapısı
Labradoodle köpeği karakter yapısı

Labradoodle köpeği karakter yapısı

Evinize yeni bir arkadaş almak isteyenler, bu konuda köpek tercihinde bulunmayı düşünüyorlarsa kesinlikle tercih etmeleri gereken ırk Labradoodle köpeği olmalıdır. Bu köpek, ailesine karşı oldukça düşkün karakter yapısı ile dikkat çeker ve çocuklarla arası da iyidir. Havlama konusunda çok fazla rahatsız edici olmaması da ayrıca bu köpeğin tercih edilmesini etkin kılıyor.

Labradoodle köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
Labradoodle köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

Labradoodle köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Ailesine karşı son derece ilgili olan ancak gerekli özen ve ilgi gösterilmediğinde ters tepkiler verebilen bu köpek, orta boy köpek ırkları arasında yer almaktadır. Gerektiği gibi bakımı yapıldığında ve egzersiz ihtiyaçları doğru şekilde karşılandığında kesinlikle apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilirler.

Labradoodle köpeği besleme

Her köpek özel olarak beslenmeyi ister ve bu köpekler için oldukça önemli bir konudur. Genellikle köpek sahipleri evdeki yemek artıkları ile köpeklerini beslerler ama bu, oldukça yanlış bir davranıştır. Çünkü köpeklerin sindirim sistemi ile metabolizmaları farklıdır bu da köpeklerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle köpek bakım uzmanları özel köpek maması ile beslenmelerini daha uygun görmektedir.

Labradoodle köpeği bakımı
Labradoodle köpeği bakımı

Labradoodle köpeği bakımı

Bu köpeklerin tüyleri çok kaba olduğu için sürekli bakım yapmayı gerektiren bir köpek cinsidir. Labradoodle köpeği tüy bakımı, günlük olarak yapılması gerekmektedir. Bunun haricinde yıkanması gerektiği durumlarda kuru şampuan ile yıkanmaları daha sağlıklıdır.

Labradoodle köpeği sağlık
Labradoodle köpeği sağlık

Labradoodle köpeği sağlık

Genel olarak kronik bir hastalıkları bulunmayan bu köpeklerin de diğer köpek cinsleri gibi periyodik olarak veteriner hekime gösterilmeleri gerekir. Hem daha sağlıklı yaşamaları hem de uzun ömürlü olabilmeleri için bu konu önemli bir yere sahiptir.

Labradoodle köpeği orta boy köpek ırkları arasında yer almaktadır. Ortalama yükseklikleri 33-36 cm. ortalama ağırlıkları ise 10-35 kg. ağırlığındadır. Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl arasında değişen ömre sahip olan bu köpeklere doğru şekilde bakım yapıldığında sahipleri ile daha uzun süre zaman geçirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here