Jack Russell köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
150

Jack Russell köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

Tüm dünyada popülaritesi ile kendinden söz ettiren köpek cinslerinden olan Jack Russel köpeği, “Maske’nin köpeği” olarak da nam yapmış bir köpek cinsidir. Zeki, oyuncu ve bir o kadar da neşeli olan bu köpek cinsi, sevecenliği ile sahibini kendine bağlayan bir cinstir.

Terrier ailesinin bir köpeği olan Jack Russel, diğer köpeklerden daha farklıdır. Genel olarak köpeklerin kazma işlemlerine meyilli oldukları bilinir ama bu cins, sanki özel bir yeteneğe sahip ve doğasında kazıcılık olduğunu benimsetir. Bugüne kadar birçok filmde de sahne alan jack russel özellikle de maske filmi ile ününü daha da arttırmıştır. Bunun haricinde 2011 yapımı “Artist” adlı filmde “Uggie” ismi ile rol almıştır. Bu filmde oynadığı rolü ile çok fazlasıyla beğeni almış hatta yapımcılar, Uggie’a “Oscar Ödülü” verilmesi gerektiğini bile savunmuşlar. Ancak küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var; köpeklerin filmlerde oynaması izleyici için her ne kadar keyif verici olsa da köpekler için aynı şeyi söylemek mümkün değil, onlar bu işten hiç de haz almazlar.

Jack Russel köpeği tarihçesi
Jack Russel köpeği tarihçesi

Jack Russel köpeği tarihçesi

Kökeni 1795 yılına dayanan Jack Russel terrier köpeğinin anavatanı İngiltere’dir. İngilizce, köpeklere olan düşkünlükleri ile bilinirler ve çoğu köpeğin anavatanı da bundan dolayı İngiltere’dir. O dönemlerde Oxford İlahiyat öğrencisi olan Jack Russel’in Trump isimli bir terrier ile karşılaşmasından sonra köpeğin hikâyesi başlamıştır. Russel, bir ilahiyatçı olmanın yanında av meraklısı biridir. Tilki avcısı bir köpek ırkı yetiştirmek isteyen Russel, karşılaştığı Trump terrier köpeği ile karşılaşması, Jack Russel köpeğinin keşfedilmesine ön ayak olmuştur. Ama köpek 19. Yüzyılda ortaya çıksa da popülaritesi çok daha sonraları oluşmaya başlamıştır.

Jack Russel köpeği karakter yapısı
Jack Russel köpeği karakter yapısı

Jack Russel köpeği karakter yapısı

Diğer köpeklere göre biraz daha farklı olan Jack Russel, diğer köpeklerle kolay anlaşabilen bir ırk değildir, belki de bu özelliği onu diğer köpeklerden en çok ayırt eden özelliklerinin başında geliyor. Aşırı havlama meraklısı olan bu köpekler, bu özelliklerinden dolayı daha çok bahçeli evlerde veya çiftlik yerlerinde beslenmeye daha yatkın olmalarını etkiliyor. Çocuklarla arası iyi olan Jack Russel köpeği, zekâsı ile sahiplerini ve diğer insanlarını şaşırtabilen bir cinstir. Korumacı içgüdüsüne sahip olan köpeğe emanet edilen bölgenin emin ellerde olduğuna kanaat getirilebilir, havlama meyilli olmalarından dolayı bölgelerine yabancıların yanaşması hiç de kolay olmaz.

Jack Russel köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi
Jack Russel köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi

Jack Russel köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Zeki, oyuncu, çocuklarla iyi geçinebilen bir köpek olmasına rağmen aşırı havlamaya meyilli olmasından dolayı bu köpeklerin apartman dairesinde beslenmesi uygun görülmemektedir. Çok hareketli olmasından dolayı da yine ev gibi dar alanlarda rahat edemeyeceklerinden dolayı bahçeli evlerde veya çiftlik yerlerinde beslenmeleri daha doğru görülmektedir.

Jack Russel beslenme
Jack Russel beslenme

Jack Russel beslenme

Evcil köpeklerde genel olarak en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında beslenme konusu gelir. Yemek artıkları ile beslemek diğer köpek cinslerinde olduğu gibi Jack Russel köpeği için de doğru değildir. Özel olarak hazırlanan köpek maması ile beslemek hem daha uzun ömürlü olmalarına hem de sağlıklı kalmalarına yardımcı olmaktadır.

Jack Russel köpeği bakımı
Jack Russel köpeği bakımı

Jack Russel köpeği bakımı

Çok fazla tüy dökmeyen bu köpeklerin haftada bir defa tüy bakımlarının yapılması yeterli gelebilmektedir. Ancak tüy dökme mevsiminde bu süreyi daha kısa tutmak, tüy sağlıkları açısından çok daha faydalı olacaktır.

Jack Russel köpeği sağlık
Jack Russel köpeği sağlık

Jack Russel köpeği sağlık

Köpeklerin genellikle sağlıkla ilgili problemleri bazı hastalıklar üzerinde daha fazla olsa da Amerikan Jack Russel Terrier Kulübü’nün resmi sitesinde yayınlanan rapor oldukça şaşırtıcıdır. Çünkü bu rapora göre Jack Russel köpeğinin yatkın olmadığı hastalık neredeyse yok. Doğuştan tek kulakları veya her iki kulakları sağır olabilen bu köpeklerin gözlerinde katarak ve glokom görülebilmektedir. Ancak tüm bunlar, köpeklerin sağlıksız oldukları izlenimine kapılmasını gerektirmemektedir. Jack Russel köpeği, iyi bir bakım ile gayet uzun ömürlü olabilmektedir.

Jack Russel köpekleri küçük boy köpekler arasında yer alırlar. Erkeklerde yükseklik 25-38 cm. arasında, dişilerde 23-36 cm. arasındadır. Ağırlıkları maksimum 8 kilogramdır. Ortalama 10-12 yıl arasında yaşayabilen Jack Russel, doğru bir bakım ve doğru beslenme sonucunda daha uzun yaşayabilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here