Türkiyenin En Gözde Köpeği; Akbaş

0
1275

Türkiye’nin yerli köpekleri arasında Kangal’dan sonra en çok bilinen köpek olan Akbaş, İç Anadolu’ya özgü bir köpektir olsa da şuan Türkiye’nin bir çok yerinde özel Akbaş ırkı köpek üretimi yapan Akbaş çiftlikleri bulunmaktadır. Bu çiftliklerde Yavru Akbaş ırkı köpekler erkenden köpek eğitimi alarak gelecekte yapacağı işe ya da göreve hazırlanmaktadırlar.ü

Bu ırk daha çok sürü, çiftlik vb gibi görevlerde tüm Dünya genelinde tercih görür ve son yıllarda Amerika’da popülerliğini artırmıştır. Pek çok Amerika çiftliğinde sürülerin başında bir Akbaş görülebilir.

Türklerle Birlikte Ural Dağlarından Geldi

Günümüz Türkiye’sinde yaşadığı bölgede çok sevilen bir ırk olan Akbaş ırkı aslında önceden bu bölgeye özel bir ırk değildi Akbaşların gerçek kökeni Ural Dağları ile Balkas gölü bölgesinde yer alan kesimdi. Ancak Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya gelmesi nedeniyle bu asil köpeğinde yurdu değişti ve günümüzde Eskişehir, Kütahya gibi bölgelerde daha çok görülmektedir.

Akbaş Irkı Köpek Mi Sahiplenmek İstiyorsunuz
Akbaş Irkı Köpek Mi Sahiplenmek İstiyorsunuz?

Akbaş Irkı Köpek Mi Sahiplenmek İstiyorsunuz?

Böyle büyük bir köpek ırkını sahiplenmek istiyorsanız eğer öncesinde bilmeniz gerekecek onlarca detayın olduğunun ve büyük bir sorumluluk altına girdiğinizin farkında olmanızı öneriyoruz.

Akbaş ırkı köpekler daha çok sürü korumacılığı, çiftlik köpekliği gibi köpekler için sorumluluk içeren görevleri yapmaktan hoşlanırlar bundan dolayı iyi bir görev köpeği olarak anılırlar. Ayrıca Akbaş ırkı köpekler sürü korumacılığı konusunda Amerika’da yapılan pek çok yarışmada ödül kazanarak şanına şan katmıştır.

Yani bir Akbaş sahiplenecekseniz bu ırkın evde ya da bahçenizde saatlerce yatmasını beklemeniz asla mümkün olmayacak bir hayal olacaktır, eğer evde ya da bahçede uzun süre hapis kalırsa huzursuzluk ve sonrasında psikolojik sorunlar yaşayabilir bunun sonucunda başta kendine daha sonra insanlara zarar vermeye başlayabilir.

Akbaş Yavruyken Eğitim Almalıdır
Akbaş Yavruyken Eğitim Almalıdır

Akbaş Yavruyken Eğitim Almalıdır!

Anadolu’nun gurur kaynağı Akbaş ırkı köpekler eğitime oldukça yatkın hayvanlardır ancak yavru köpek eğitimi alırlarsa gelecek dönemlerde alacakları eğitimlerde başarı oranı artacak, daha sosyal ve daha akıllı hayvanlar olacaklardır.

Ayrıca bu ırkın köpek eğitimi önemli olduğu kadar köpeklerde sosyalleşme sürecinin de çok önemli olduğunu da hatırlatmakta fayda olacak, bu büyük cüsseli dostumuz eğer yavruyken doğru bir sosyalleşme süreci geçirmezse gelecekte sahibine, komşularına ve diğer hayvanlara karşı sert, korkak ya da farklı istenmeyen davranışlara sahip olabilir.

Akbaş Fiyatları
Akbaş Fiyatları

Akbaş Fiyatları

Bu soru internette çok fazla sorulan sorulardandır. Akbaş fiyatları pek çok köpek sever tarafından merak ediliyor. Ancak biz köpeklerin satılmasından ziyade sahiplendirme şeklinde aileye kavuşması taraftarıyız. Ama Akbaş gibi iş köpeklerini üreten, ırkın yok olmasını engellerken saflığını koruyan çiftliklerde geçimini bu iş köpeklerini satarak sağlıyorlar. Bu konuda size tek önerimiz Eğer Akbaş satın almak istiyorsanız mutlaka bu işi profesyonel olarak yapan tesislerden destek alın. 

Akbaş Irkı Köpekler İçin En Uygun Köpek Maması
Akbaş Irkı Köpekler İçin En Uygun Köpek Maması

Akbaş Irkı Köpekler İçin En Uygun Köpek Maması

Akbaş ırkı köpekler mutlaka kaliteli mamalar tüketmelidir. Aslında tüm köpekler kaliteli köpek maması tüketmeyi hak etmektedir ancak Akbaş gibi devamlı hareket eden ve önemli görevler gerçekleştiren köpeklerin sağlıklı olması için tüm gerekli besin değerlerini içinde bulunduran, yaşına, ırkına uygun mamalar tüketmesi hayati öneme sahiptir. Öyle ki sadece kuru mama tüketen bir köpekle kuru mamanın yanında gerekli vitamin takviyelerini alan köpeğin sağlık durumunun bir olması mümkün değildir. 

Akbaş Irkı Köpekler İçin Egzersiz
Akbaş Irkı Köpekler İçin Egzersiz

Akbaş Irkı Köpekler İçin Egzersiz

Akbaş ırkı köpeklerin egzersiz konusunda ihtiyacı oldukça yüksektir. Bundan dolayı düzenli bir plan dahilinde egzersizler yapılmalıdır, bu ırk köpekleri iç güdüleri gereği korumacılık ve sürü köpekliği olduğu için geniş alanlarda serbest gezmek onları oldukça mutlu eder, bu yüzden bu ırk köpekler için en iyi egzersiz güvenli alanlarda tasmasız bir şekilde sahiple oyun oynamak olabilir.

Doğal ortamında yaşayan bir akbaş günde kilometrelerce yürüyebilir ama doğal ortamı değil de farklı yaşama sahip olan Akbaşların en büyük dezavantajı özgür olamamaktır.

Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri
Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri

Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri

  • Türkiye’ye özel yerli ırk kategorisindedir.
  • Tarihi 3000 yıldan daha fazladır ve Türklerle birlikte Anadoluya gelmiştir.
  • Çoban-sürü köpeği olarak kullanılmaya uygundur.
  • Sahibi ile iletişimi daima güçlü olur.
  • Beyaz vücut ve beyaz kafa tüylerine sahiptir.
  • Ağız yapısı çok güçlüdür düşman gördüğü hayvanlara(kurt, ayı, domuz)saldırmaktan çekinmez.
  • Kurtlara karşı çok duyarlıdır, sürüsünü korumak için elinden gelenin en iyisini yapar.
  • Eğer uygun köpek mamaları ile beslenirse sağlıklı yaşam sürer

Akbaş Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Akbaş, ihtiyacı olan egzersizleri ve yürüyüşleri karşılanırsa ailesi ile ev içerisinde yaşayabilirler ama bu apartmanda rahat yaşam sürebilir demek değildir çünkü eğer bir Akbaş ırkı köpek beslemek istiyorsanız mutlaka bahçeli bir eviniz olmalıdır. Aksi halde sizde köpeğinizde çok mutsuz olacaklardır.

Daha önce ele aldığımız Akita ırkı yazısını okuyabilirsiniz ya da merak ettiğiniz diğer köpek ırklarını  ilgili sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here