Belçika Çoban Köpeği özellikleri, tarihçesi ve karakter yapısı

0
388

Köpek cinsleri arasında atikliği ve çevik yapısı ile tanınan Belçika çoban köpeği, aktif ve karşılıklı sevgi bağı kurabilme noktasında beslenebilecek en ideal cinslerden biridir. Güçlü duruşu ile sahibine güven veren köpek, sahibini koruma içgüdüsü çok yüksek olan bir cinstir.

Herhangi bir tehlike sezmesi durumunda hiçbir şekilde tereddüt etmeden karşı atağa geçebilen Belçika çoban köpeği, yüzmeyi ve suyu seven yapısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Diğer evcil hayvanlarla iyi geçinebilen bir köpek olduğu için çobanlık alanında kullanılan bu köpek cinsi, sahibiyle zaman geçirmeyi son derece sever. Tek başına kulübe hayatı yaşamaktansa sahibi ile uzun bayırlı yolculuklar yapmayı tercih eden köpek, karakter bakımından en sevimli köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Belçika çoban köpeği eğitimi konusunda sahibinin istikrarına bağlı olarak son derece kolay eğitilebilir yeteneklerini sergileyebilmektedir.

Belçika çoban köpeği tarihçesi
Belçika çoban köpeği tarihçesi

Belçika çoban köpeği tarihçesi

Belçika’nın soğuk iklimine uyum gösterebilen, açık havalarda dayanıklı olan bu köpek ilk olarak 1891 yılında koyun sürülerini gütmede kullanılmıştır. O tarihten bu yana popülaritesi her geçen gün artan bir köpek cinsi olmasından dolayı dünyanın birçok yerinde tercih edilen köpek cinsleri arasına girmeyi başarmıştır. Dört farklı türü olan tek cins köpek, Belçika çoban köpeğidir. Bu farklı köpek türlerini birbirinden ayıran en büyük özellikleri tüy renkleridir. Beden olarak tüm cinsler aynı ölçülerdedirler.

Belçika çoban köpeği karakter yapısı
Belçika çoban köpeği karakter yapısı

Belçika çoban köpeği karakter yapısı

Karakter olarak sert mizaçlı görünmelerine karşı sahiplerine olan ilgileri ile dikkatleri üzerine çeken bu köpek cinsi, duygusal bağ kurma açısından son derece maharetli bir yapıya sahiptir. Sahibine karşı olan sadakat ve sevgisinde ne kadar güçlü ise yabancılara karşı da bir o kadar tepkili bir köpek cinsi olması, korumalık ve çobanlık yapmada üstüne başka bir cinsin tanınmamasını sağlıyor. Uzun kulakları, kendinden emin duruşu ile karşısındakini caydırmada çok mahir olan Belçika çoban köpeği, çocuklara karşı ilgili bir cinstir.

Belçika çoban köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?
Belçika çoban köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Belçika çoban köpeği apartman dairesinde beslenebilir mi?

Havlama konusunda tereddüt etmeyen bu köpek cinsi, yabancı bir tehdit karşısında kesinlikle tereddüt etmeden cevap verebilen bir yapıya sahiptir. Çocuklarla arası iyi olmasına rağmen tek başlarına bırakılmamaları önerilmektedir. Onlar için geniş alanlar yaşamak adına daha etiktir. Bu yüzden apartman dairesinde beslenmemeleri daha fazla tavsiye edilmektedir. Ancak buna karşın yeteri derecede egzersizlerinin yaptırılması durumunda apartman dairesinde beslenebilirler. Tabi köpek uzmanları, yine de bu köpeklerin açık alanda daha iyi yaşadıklarını belirtmektedir.

Belçika çoban köpeği besleme
Belçika çoban köpeği besleme

Belçika çoban köpeği besleme

Beslenme konusunda avcılık içgüdüsü ile hareket ettiklerinden dolayı evdeki atık yemeklerle beslenmemeleri daha uygun görülmektedir. Metabolizmalarının da insanlarınkinden farklı olması, bu konuda sahiplerinin dikkat ettirmesini gerektirir.

Belçika çoban köpeği bakımı

1891’de Belçika Veterinerlik bilimleri fakültesinden Profesör Reul tarafından yetiştirilen Belçika Çoban köpeği bakımı, diğer köpek cinslerine göre daha kolaydır. Haftada bir defa tüylerinin taranması onlar için yeterli gelebilmektedir.

Belçika Çoban köpeği sağlık
Belçika Çoban köpeği sağlık

Belçika Çoban köpeği sağlık

Genel olarak sağlık konusunda kronik hastalıkları bulunmasa da Belçika çoban köpeği sahiplerinin düzenli olarak veteriner hekime göstermeleri sağlıklı yaşayabilmeleri açısından önemli bir değerdir.

Büyük boy ırk köpekler arasında yer alan Belçika çoban köpeğinin erkeklerinde yükseklik 58-66 cm. arasında, dişilerde ise 56-62 cm. arasıdır. Erkeklerde ağırlık 28-35 kg. arasında iken dişilerde ise 26-32 kg. aralarındadır. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl olan Belçika çoban köpeğine doğru şekilde bakıldığında daha uzun süre yaşayabilmektedirler. Sabır ve kararlılıkla eğitilmesi gereken bu köpeklere karşı yumuşak davranıldığında, sahiplerinin verdikleri komutları çok daha kolay bir şekilde yerine getirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here