Asya’nın En Güzel Tazısı; Afgan Tazısı

0
1206

Afgan Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Kökeni

Bu gün sizler için inceleyeceğimiz ırk Afgan Tazısı, bu ırk isminde anlaşılacağı üzere Afganistan kökenine sahip ancak ünü tüm Dünya’ya yayılmış durumda.  Güzelliği sebebiyle tüm dünyada meraklıları ve fan kulüpleri olan bu ırk tarihte avcılık gibi zorlu görevlerde de yer alması onun aslında sadece güzel değil aynı zamanda dayanıklı olduğu anlamına geliyor. Zorlu arazi ve hava şartlarına karşı çok uyumlu olabilir. Afgan Tazısı, sihirli köpek ırkı olarak bilinir, dünyada en popüler köpek ırklarından biridir.

Afgan Tazısı’nın en sevilen özelliklerinden biriside itaatkar olmasıdır. Ailesine ve sahibine çok bağlı olması nedeniyle eğer köpek eğitimi alırsa çok iyi bir aile köpeği olacağını söyleyebiliriz. Eskiden av köpeği olarak kullanılmış olsa da bugün daha çok güzelliği ve ihtişamı için beslenilmektedir.

Afgan Tazısı Tarihi
Afgan Tazısı Tarihi

Afgan Tazısı Tarihi

Bu köpek ırkının geçmişi araştırıldığında 4 Bin yıl gibi uzun bir tarih ortaya çıkıyor. En eski köpek ırklarından biri olan bu ırk Afganistan’ın yerli köpeği olmasından dolayı Afgan tazısı adı verilmiş. 19. yüzyılda İngiltere ve Avrupa’nın farklı yerlerine ithal edilmiş ve özel ırk programlarına katılım sağlamıştır.

Petzzshop
Afgan Tazısı Özellikleri
Afgan Tazısı Özellikleri

Afgan Tazısı Özellikleri

  • Uzun boyludur ve güzel bir vücuda sahiptir.
  • Atletik yapıdadır, hızlı bir köpektir.
  • Avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir.
  • Özgür karaktere sahiptir, köpek eğitimi konusunda mutlaka uzmanlara emanet edilmelidir.
  • Sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kaliteli köpek mamaları tüketmelidir ve düzenli veteriner bakımı görmesi gerekir.
  • Küçük çocuklar ile yalnız bırakılmaması gerekir.
  • Diğer hayvanlarla iyi anlaşması için sosyalleşme eğitimi alması önemlidir.
  • Genelde çevik bir köpek olarak bilinir ve yağsız vücudu ile 65 kg kadar olabilir.

Afgan Tazısı Fiyat Bilgisi

Daha önce ki paragraflarda bahsettiğimiz gibi Afgan Tazısı köpeği Dünya genelinde çok popüler bir ırktır ve doğal olarak ülkemizde de popülerliği çok yüksektir ve bize bu ırkla ilgili gelen sorulardan biriside Afgan Tazısı Fiyatı Ne Kadar? şeklinde olmaktadır. Biz köpeklerin satılması değil sahiplendirilmesi taraftarı olsak da özel ırk köpeklerin saflığını korumak için kurulan çiftliklerin kendi geçimlerini ve devamlılığını sağlaması için yetiştirdikleri köpekleri satması gerekiyor. Size önerimiz eğer Afgan Tazısı alacaksanız mutlaka özel üretim yapan onaylı çiftliklerden almalısınız.

Afgan Tazı Köpek Bakımı
Afgan Tazı Köpek Bakımı

Afgan Tazı Köpek Bakımı

Afgan tazısı bakımı çok mühimdir, bu ırkın tüy bakımı sağlıklı görünmesi için oldukça önem taşır. Bakımsız bir kürke sahip olan Afgan Tazısı zamanla sağlıksız bir görüntüye bürünecektir. Çevik ve oyuncu bir karakteri olan bu ırkın devamlı olarak egzersizleri yapılmalı ve aksatılmaması gerekir. Aile ile iletişimde olmazsa olmazdır bu köpek ailesiyle vakit geçirmekten onlar tarafından ilgi görmekten çok hoşlanır, mümkün olduğunda birlikte yürüyüşler yaparak vakit geçirmeniz önerilir.

Bu ırkın kürk bakımı önemli demiştik tüy bakımı için sık sık sıcak su ile tüylerini yıkamak gerekir. Afgan Tazısı ırkı köpeklerden birini sahiplenecekseniz mutlaka köpek eğitimi hakkında bilgili olmalısınız ya da yavru köpek eğitimi almış olan bir Afgan Tazısı sahiplenmenizi öneririz.

Afgan Tazısı Köpek Eğitimi
Afgan Tazısı Köpek Eğitimi

Afgan Tazısı Köpek Eğitimi

Afgan Tazısı, köpek eğitimi konusunda kolay sonuç alınabilecek bir ırk olabilir ancak mühim olan köpek eğitimi verecek olan kişinin doğru bir biçimde eğitim vermesidir. Afgan Tazısı ırkı köpekler eğitim süreçlerinde yapılan hatalar sonucu olumsuz davranışlar edinebilir ve bu davranışları değiştirmek sıfırdan eğitim vermekten daha zordur.

Afgan Tazısı Tuvalet Eğitimi; Bu eğitimde de başarı öncelik köpek eğitimi veren kişinin bilgisi ve uzmanlığıyla direkt olarak alakalıdır eğer doğru biçimde tuvalet eğitimi alırlarsa başarı kaçınılmaz olacaktır.

Afgan Tazısı İtaat Eğitimi; Afgan tazısı besleyecekseniz mutlaka itaat eğitimi almış olması gerekir çünkü çok enerjik olan bu ırk ile eğitimsiz şekilde yaşamak sizi, komşularınızı, diğer hayvanları yani etrafınızda ki her şeyi tehlikeye sokar. Hatta köpeğin kaybolması gibi sonuçlarla karşılaşmakta mümkün bu nedenle Afgan Tazısı sahiplenecekseniz mutlaka itaat eğitimi almış olan bir köpek sahiplenmelisiniz.

daha önce ele aldığımız yerli gururumuz Akbaş ırkı köpek özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca diğer köpek cinsleri hakkında bilgi almak için köpek türleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Kedi Mamaları
Kedi Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Kedi Kumu
Kedi Kumu
Köpek Konservesi
Köpek Konserve

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here